Btrfs

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Btrfs (ligikaudne hääldus 'better ef ess') ehk B-tree file system on GNU üldise avaliku litsentsiga (GPL), faili muutmisel kasutajale isiklikku koopiat loov (copy-on-write) failisüsteem UNIXi laadsetele süsteemidele (Linux), mille loomist alustas 2007. aastal Oracle Corporation.

Btrfs loodi kavatsusega vähendada failiühenduste puudulikkust, kaadreid, kontrollsummasid ja integreerida mitme seadme kasutamist Linuxi failisüsteemides. Need omadused on üliolulised kuna Linuxi kasutus suurtes ettevõtetes tõuseb ja on vaja aina suuremaid andmehulkasid salvestada. Skaleerimine ei ole ainult andmete talletamise adresseerimine, vaid see tähendab ka võimet administreerida ning hallata neid tegevusi puhta kasutajaliidesega mis võimaldab inimestel näha, mis on kasutuses ning see teeb selle rohkem usaldusväärseks.

Btrfs 1.0 originaal materdati maha tema hilise 2008. aasta väljaande pärast, kuid isegi nüüd 2010 aastal ei ole see ikka veel valmis kasutamiseks. Siiski on ta aktsepteeritud 2.6.29-rc1 kernelisse testimiseks. Mitmed Linuxi versioonid (sh RHEL 6) on hakanud pakkuma Btrfs'i kui valikut juurfailisüsteemiks installatsiooni ajal. Ta on kasutusel olnud kui vaikimisi failisüsteem mobiiltelefoni MeeGo operatsioonisüsteemile.