Vikipeedia:Keeletoimetamistalgud

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Keeletoimetamistalgud toimuvad 1. detsembrist 2020 kuni 14. märtsini 2021. Talgute eesmärk on keeleliselt parandada ja ladusamaks muuta Vikipeedia keeletoimetamist ootavaid artikleid ning väärtustada keeletoimetaja tööd.

Talgud korraldavad Eesti Keeletoimetajate Liit, Tartu Ülikool ja MTÜ Wikimedia Eesti.

Talgute auhinnafond on 2500 eurot: kokku 2000 eurot esimesele kolmele tublile talgulisele ja 500 eurot MTÜ Wikimedia Eestilt parimale uuele talgulisele ehk inimesele, kes ei ole osalenud ei 2017/18., 2018/19. ega 2019/20. a talgutel. Võitjad selguvad 21. maiks ja võimaluse korral antakse auhinnad üle Eesti Keeletoimetajate Liidu toimetajaseminaril Tallinna Ülikoolis.

Kuidas osaleda

2020. aasta talgute parimate väljakuulutamine. Vasakult Elisabeth Kaukonen (eriauhind, TÜ), Mariin Pantelejev (I koht, EMÜ), Liisi Rästa (parim uus tulija), Liina Kahu (II koht). Foto: Ivo Kruusamägi
2019. aasta talgute parimate väljakuulutamine. Vasakult Merily Šmidt (II koht, TÜ), Svea Tarkin (I koht, TÜ), Liina Kahu (III koht), Ann Siiman (žürii esimees, TÜ), Sirje Ginter (Tartu Hansa Rotary Klubi president). Foto: Tiina Sammelselg
2018. aasta talgute parimate väljakuulutamine. Vasakult Aime Keis (Tartu Hansa Rotary Klubi president), Hanna Pook (II koht), Merily Šmidt (I koht), Mariin Pantelejev (III koht), Ann Siiman (žürii esimees). Foto: Egle Heinsar

Talgutega võib liituda kogu toimumisaja jooksul 1. detsembrist 2020 kuni 14. märtsini 2021.

Osaleda saavad kõik Vikipeedia registreeritud kasutajad peale žürii liikmete. Vikipeedia kasutajaks registreerumiseks tuleb kasutada Vikipeedia lehekülje ülaosas leiduvat nuppu "Logi sisse / registreeru kasutajaks" või sisselogimise lehekülge. Kasutajanimi jätab talgulise anonüümseks, kui ta oma nime ise ei avalda. Auhinna vastuvõtmiseks tuleb oma nimi žüriile teatavaks teha.

Talgutel osalejad valivad toimetatavad artiklid soovitatavalt keeletoimetamist ootavate artiklite hulgast. Märkus on mõeldud keeletoimetamist vajava artikli valimisel abiks, kuid arvestatakse ka keeletoimetamist vajavaid ilma märkuseta artikleid. Talgulised peavad lisama oma kasutajanime ja keeletoimetatavate artiklite pealkirjad keeletoimetamistalgutest osavõtjate ja toimetatavate artiklite lehele. Arvesse lähevad vaid täies mahus keeletoimetatud artiklid. Kui artikkel on keeletoimetatud, tuleb eemaldada ka toimetusmärkus (juhendis "Toimetusmärkuse eemaldamine").

Tubli talguline täidab keeletoimetaja ametiülesandeid ehk vajaduse korral[1]

 • ühtlustab lausete stiili, parandab süntaksivead (vajaduse korral sõnastab laused ümber),
 • korrigeerib sõnajärge ja -valikut (nt kui on eksitud sõnade tähendusega),
 • parandab õigekirja- ja loogikavead,
 • ühtlustab oskussõnavara kasutamise,
 • parandab vormistust,
 • kontrollib nimede õigekirja,
 • ühtlustab viidete vormistust.

Lisapunkte annab see, kui keeletoimetaja

 • kontrollib faktide õigsust, vea leidmisel parandab selle või kui viga nõuab suuremat uurimistööd, kirjutab selle kohta märkuse(d) arutelukasti,
 • kontrollib terminite õigsust, vea leidmisel parandab selle või kirjutab märkuse arutelukasti.

Žürii

Keeletoimetamistalgute žüriisse kuuluvad Ann Siiman (žürii esimees, kutseline keeletoimetaja, Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut), Külli Pärtel (kutseline keeletoimetaja, Eesti Keeletoimetajate Liit), Eva Saul (kutseline keeletoimetaja, Eesti Keeletoimetajate Liit), Helin Kask (Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituut), Sirli Zupping (Haridus- ja Teadusministeerium) ja Käbi Laan (MTÜ Wikimedia Eesti). Žürii selgitab välja parimad keeletoimetajad, keda premeeritakse auhinnaga. Hindamisel võetakse arvesse nii keeletoimetatud artiklite kvaliteeti kui ka mahtu.

Auhinnad

 • Peaauhind parimale keeletoimetajale on 1000 eurot.
 • Teine auhind on 600 eurot.
 • Kolmas auhind on 400 eurot.
 • Parima uue talgulise auhind 500 eurot.

Võitjad avalikustatakse ja auhinnad antakse üle Eesti Keeletoimetajate Liidu toimetajaseminaril 2021.

Kontaktid

Konkursiga seotud küsimusi saab esitada Ann Siimanile (ann.siiman@ut.ee). Samuti võib neid esitada siinse lehekülje arutelus.

Viited

Välislingid