Vikipeedia:Keeletoimetamistalgud 2017/18

Allikas: Vikipeedia
Keeletoimetamistalgute juhend

Talgutest osavõtjad ja toimetatavad artiklid

Keeletoimetamistalgud 2017/18 toimusid 1. detsembrist 2017 kuni 14. märtsini 2018. Talgute eesmärk oli keeleliselt parandada ja ladusamaks muuta Vikipeedia keeletoimetamist ootavaid artikleid ning väärtustada keeletoimetaja tööd. Talgud korraldasid Tartu Ülikool, Eesti Keeletoimetajate Liit ja MTÜ Wikimedia Eesti ning need on osa eestikeelse Vikipeedia edendamise projektist Miljon+.

Tublimatele talgulistele olid rahalised auhinnad, mille pani välja Tartu Hansa Rotary klubi. Preemiaid jagas ka Tartu Ülikooli projekt Miljon+.

Talgutel keeletoimetasid 40 talgulist 735 Vikipeedia artiklit. Parimateks keeletoimetajateks valiti Merily Šmidt, Hanna Pook ja Mariin Pantelejev. Miljon+ eriauhinna sai Svea Tarkin.

Kuidas osaleda[muuda lähteteksti]

Parimate väljakuulutamine 14. aprillil 2018 TLÜ-s. Vasakult: Aime Keis (Tartu Hansa Rotary Klubi president), Hanna Pook (II koht), Merily Šmidt (I koht), Mariin Pantelejev (III koht), Ann Siiman (žürii esimees). Foto Egle Heinsar.

Talgutega võis liituda kogu toimumisaja jooksul 1. detsembrist 2017 kuni 14. märtsini 2018.

Osaleda said kõik Vikipeedia registreeritud kasutajad peale žürii liikmete. Vikipeedia kasutajaks registreerumiseks tuleb kasutada Vikipeedia lehekülje ülaosas leiduvat nuppu "Logi sisse / registreeru kasutajaks" või sisselogimise lehekülge. Kasutajanimi jättis talgulise anonüümseks, kui ta oma nime ise ei avaldanud. Auhinna vastuvõtmiseks tuli oma nimi žüriile teatavaks teha.

Talgutel osalejad valisid toimetatavad artiklid soovitatavalt keeletoimetamist ootavate artiklite hulgast. Märkus oli mõeldud keeletoimetamist vajava artikli valimisel abiks, kuid arvestati ka keeletoimetamist vajavaid ilma märkuseta artikleid. Talgulised pidid lisama oma kasutajanime ja keeletoimetatavate artiklite pealkirjad keeletoimetamistalgutest osavõtjate ja toimetatavate artiklite lehele. Arvesse läksid vaid täies mahus keeletoimetatud artiklid. Kui artikkel oli keeletoimetatud, tuli eemaldada ka toimetusmärkus (juhendis "Toimetusmärkuse eemaldamine").

Tubli talguline täitis keeletoimetaja ametiülesandeid ehk vajaduse korral[1]

 • ühtlustas lausete stiili, parandas süntaksivead (vajaduse korral sõnastas laused ümber),
 • korrigeeris sõnajärge ja -valikut (nt kui on eksitud sõnade tähendusega),
 • parandas õigekirja- ja loogikavead,
 • ühtlustas oskussõnavara kasutamise,
 • parandas vormistust,
 • kontrollis nimede õigekirja,
 • ühtlustas viidete vormistust.

Lisapunkte andis see, kui keeletoimetaja

 • kontrollis faktide õigsust, vea leidmisel parandas selle või kui viga nõuab suuremat uurimistööd, kirjutas selle kohta märkuse(d) arutelukasti,
 • kontrollis terminite õigsust, vea leidmisel parandas selle või kirjutas märkuse arutelukasti.

Keeletoimetamistalgute žüriisse kuulusid Maarja Valk (Eesti Keeletoimetajate Liit), Marju Randlane (Eesti Keeletoimetajate Liit), Ann Siiman (žürii esimees, Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut), Annika Hussar (Tallinna Ülikooli eesti keele ja kultuuri instituut), Sirli Zupping (Miljon+ projektijuht) ja Sven-Erik Soosaar (MTÜ Wikimedia Eesti). Žürii selgitas välja parimad keeletoimetajad, keda premeeriti auhinnaga. Hindamisel võeti arvesse nii keeletoimetatud artiklite arvu kui ka paranduste kvaliteeti.

 • Peaauhind parimale keeletoimetajale oli 1000 eurot.
 • Teine auhind oli 600 eurot.
 • Kolmas auhind oli 400 eurot.

Auhinnad anti üle Eesti Keeletoimetajate Liidu toimetajaseminaril 14. aprillil 2018.

Konkursiga seotud küsimusi sai esitada Ann Siimanile (ann.siiman@ut.ee). Samuti sai neid esitada siinse lehekülje arutelus.

Välislingid[muuda lähteteksti]