NTFS

Allikas: Vikipeedia

NTFS ehk New Technology File System on Windows NT ja selle järeltulijate, Windows 2000, Windows XP ja Windows Server 2003 standardne failisüsteem. Windowsi versioonid 95, 98, 98SE ja ME suudavad NTFS failisüsteeme lugeda vaid vastavate lisaprogrammide abil.

NTFS vahetas välja Microsofti eelmise FAT (File Allocation Table) failisüsteemi, mis oli kasutuses MS-DOSis ja Windowsi varasemates versioonides. Võrreldes FAT-iga on NTFS-il täiustatud metaandmete tugi ja edasiarendatud andmestruktuuride kasutus sooritusvõime ja vastupidavuse parandamiseks ning kettamahu ärakasutamiseks. Lisatud on pääsuloendid ja failisüsteemi päevikupidamine.

NTFSil on kolm versiooni: v1.2, mida kasutavad NT 3.51 ja NT 4; v3.0, mida kasutab Windows 2000 ja v3.1, mida kasutavad Windows XP ja Windows Server 2003. Nendele versioonidele võidakse viidata ka kui v4.0, v5.0 ja v5.1, vastavalt sellele, millise Windowsi versiooniga nad välja ilmusid. Uuematele versioonid said uusi lisasid: Windows 2000 süsteem sisaldas kvoote.

Hingeelu[muuda | muuda lähteteksti]

Kõik failiga seotu (faili nimi, loomise kuupäev, pääsuõigused ja isegi sisu) hoitakse NTFSis metaandmetena. Failinimesid hoitakse Unicode'is (UCS-2, iga märk 16 bitti), mis võimaldab esitada ühtses kodeeringus erinevate tähestike sümboleid.

NTFS kasutab failisüsteemi andmete hoidmiseks B-puid, mis on küll kompleksne lahendus, kuid võimaldab kiiret juurdepääsu ja vähendab fragmentatsiooni. Failisüsteemi päevikut kasutatakse süsteemi enda (kui mitte iga üksiku faili) terviklikkuse tagamiseks. NTFS-i kasutavad süsteemid on vastupidavamad, mis on varasemate Windows NT versioonide ebastabiilsust arvesse võttes iseäranis vajalik.

Opereerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Microsoftil on tööriist FAT32 vormingu teisendamiseks NTFSiks, kuid mitte vastupidi. Symanteci PartitionMagic [1] ja avatud lähtekoodiga NTFSResize utiliit võimaldavad NTFS partitsioone muuta.

Ilma NTFSi toeta Windowsi versioonid arvestavad aega arvutisiseselt kohaliku ajavöötme järgi. Windows NT ja selle järeltulijad hoiavad sisemisi ajatempleid maailmaajas GMT/UTC ja teisendavad seda vajadusel, näiteks kuvamise eesmärgil. Kuna NTFSil on GMT/UTC ajatemplid, tähendab see failide kopeerimisel NTFS ja mitte-NTFS partitsioonide vahel, et operatsioonisüsteem peab ajatempleid jooksvalt muutma. Seega võivad ajatemplid erineda sõltuvalt sellest, kas faile kopeeritakse suve- või talve- ehk standardajal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Custer, Helen (1994). Inside the Windows NT File System. Microsoft Press. ISBN 1-55615-660-X.
  • Nagar, Rajeev (1997). Windows NT File System Internals: A Developer's Guide (1st ed). O'Reilly. ISBN 1-56592-249-2.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]