Vikipeedia:Üliõpilaste 30 h artiklivõistlus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Artiklivõistluse võitjavõistkond 2019. aastal

Üliõpilaste 30 h artiklivõistlus toimus 18.–19. veebruaril 2023. Teemad loositi välja võistluse alguses veebi teel, mille järel oli artiklite kirjutamiseks ja Vikipeedias avaldamiseks aega 30 tundi.

Loositavateks teemadeks olid Eesti ajaloolised hooned. Teema valiku eesmärgiks oli Eesti arhitektuuri ajaloo tutvustamine laiemale üldsusele ja vanade ajalooliste hoonete väärtustamine.

Artiklikonkurssi korraldasid MTÜ Wikimedia Eesti ja Tartu Ülikooli teaduskool. Võistlus oli seotud Eesti kõrgkoolide tegevusega Vikipeedias ning see toetas meediapädevuse õpetamist.

Auhinnafond oli 2000 eurot. Võistluse auhinnafondi rahastas MTÜ Wikimedia Eesti läbi Haridus- ja Teadusministeeriumi strateegilise partnerluse programmi.

Kuidas osaleda[muuda lähteteksti]

Võistkonnas võis olla 2 kuni 3 inimest, kellest kaks pidid olema üliõpilased ja üks võis olla mitte-üliõpilane.

Võistkond tuli registreerida hiljemalt 16. veebruariks SIIN.

Välkvõistluse alguses loositi võistkondadele artiklite teemad ning pärast seda hakkas jooksma 30 tundi, mille möödudes selgitas žürii välja võitjad. Artiklid kirjutati eestikeelsesse Vikipeediasse, sest nii on võistlusel loodust hiljem kasu ka teistel.

Võistkondadel oli aega 30 tundi, et koguda materjali, mõelda välja artikli ülesehitus, kirjutada valmis tekst ning artikkel Vikipeedias nõuetekohaselt vormistada.

Võistluse teemade loosimine ja tulemustest teada andmine toimus Zoomi keskkonnas. Võistkonna koostöö võis vastavalt tiimi soovile toimuda kas füüsiliselt koos või ka interneti vahendusel.

Artiklivõistluse teema[muuda lähteteksti]

Artiklikonkursil loositi välja artiklid teemal: Eesti ajaloolised hooned. Kõik loositavad artiklid oli juba Vikipeedias olemas ja võistkonnad asusid neid täiendama. Kokku osales võistlusel kuus võistkonda ja neile sattusid järgnevad artiklid: Eesti Rahvusraamatukogu hoone, Iuridicum (hoone), Kadrioru administratiivhoone, Narva-Jõesuu sanatoorium, Haapsalu kuursaal ja Kuldne Kodu.

17. veebruar

kell 17–18 konsultatsioon Zoomi keskkonnas (osalemine vabatahtlik)

18. veebruar

kell 11.30 võistluse avamine Zoomi keskkonnas, teemade loosimine

kell 12.00 hakkab jooksma 30 tundi

19. veebruar

kell 12.00 võimaldavad osalejad tekstidele juurdepääsu Google Drive'i keskkonnas

kell 18.00 lõpptähtaeg – artikkel Vikipeedias valmis

kell 20.00 võistluse lõpetamine Zoomis ja võitjate väljakuulutamine

Žürii liikmed:

Võistluse auhinnafond oli 2000 eurot. Auhinnafondi aitas rahastada Haridus- ja Teadusministeerium strateegilise partnerluse programmi kaudu.

Žürii valis kaks võitjavõistkonda, kes said mõlemad 800 eurot, ning andis välja ühe ergutuspreemia mahus 400 eurot.

Kuidas võistluseks valmistuda?[muuda lähteteksti]

Vikipeedia artikli kirjutamine ei ole raske, ent kui sa pole varem sellega kokku puutunud, siis tasub eelnevalt teha pisut kodutööd. Siis on kindel, et võistlusel ei kulu väärtuslik aeg reeglitega tutvumise peale.

Mõned nõuanded:

  • kui sul veel pole, siis tee kindlasti endale eelnevalt kasutajakonto;
  • tutvu Vikipeedia reeglite ja vormistusnõuetega, artikli loomist saad katsetada liivakastis;
  • kui vajad abi, siis loe juhendit või vaata õppevideoid;
  • teades ette võistlusartikli teemat, võid aegsasti tutvuda mõne sarnase hea artikliga, et teaksid, mille poole püüelda (üks eeskujulik artikkel võiks välja näha SELLINE või SELLINE);
  • Vikipeedias on lubatud ka tõlkeartiklid teistest keeleversioonidest, kuid tõlge peab olema korrektne ja säilitada tuleb viited;
  • uuri juba eelnevalt, millist materjali etteantud teemal leidub ning mida saab kätte raamatukogust;
  • võimalusel osale 17. veebruaril konsultatsioonis.

Konkursiga seotud küsimused: Pille Priks (pille@wikimedia.ee).

Välislingid[muuda lähteteksti]