Vikipeedia:Keeletoimetamistalgute juhend
Millest alustada
[muuda lähteteksti]Tee endale Vikipeedia konto või logi sisse. Selleks vali lehe ülanurgas "Loo konto" ja sisesta avanevale lehele oma andmed (vt lisateavet).
Loe läbi Vikipeedia põhimõtted. Vajalikku taustteavet pakuvad ka vormistusreeglid ja artiklite toimetamise leht.
Mida ja kuidas keeletoimetada
[muuda lähteteksti]Vali soovitatavalt keeletoimetamata artiklite nimekirjast välja artikkel, mida hakkad keeletoimetama. Märkus on mõeldud keeletoimetamist vajava artikli valimisel abiks, kuid arvestatakse ka keeletoimetamist vajavaid ilma märkuseta artikleid.
Artikli keeletoimetamiseks vajuta lehekülje ülaosas paiknevale lingile "Muuda". Avaneb tekstitoimeti, mis meenutab oma ülesehituselt Wordi oma. Muudatuste salvestamiseks vajuta lehe paremas ülanurgas nupul "Avalda muudatused". Ilmub kastike, kus võib anda lühiülevaade tehtud muudatustest (kasti võib ka tühjaks jätta). Seejärel vajuta kasti nupul "Avalda muudatused".
Tubli talguline täidab keeletoimetaja ametiülesandeid ehk vajaduse korral[1]
- ühtlustab lausete stiili, parandab süntaksivead (vajaduse korral sõnastab laused ümber),
- korrigeerib sõnajärge ja -valikut (nt kui on eksitud sõnade tähendusega),
- parandab õigekirja- ja loogikavead,
- ühtlustab oskussõnavara kasutamise,
- parandab vormistust,
- kontrollib nimede õigekirja,
- ühtlustab viidete vormistust.
Lisapunkte annab see, kui keeletoimetaja
- kontrollib faktide õigsust, vea leidmisel parandab selle või kui viga nõuab suuremat uurimistööd, kirjutab selle kohta märkuse(d) arutelukasti,
- kontrollib terminite õigsust, vea leidmisel parandab selle või kirjutab märkuse arutelukasti.
Toimetusmärkuse eemaldamine
[muuda lähteteksti]Kui oled muudatused avaldanud ja keeletoimetamise seega lõpetanud, siis eemalda märge selle kohta, et artikkel ootab keeletoimetamist. Vali taas "Muuda", vajuta ülemisele kastile "See artikkel ootab keeletoimetamist" ja kustuta kast delete-klahviga. Üksikasjalikku teavet saad toimetusmärkuste eemaldamise juhendist.