Tšakrad

Allikas: Vikipeedia

Tšakrad (sanskriti sõnast चक्र (cakrá) 'ring, ratas') on hinduismi ja budismi tantristlikes ja joogaõpetustes ning vaimsetes praktikates, samuti paljudes New Age'i õpetustes ja praktikates figureerivad väidetavad väekeskused inimese peenkehas.

India traditsioonilise meditsiini järgi on need peenkeha pinnal paiknevad rattakujulised pöörlevad peenmateeria keerised. Nad lähtuvad füüsilise keha kindlatest punktidest ning läbistavad lehvikutaoliselt laienevalt peenkehakihid. Nad on energiate vastuvõtu ja ülekande fookused.

Eri süsteemide järgi on neid erinev arv. Läänes tuntakse enim seitsme tšakra süsteemi.

Tšakraid kujutatakse tavaliselt kas õie- või rattakujulistena. Esimesel juhul jaguneb ta õielehtedeks, teisel juhul kodarateks. Õielehtede või kodarate arv on igal tšakral erinev.

Tšakratest on juttu juba hilistes upanišadides, näiteks Yoga-kuṇḍalinī-upaniṣad'is.

Määratlused[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi tšakrate olemust tõlgendatakse erinevalt, on kõigis süsteemides järgmised ühisjooned.

 • Koos ihukanalite (nāḍi) ja praanadega moodustavad nad peenkeha.
 • Nad paiknevad piki keskset ihukanalit (suṣumṇā), mis kulgeb piki selgroogu või selle sees.
 • Läbi tšakrate kulgeb kõrvuti suṣumṇā'ga veel kaks ihukanalit – idā ja piṅgalā.
 • Igal tšakral on "õielehed" ehk "kodarad". Mõnes traditsioonis, näiteks Tiibeti traditsioonis hargnevad need tuhandeteks ihukanaliteks, mis kulgevad läbi keha.
 • Tavaliselt seostatakse neid ühe mantra seemnesilbiga ning sageli värvuste ja jumalustega.

Svāmi Maheśvarānanda kirjeldab tšakrat nii[1]: "... jõujaam selle poolest, kuidas ta genereerib ja salvestab energiat, kusjuures kosmosest tulevat energiat tõmmatakse tugevamalt sisse nendes punktides. Põhilised ihukanalid idā, piṅgalā ja suṣumṇā (sümpaatiline närvisüsteem, parasümpaatiline närvisüsteem ja kesknärvisüsteem) kulgevad piki lülisammast kõverat teed pidi ning ristuvad mitu korda. Lõikumiskohtadel moodustavad nad tugevad väekeskused, mida tuntakse tšakratena. Inimkehas on kolme tüüpi väekeskusi. Madalamad ehk loomalikud tšakrad asuvad varvaste ja vaagnapiirkonna vahel, näidates, et evolutsiooniliselt me pärineme loomariigist. Inimlikud tšakrad asetsevad piki lülisammast. Lõpuks, kõrgemad ehk jumalikud tšakrad asuvad selja tipu ja pealae vahel.".

Anodea Judith (1996:5) annab tšakratele tänapäevase tõlgenduse: "Tšakra usutakse olevat aktiivsuskeskus, mis võtab vastu, assimileerib ja väljendab elujõuväge. Sõna "tšakra" tähendab sõna-sõnalt 'ratas' või 'ketas' ja osutab bioenergeetilise aktiivsuse pöörlevale sfäärile, mis vastab lülisambast hargnevatele suurtele ganglionidele. Tavaliselt kirjeldatakse kuus niisugust tšakrat, mis asetsevad kohakuti selgroo alusest kuni otsmiku keskpaigani, kusjuures seitsmes asetseb teispool füüsilist maailma. Kuus tähtsamat tšakrat vastavadki kuuele teadvuse põhiolekule..."

Susan Shumsky (2003:37) ütleb: "Usutakse, et iga tšakra inimese lülisambas mõjutab või isegi juhib kehalisi funktsioone oma selgroopiirkonna lähedal. Et autopsiatel tšakraid ei leita, arvab enamik inimesi, et need on viljaka kujutlusvõime vili. Ent nende olemasolu on Kaug-Ida traditsioonides hästi dokumenteeritud..."

Tšakrad on väekeskused, mis paiknevad piki selgroogu inimese närvisüsteemi tähtsamates hargnemiskohtades, alates lülisamba alusest kuni pealaeni; neid läbib kolm tähtsat väekanalit – suṣumṇā, idā ja piṅgalā. Tšakrat peetakse inimese praana punktiks või aukliideseks. Shumsky (2003:37) ütleb, et "praana on inimese peenkeha, tema energiavälja ning kogu tema tšakrate süsteemi põhikomponent ... elu võti ja energia allikas universumis."

