Roswelli juhtum

Allikas: Vikipeedia

Roswelli juhtum algas teisipäeval, 1. juulil 1947, kui New Mexico osariigis asuva USA Õhujõudude radarijaam märkas tundmatut lendavat objekti, mis lendles siksakiliselt osariigi kohal.

Reedeks saabusid radarijaama mõned suured ülemused Washingtonist, et jälgida, mis taevas toimub. Objekt kadus ekraanidelt reede hilisõhtul ning raportisse pandi kirja, et objektiga juhtus avarii ja see on alla kukkunud. Laupäeva hommikul teatasid Roswelli lähedal töötanud arheoloogid eesotsas Grady L. "Barney" Barnettiga, et leidsid hommikul nende väljakaevamiste piirkonnas imelikke rususid. Analoogilist asja teatas ka William "Mac" Bracel, kes leidis ka imelikke metallitükke oma rantšo karjamaalt. Saabunud armeeüksused piirasid ala ja koristasid sealt rusud ära. Roswelli õhujõudude baasi pressiesindaja ja luureülem teatasid, et leidsid lendava taldriku tükke. Järgmisel päeval nad aga täpsustasid, et tegelikult oli leitud hoopis ilmajaama õhupalli tükke.

Külma sõja tingimustes ja arvestades, et selles õhujõudude baasis asusid tollal ainukesed Ühendriikide aatomipomme kandvad pommituslennukid. Igal juhul lugu unustati. 1974. aastal võtsid mõned uurijad jäljed jälle üles ja avastasid, et asi pole sugugi nii lihtne kui alguses arvati. Esiteks ei suudetud leida näiteks ühtegi märget õhupallidest, mis oleks sel ajal üles lastud – ei salajastest ega mittesalajastest allikatest. Pealegi, kuna sündmusest oli möödunud 30 aastat ning ajad muutunud, siis paljud tunnistajad, kes olid 1947. aastal vaikinud, tegid suud lahti ja tundus, et neil oli, mida rääkida.

Sellest teemast on tehtud dokumentaalfilme ja seriaale, kirjutatud raamatuid ja loodud lugematu hulk veebilehti.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]