Carrara

Allikas: Vikipeedia
Carrara

Pindala: 71 km²
Elanikke: 64 093 (30.09.2013)[1]

Koordinaadid: 44° 5′ N, 10° 6′ Ekoordinaadid: 44° 5′ N, 10° 6′ E
Carrara (Itaalia)
Carrara

Carrara on linn Itaalias Toscana maakonnas Massa ja Carrara provintsis. Elanike arv on 65 300 (2005).

Carrara marmorimurd

Carrara linna areng on olnud väga tugevalt seotud linnalähedaste marmorimurdudega.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Carrara üle on valitsenud Pisa (1322), Genova (1329) ja Milano (1343). Peale Milano hertsogi Filippo Maria Visconti surma 1477. aastal läks Carrara Sarzana valitseja Tommaso Campogregoso kätte ja jäi sestpeale Malaspina perekonna valduseks.

1663. aastast oli Massa-Carrara hertsogkonna koosseisus. 1797. aastal okupeerisid linna prantsuse väed. 1806. aastal taastas Napoleon Carraras monarhia ja seadis valitsejaks oma sugulase Felix Bacchiocchi. Hiljem kuulus linn Este suguvõsale ja Sardiiniale.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Carrara marmor[muuda | muuda lähteteksti]

Carrara on juba antiikajast tuntud seal kaevandatava Carrara marmori tõttu. Sellest on tehtud muuhulgas Rooma Pantheon ja Traianuse sammas. Kuna siin on marmorit kaevandatud juba ligi 2000 aastat, on Carrara üks vanimaid pidevas kasutuses olnud tööstuslikke piirkondi maailmas. Tänapäeval on kaevandusi 300 ringis. Aastas kevandatakse ligi miljon tonni marmorit, millest suur osa läheb ekspordiks. Külastajatele on avatud linnalähedased Colonnata ja Fantiscritti kivimurrud. Frantiscrittis asub ka marmorimuuseum (Museo Civico del Marmo).

Carraras linnas on kohalikku marmorit kasutatud toomkiriku (Duomo) ehitamisel, eriti selle Pisa romaani stiilis fassaadil ja roosakna juures. Piazza del Duomol asub ka maja, kus Michelangelo peatus, kui ta siin oma skulptuuride jaoks marmorplokke valimas käis.

Kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Carrarast on pärit jalgpallur Gianluigi Buffon.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]