Ufoloogia

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Lendav kolmnurkne UFO, pildistatud väidetavalt 15. juunil 1990 Belgia UFO-laine ajal Valloonias.
Lehekülg 2 Ameerika Ühendriikide õhuväe kapteni Henry S. Shieldsi raportist Teherani UFO-juhtumi kohta 19. septembril 1976.

Ufoloogia on tundmatute lendavate objektidega (inglise keeles Unidentified Flying Objects, siit lühend UFO) seonduvate andmete kogumine ja uurimine. Kuigi sellega tegelevad ka mitmed teadlased (füüsikutest folkloristideni), pole ufoloogia siiski üldtunnustatud teaduslik distsipliin ning seda on nimetatud ka pseudo-, proto- ja parateaduseks. Kriitikute arvates ei järgi enamik ufolooge oma tegevuses korrektset teadusliku uurimistöö metoodikat.

Varasemast ajaloost on küll teada tundmatute lendavate objektide kirjeldusi, kuid laialdane ufoloogiaharrastus sai alguse 1947. aastal, mil USAs Washingtoni osariigis Rainier' mäe läheduses erapiloot Kenneth Arnold õhuseiret tehes märkas ja hiljem kirjeldas ajakirjanikele üheksat lamedat ilma kereta lennukitiivasarnast objekti, mis liuglesid mäeharjade kohal nagu vette visatud taldrik (eesti analoog - kiviga "lutsu" vise). Siit jõudis meediasse väljend "lendavad taldrikud". Perioodist peale seda pärineb hulgaliselt teateid tundmatute lendavate objektidega kohtumistest, nende jälgimisest eraisikute ja armee esindajate poolt ning kohtumisi nende oletavate pilootidega; osa neist vaatlustest on seletatud maiste lennumasinate, eriliste atmosfäärinähtuste, optiliste illusioonide, hallutsinatsioonide, puhta fantaasiakujutelma või teadliku pettusena.

Populaarkultuuris seostatakse UFO-sid enamasti hüpoteetiliste maaväliste tsivilisatsioonide (nn tulnukate) tehnoloogiaga. Seda seisukohta pooldab arvatavasti enamik ufolooge. Paljud ufoloogid usuvad, et valitsused või sõjavägi varjavad avalikkuse eest sellega seonduvat olulist informatsiooni.

Ufoloogid on tundmatute lendavate objektide ja/või maaväliste lennumasinate kirjeldusi otsinud väga erinevatest allikatest, sh Piiblist, sumeri kiilkirjadest, erinevate rahvaste mütoloogiast ja folkloorist. Võõraste tsivilisatsioonide lennumasinatena on tõlgendatud nii mütoloogilisi tulilinde kui taevaseid kaarikuid. Isegi koopajoonistel Euroopas ja Aafrikas on leitud oletatavaid taevaste lendkehade kujutisi; kriitikute arvates aga kujutasid eelajaloolised inimesed neil väljamõeldud fantastilisi objekte.

Eesti tuntumad ufoloogid on Jüri Lina, Hans Raudsik ja Igor Volke.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]