Bermuda kolmnurk

Allikas: Vikipeedia
Tavaliselt kujutatakse Bermuda kolmnurka ligikaudu sellistes piirides

Bermuda kolmnurk on mereala Bermuda saare, Puerto Rico loodetipu ja Florida poolsaare lõunatipu vahel, kus väidetavalt esinevad paranormaalsed nähtused.

Laialt on levinud arvamus, et Bermuda kolmnurk on ala, kus on seletamatutel asjaoludel kadunud ebanormaalselt palju laevu ja lennukeid. Bermuda kolmnurgast on kirjutatud raamatuid ja palju artikleid. Nagu ikka erutab miski näiliselt seletamatu inimesi ja teema on pälvinud laialdast tähelepanu. Paljud inimesed usuvad, et Bermuda kolmnurga laeva- ja lennuõnnetuste taga on mingi müstiline jõud. Tavalisimaks kahtlusaluseks on loomulikult ufod.

Mõistatuslikest laevahukkudest antud piirkonnas oli räägitud varemgi, kuid mõiste "Bermuda kolmnurk" võttis esimesena kasutusele Vincent H. Gaddis ajakirjas Argosy aastal 1964 ilmunud artiklis. Laia tuntuse saavutas Bermuda kolmnurk aastal 1974, kui ilmus Charles Berlitzi raamat "The Bermuda Triangle". Raamat sai menukiks ja sellest ajast on pakutud palju erinevaid hüpoteese, mis peaksid selgitama väidetavalt suurt hulka õnnetusi.

Berlitzi raamat oli küll väga populaarne, kuid mitte kõik ei võtnud seal kirjutatut puhta kullana. On tehtud statistikat ja leitud, et tegelikult ei ületa õnnetuste arv nn. Bermuda kolmnurgas keskmist õnnetuste arvu USA rannikumeredes. Teadlased on toonud välja mitmeid laevahukkude võimalikke põhjuseid. Tähtsamad neist on:

  • turbulentse Golfi hoovuse mõju;
  • ebastabiilne ilmastik, mis tähendab sagedasi äikesetorme ja vesipükse;
  • magnetilise põhjapooluse ja geograafilise põhjapooluse suuna ühtimine, mis võib tekitada segadust;
  • Bahama saarestikus laialt levinud madalad ja korallrifid võivad saada laevadele saatuslikuks;
  • metaanhüdraadi eraldumine merepõhjast võib põhjustada laeva uppumise ujuvuse kadumise tõttu;
  • tihti üritatakse Florida ja Bahama vahelist merd ületada viletsate paatidega ja ilma päästevarustuseta, mis võib lõppeda õnnetusega;
  • vee tiheduse äkiline hõrenemine.

Lend 19[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Lend 19

Tuntuim Bermuda kolmnurgaga seotud õnnetus on viie Avenger pommitaja kadumine 1945. aastal. Kui asja analüüsida, siis selgub, et selles loos pole midagi müstilist. Pilootideks olid neli õpilast ja nende juhendaja leitnant Charles Taylor. Õnnetus tulenes tõenäoliselt juhendaja segadusse sattumisest, mille võis põhjustada kompassi mittetöötamine, millest Taylor teatas ka Fort Lauderdale'i õhujõudude baasi. Taylor arvas millegipärast, et ta on saarte kohal, mida tuntakse kui Florida Keys, ehkki ta tegelik asukoht oli ilmselt Bahama saarte kohal. Sellest tulenevalt võttis ta vastu vale otsuse lennata koju kirde mitte lääne suunas. Bahamast kirdes laiub aga avaookean. Tõenäoline hukkumise põhjus oli lihtsalt kütuse lõppemine, mida jätkus lennukeil kella kaheksani õhtul. Selles loos on mõndagi arusaamatut, kuid ilmselt siiski mitte müstilist. Müstiline oleks see, kui segadusse oleks sattunud kõik viis pilooti, kuid seda ei juhtunud. Baasi jõudis raadiosignaal, kus õpilased üritasid veenda oma juhendajat muutma kurssi. Üks neist ütles: "Kui me lendaksime läände, jõuaksime koju." Tal oli muidugi õigus. Baasist üritati saada ühendust Tayloriga, et käskida tal anda juhtimine üle mõnele oma õpilastest, kuid seda ta millegipärast ei teinud.

Fort Lauderdale'i linna – mis oli selle lennu kodukoht – ajaleht The South Florida Sun-Sentinel avaldas oma 2005. aasta numbris artikli, milles võtsid sõna erinevad spetsialistid ja mille kokkuvõte kõlas järgmiselt "Lennu 19 ehk "LostPatrol" (KadunudPatrull) saatus on siiani müsteerium, vaatamata erinevatele seletustele selle saatuse kohta."

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • "The Bermuda Triangle", Charles Berlitz.
  • "The Bermuda Triangle Mystery Solved", Lawrence David Kusche.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]