Müra

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib muusika mõistest; väsitavate ja ebameeldivate helide kohta vaata artiklit Mürareostus; muude tähenduste kohta vaata lehekülge Müra (täpsustus)

Müra on akustikas, raadiotehnikas ja infoedastuses ilmnevad juhuslikud elektrilised v akustilised võnkumised, mis häirivad signaalide vastuvõttu. Akustilises müras põhiomadused on helivältus, helitugevus ja tämber.

Muusikas on muusikainstrumentide helis peale põhitooni ehk esimese osaheli ning terve rea ülemhelide ehk kõrgemate osahelide muusikainstrumendile iseloomulikke mürasid (õhujoa kahin puhkpillides, akustilised löögid klappide avamisel-sulgemisel, keelpillipoogna ebamäärase või ülemäärase surve korral tekkivad sahinad, kriginad või kräginad, laulja kuuldav hingamine jne). Sotsiaalkultuuriliselt tingituna on suhtumine mürasse olnud lääne muusikakultuuris välistav või tauniv. Muusika paradigmamuutus on toonud 20. sajandi lääne nüüdismuusikas kaasa müra teadliku kasutuselevõtu ning estetiseerimise.

Liigset ning ebameeldivat inim-, looma- või masinatekkelist keskkonnamüra, mis häirib inimeste või loomade elutegevust, nimetatakse mürareostuseks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]