Btrfs

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Btrfs (ligikaudne hääldus 'better ef ess') ehk B-tree file system on GNU üldise avaliku litsentsiga (GPL), faili muutmisel kasutajale isiklikku eksemplari loov (copy-on-write) failisüsteem UNIXi-laadsetele operatsioonisüsteemidele (Linux), mille loomist alustas 2007. aastal Oracle Corporation.

Btrfs loodi kavatsusega vähendada failiühenduste puudulikkust, kaadreid, kontrollsummasid ja integreerida mitme seadme kasutamist Linuxi failisüsteemides. Need omadused on üliolulised, kuna Linuxi kasutus suurtes ettevõtetes kasvab ja on vaja aina suuremaid andmehulkasid salvestada. Skaleerimine ei ole ainult andmete talletamise adresseerimine, vaid see tähendab ka võimet administreerida ning hallata neid tegevusi puhta kasutajaliidesega, mis võimaldab inimestel näha, mis on kasutuses, ning see teeb selle töökindlamaks.

Btrfs 1.0 originaal materdati maha tema hilise 2008. aasta väljaande pärast, kuid isegi 2010. aasta seisuga ei olnud see ikka veel kasutusvalmis. Siiski on ta aktsepteeritud 2.6.29-rc1 kernelisse testimiseks. Mitmed Linuxi versioonid (sh RHEL 6) on hakanud pakkuma Btrfsi kui valikut juurfailisüsteemiks installimise ajal. Btrfs on olnud mobiiltelefoni MeeGo operatsioonisüsteemi vaikefailisüsteem.