Endel Sõerde

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Endel Sõerde (kuni 1939 Söörde; 14. juuni 1926 Tallinn13. september 2000) oli eesti tele- ja raadioajakirjanik ning üks allveespordi algatajaid Eestis.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Ta lõpetas aastal 1945 Tallinna 22. Keskkooli. Aastatel1945–1947 õppis ta Tartu Riikliku Ülikooli arstiteaduskonnas.

Töö[muuda | muuda lähteteksti]

Ta alustas raadiodiktorina tööd 1951. aastal. 1959. aastast oli ta teadustaja Eesti Televisioonis. Ta oli pikka aega "Aktuaalse kaamera" diktor ja toimetaja ning muudegi saadete juht ja autor.[1]

Ta on teinud keskkonna-, laste- ja põllumajandussaadete sarju ning mitmel alal viktoriine. Lugenud Tallinnfilmi ja Eesti Telefilmi filmidele kaadritagust teksti.

Allveespordihuvi ja ühiskondlik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Tegelnud kala-, jahi- ja allveespordiga (selle algatajaid Eestis) ning olnud 1964–1974 Vabariikliku Allveespordi Föderatsiooni esimees; olnud rahvusvahelistel võistlustel peakohtunik.

Endel Sõerde oli Eesti NSV Allveespordiföderatsiooni esimees ja allveearheoloogia klubi Viikar juht. Ta juhtis Eesti Meremuuseumi juures 1980. aastal moodustatud allveearheoloogia klubi Viikar tööd üle kümne aasta.

Endel Sõerde on populaarsete saatesarjade ja kümneid kordi näidatud allveefilmi "Ettevaatust – Hiiu madal!" abil tutvustanud nii Eesti merearheoloogia kui ka kogu Eesti merenduse ajalugu.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ta oli aastast 1949 abielus iluvõimlemistreeneri Virge Sõerdega; nende tütar Riina Voolpriit on iluvõimleja ja spordipedagoog.

Endel Sõerde suri 13. septembril 2000 ja maeti 22. septembril 2000 Metsakalmistule[3].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]