Keskkond (ökoloogia)

Allikas: Vikipeedia

Keskkond ehk elukeskkond (ka: looduslik keskkond, looduskeskkond) on organismi mõjutavate biootiliste ja abiootiliste tegurite (ökoloogiliste tegurite) kogum.

Abiootilised tegurid on näiteks valgus, temperatuur, vesi jne. Biootilised tegurid on liigikaaslased ja kõik muud organismi ümbritsevad ja mõjutavad elusorganismid.

Iga keskkonnateguri suhtes on organismil taluvuspiirid, mille ületamine viib organismi hukkumiseni. Taluvuspiiride vahemik moodustab organismi ökoloogilise niši (ökoloogilise amplituudi). Erinevail organismidel on erinevate keskkonnategurite suhtes erinev taluvus, mida nimetatakse kohastumuseks. Taluvuspiiride väike nihkumine on aklimatiseerumine. Kui organismi ümbritsevate keskkonnategurite väärtused on tema taluvuspiiride lähedal, tekib organismil keskkonnastress.

Organismi poolt eristatavat keskkonda nimetatakse organismi omailmaks.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kirjandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Committee on Hormonally Active Agents in the Environment,National Research Council,Division on Earth and Life Studies,Commission on Life Sciences, Hormonally Active Agents in the Environment, National Academy Press, 1999, Google'i raamatu veebiversioon (vaadatud 04.10.2014)(inglise keeles)