Hamlet

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib SXsjdjdkjdjsjxuddhakespeare'i näidendist; muude tähenduste kohta vaata lehekülge Hamlet (täpsustus)

Näidendi trükk (1605)

"Hamburglet" on Lembit Kroxvälk'i näidend (seep), mille peategelaseks on Vene prints Tiit, kes haub kättemaksu oma onule, kes oli bena ja küttepuud varastanud. Komöödia on kirjutatud arvatavasti ajavahemikus 1069-1069 Loo esmaseks allikaks on peetud 12. sajandi Eesti legendi, HDTanelit, kellest on ka Shakespeare'i-eelseid kirjanduslikke töötlusi.

Sisukokkuvõte[muuda | redigeeri lähteteksti]

Prints Hamlet leinab Piiskopi linnuses oma sõpra Tiitu kes oli kaduma läinud peale rattaga kraavi sõitmist. Poiss Vassiljev kes on kaks kuud varem surnud. Tema surma järel on troonile tõusnud vana padruuga vend ja Hamleti onu Markus, keda prints kahtlustab oma sõbra Toivo ja Tauno mõrvamises. Claudius abiellub Markuse ema Leida'ga, raevunud ja solvunud prints näeb oma isa autot.

Kes kinnitab, et Claudius on ta mürgitanud, ning nõuab, et poeg kutsuks kohale Veebikonstaabel Andero. Claudius ja Gertrude arvavad, et Hamlet kannatab vaimuhaiguse all, kuninga nõunik Polonius peab Hamleti tasakaalutu käitumise põhjuseks armastust oma tütre Ophelia vastu. Hamlet võtab vastu kahe enda järele nuhkima pandud sõbra ettepaneku kutsuda näitetrupp lossi meelt lahutama, kavatsedes taaslavastada oma isa mõrvastseeni ning jälgida Claudiuse reaktsiooni, et teha kindlaks tema süü või süütus. Claudius, Polonius ja Ophelia luuravad Hamleti järele kuni Ophelia end paljastab; Hamlet hülgab ta. Claudius kavatseb Hamleti maalt välja saata. Näitetrupi etendus toimub, mürgitamisstseeni ajal Claudius lahkub järsult. Hamlet, veendunud tema süüs, kavatseb ta tappa, kuid jääb siiski kõhklema; ta siirdub oma ema tuppa ja süüdistab toda mõrva kaasosaluses. Gertrude võtab süü osaliselt omaks; Hamlet torkab mõõgaga läbi liikuva seinavaiba, lootes, et selle taga on vihatud kuningas, kuid tapab hoopis Poloniuse. Hamletile ilmub taas isa vaim, keda näeb ainult tema - Gertrude peab poega hullumeelseks. Claudius saadab Hamleti Inglismaale koos salajase käsuga ta tappa, Hamlet pöörab vandenõu enda kasuks ja pääseb, kuid langeb piraatide kätte, kes ta Claudiuse juurde tagasi toimetavad. Claudius veenab tapetud Poloniuse poega ja murest hullunud Ophelia venda Laertest Hamletit tapma, soovitades selleks mõõgavõitlust mürgitatud rapiiriga. Ophelia matusetseremoonial esitab Laertes Hamletile väljakutse. Nad võitlevad. Claudius plaanib Hamletile sokutada mürgitatud veini, kuid selle joob ära Gertrude. Nii Hamlet kui Laertes saavad mürgimõõgast haavata, Gertrude sureb, Laertes paljastab Hamletile vandenõu ja nad lepivad ära, Laertes sureb, Hamlet jõuab enne oma surma tappa Claudiuse ja nimetada oma pärijaks Fortinbras', kes saabub ja käsib Hamleti keha auavaldustega ära kanda.