Siena

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib linnast; kunagise riigi kohta vaata artiklit Siena vabariik

Siena

[ ˈsjɛna[1] ]
itaalia Siena


Pindala 118,53 km²
Elanikke 52 812 (1.01.2023)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 43° 19′ N, 11° 20′ E
Siena (Itaalia)
Siena
Piazza del Campo ja Palazzao Comunale

Siena on linn Itaalias Toscana maakonnas, Siena provintsi halduskeskus.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Legendi järgi asutas Siena Romuluse venna Remuse poeg Senius, kuid arheoloogilised väljakaevamised on näidanud, et linn on vanemgi kui Rooma. Enne roomlaste tulekut elas selles piirkonnas etruskide hulka kuuluv sainade hõim, kes ongi arvatavasti linnale nime andnud (on ka teisi seletusi). Siiski on linna embleemil kujutatud kaht poissi imetavat emahunti ning see motiiv on Sienas ja selle ümbruskonnas väga populaarne.

Rooma ajal oli Siena tähtsusetu. Ta kandis siis nime Saena Julia. Suured maanteed läksid linnast mööda. Seetõttu jõudis ka kristlus Sienasse hilinemisega, 4. sajandil, ja väidetavalt alles langobardide vallutuse tulemusena võitis kristlus selles piirkonnas otsustavalt paganluse.

1167. aastani oli Siena piiskopi kontrolli all, siis sai ülestõusu tulemusena vabalinnaks. 1179 sai ta põhiseaduse. Sellest algas linna pidev tõus. Linna tähtsaimad majandusharud olid pangandus ja villatööstus. Kõige tähtsam konkurent oli naaberlinn Firenze. Kui Firenze pooldas gvelfe, asus Siena gibelliinide poolele. 4. septembril 1260 purustas Siena sõjavägi Monteperti lahingus märksa ülekaalukama Firenze armee. 1348. aastal tabas katk seevastu Sienat eriti rängalt ja ta ei saavutanud enam kunagi senist kuulsust. Sellegipoolest säilitas ta iseseisvuse kuni 1557. aastani.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

1995. aastal kanti Siena linna ajalooline keskus UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Siena südameks, mille ümbruses asuvad ka linna olulisimad vaatamisväärsused, on Piazza del Campo, kuhu jooksevad kokku tänavad linna 17 piirkonnast (contrada'st).

Kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

1203. aastal asutati Siena ülikool.

Sienas peetakse igal aastal 2. juulil ja 16. augustil Piazza del Campol Palio festivali.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]