Vikipeedia:Keeletoimetamistalgud 2018/19

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Vikipeedia keeletoimetamistalgud 2018/19 toimusid 1. detsembrist 2018 kuni 14. märtsini 2019. Talgute eesmärgid olid keeleliselt parandada ja ladusamaks muuta Vikipeedia keeletoimetamist ootavaid artikleid ning väärtustada keeletoimetaja tööd.

Talgud korraldasid Tartu Ülikool, Eesti Keeletoimetajate Liit ja MTÜ Wikimedia Eesti ning need on osa eestikeelse Vikipeedia edendamise projektist Miljon+.

Tublimatele talgulistele olid rahalised auhinnad, mille pani välja Tartu Hansa Rotary klubi. Preemiaid jagas ka Tartu Ülikooli projekt Miljon+.

Talgutel keeletoimetasid 17 talgulist 474 Vikipeedia artiklit. Parimateks keeletoimetajateks valiti Svea Tarkin, Merily Šmidt ja Liina Kahu. Miljon+ eriauhinna sai Eve Sooneste.

Kuidas osaleda[muuda lähteteksti]

Keeletoimetamistalgute parimate auhindamine 2019. aastal. Vasakult Merily Šmidt (II koht, TÜ), Svea Tarkin (I koht, TÜ), Liina Kahu (III koht), Ann Siiman (žürii esimees, TÜ), Sirje Ginter (Tartu Hansa Rotary Klubi president). Foto: Tiina Sammelselg.

Talgutega võis liituda kogu toimumisaja jooksul 1. detsembrist 2018 kuni 14. märtsini 2019.

Osaleda said kõik Vikipeedia registreeritud kasutajad peale žürii liikmete. Vikipeedia kasutajaks registreerumiseks tuleb kasutada Vikipeedia lehekülje ülaosas leiduvat nuppu "Logi sisse / registreeru kasutajaks" või sisselogimise lehekülge. Kasutajanimi jätab talgulise anonüümseks, kui ta oma nime ise ei avalda. Auhinna vastuvõtmiseks tuli oma nimi žüriile teatavaks teha.

Talgutel osalejad valisid toimetatavad artiklid soovitatavalt keeletoimetamist ootavate artiklite hulgast. Märkus oli mõeldud keeletoimetamist vajava artikli valimisel abiks, kuid arvestati ka keeletoimetamist vajavaid ilma märkuseta artikleid. Talgulised pidid lisama oma kasutajanime ja keeletoimetatavate artiklite pealkirjad keeletoimetamistalgutest osavõtjate ja toimetatavate artiklite lehele. Arvesse läksid vaid täies mahus keeletoimetatud artiklid. Kui artikkel oli keeletoimetatud, tuli eemaldada ka toimetusmärkus (juhendis "Toimetusmärkuse eemaldamine").

Tubli talguline täitis keeletoimetaja ametiülesandeid ehk vajaduse korral[1]

 • ühtlustas lausete stiili, parandas süntaksivead (vajaduse korral sõnastas laused ümber),
 • korrigeeris sõnajärge ja -valikut (nt kui oli eksitud sõnade tähendusega),
 • parandas õigekirja- ja loogikavead,
 • ühtlustas oskussõnavara kasutamise,
 • parandas vormistust,
 • kontrollis nimede õigekirja,
 • ühtlustas viidete vormistust.

Lisapunkte andis see, kui keeletoimetaja

 • kontrollis faktide õigsust, vea leidmisel parandas selle või kui viga nõuab suuremat uurimistööd, kirjutas selle kohta märkuse(d) arutelukasti,
 • kontrollis terminite õigsust, vea leidmisel parandas selle või kirjutas märkuse arutelukasti.

Žürii[muuda lähteteksti]

Keeletoimetamistalgute žüriisse kuulusid Reet Hendrikson (Eesti Keeletoimetajate Liit, Kaitseväe Akadeemia), Katrin Naber (Eesti Keeletoimetajate Liit), Ann Siiman (žürii esimees, Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut), Krista Kerge (Tallinna Ülikooli eesti keele ja kultuuri instituut), Sirli Zupping (Miljon+ projektijuht) ja Teele Vaalma (MTÜ Wikimedia Eesti). Žürii selgitas välja parimad keeletoimetajad, keda premeeritakse auhinnaga. Hindamisel võeti arvesse nii keeletoimetatud artiklite kvaliteeti kui ka mahtu.

Auhinnad[muuda lähteteksti]

 • Peaauhind parimale keeletoimetajale oli 1000 eurot.
 • Teine auhind oli 600 eurot.
 • Kolmas auhind oli 400 eurot.

Auhinnad anti üle Eesti Keeletoimetajate Liidu toimetajaseminaril 4. mail 2019.

Kontaktid[muuda lähteteksti]

Konkursiga seotud küsimusi sai esitada Ann Siimanile (ann.siiman@ut.ee). Samuti sai neid esitada siinse lehekülje arutelus.

Viited[muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda lähteteksti]