Tavaliselt kirjeldatakse järgmist seitset põhitšakrat:

 • mūlādhāra (मूलाधार; juurtšakra), punane, vaagna piirkonnas (munasarjad, eesnääre)
 • svādhiṣṭhāna (स्वाधिष्ठान; sakraaltšakra), oranž, nabast circa 3 sõrme paksuse jagu allpool (õndraluust ülalpool)
 • maṇipūra (मणिपूर; päikesepõimikutšakra), kollane, kolmnurga piirkonnas (naba piirkonnas)
 • anāhata (अनाहत; südametšakra), roheline, südamepiirkonnas
 • viśuddha (विशुद्ध; kõritšakra), sinine, kõri- ja kaelapiirkonnas
 • ājñā (आज्ञा: kulmu- ehk kolmanda silma tšakra), indigosinine, keset laupa (käbinääre ehk kolmas silm)
 • sahasrāra (सहस्रार; kroontšakra), lilla, pealae tipus

Räägitakse veel hulgast muudest tšakratest. B. K. S. Iyengar[2] räägib, et naba ja südame vahel on meele- ja päikesetšakra ning otsmiku tipus on lalatacakra. Tiibeti tantrismis on tuleratas südame ja kõri vahel, tuuleratas otsmikul ning nabast allpool on neil svādhiṣṭhāna ja mūlādhāra asemel kolm tšakrat: salakoharatas paikneb neli sõrme nabast allpool, kalliskiviratas paikneb suguelundis ning suguelundi päris tipp on kõige viimane tšakra, kus keskkanal lõpeb. Teised traditsioonid, näiteks Bihari joogakoolkond, lisavad binducakra pea kuklapoolel, kuhu koguneb amrita, ning paigutab lalatacakra suulakke ja hṛtcakra südamest allapoole.

Tšakrate kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Seitset tšakrat kirjeldatakse muu hulgas šaktitantrismis, mille õpetused on levinud ka läänes. Järgneb iga tšakra kirjeldus ida ja lääne assotsiatsioonidega.

Sahasrāra ehk kroontšakra ehk seitsmes tšakra[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Sahasrāra

Sahasrāra 'tuhandekordne (tuhande õielehega lootos)' on tavalise arusaama järgi puhta, ilma objekti ega subjektita teadvuse tšakra.

Kui naiselik kuṇḍalinī Šakti energia jõuab selleni, siis ta ühineb meheliku Šiva energiaga ning saavutatakse vabastav samādhi seisund, mis on vaimse arengu lõppeesmärk. Siin on nirvaana; kes tunnetab täielikult kroontšakra, see saavutab mokša ega naase sansaarasse.

Ta paikneb kas pealae tipus või sellest kõrgemal.

Kroontšakrat sümboliseerib valge või lilla värvus. Teda kujutatakse tuhande õielehega lootosega. Arvu 1000 seostatakse tähestiku 50 tähega, kuigi tegu on vaid metafooriga õielehtede lõputu arvu väljendamiseks. Lootose keskel on kuu, mille sees on kolmnurk.

Ta on seotud sisemise tarkusega ja keha surmaga.

Kroontšakrat ei peeta rangelt võttes tšakraks, vaid kõrgemaks olemuseks, mis teatud mõttes sisaldab kõiki teisi tšakraid.

Kroontšakra on mõnevõrra sarnane ajuripatsiga, mis nõritab hormoone kommunikatsiooniks ülejäänud kesknärvisüsteemiga ning on hüpotalamuse kaudu ühenduses kesknärvisüsteemiga. Gary Osborni järgi arvatakse, et talamusel on teadvuse füüsilise aluse juures võtmetähtsus ning ta on gnostilistes kirjutistes mainitud "pruudikamber". Kroontšakra sisemine aspekt on seotud karma vabastamisega, füüsilise tegevusega koos mõtlusega, vaimse tegevusega koos universaalse teadvuse ja ühtsusega ning emotsionaalse tegevusega koos olemisega.[3]

Tiibeti budismis kujutatakse punkti pealae tipus valge ringina 32 allapoole suunatud õielehega. Sellel on otsustav tähtsus, kui sooritatakse phovat, surmajärgset teadvuse ülekandmist ümbersünniks projektsiooni mõnel puhtal maal. Seles tšakras paikneb valge piisk ehk virgumismeel, mis on meheliku energia olemus.

Ājñā ehk kulmutšakra ehk kolmanda silma tšakra ehk kuues tšakra[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Ājñā

Ājñā on tšakra, mida kujutatakse kahe õielehega lootosena. Tema sümboolne värvus on violetne, indigosinine või sügavsinine.

Kulmutšakra kohal lõpevad külgkanalid idā ja piṅgalā ning ühinevad keskse ihukanali suṣumṇā'ga.

Selle tšakra seemnesilp on "om". Talle vastab jumalus Ardhanārīšvara, kes on poolmees, poolnaine, Šiva/Šakti. Ājñā Šakti-jumalanna on Hākinī.

Ājñā (koos bindućakra'ga) on tuntud kui kolmanda silma tšakrana ning seda seostatakse käbikehaga, mis nõretab und ja ärkvelolekut reguleerivat melatoniini[4]. Ājñā tasakaalustab kõrgemat ja madalamat iset ning usaldab sisemist juhtimist. Ājñā sisemine aspekt on seotud ligipääsuga intuitsioonile. Vaimses plaanis tegeleb ājñā visuaalse teadvusega, emotsionaalses plaanis selgusega intuitiivsel tasandil.[5]

Tiibeti budismis on see punkt keskkanali lõpp, sest keskkanal tõuseb suguelundist pealae tippu ning lookleb siis üle pea alla kolmanda silma juurde. Mõlemad külgkanalid jätkuvad kuni sõõrmeteni.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Märkused[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Paramhans Swami Maheshwarananda. The hidden power in humans, Ibera Verlag, lk 54, ISBN 3-85052-197-4
 2. B. K. S. Iyengar. Light on Yoga
 3. Mercier 2007:302
 4. On ka arvamus, et käbikehaga tuleks seostada kroontšakrat ja ajuripatsiga kulmutšakrat.
 5. Mercier 2007:267

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]