Franck Ribéry

Allikas: Vikipeedia
Franck Ribéry 2013.JPG
Franck Ribéry (2013)
Continents.svg
Hõbe 2006 jalgpall
Frank Ribéry 2012. aasta EM-il
Franck Ribéry (2008)

Franck Bilal Ribéry (sündinud 7. aprillil 1983 Boulogne-sur-Meris) on prantsuse jalgpallur, Müncheni Bayerni ründav keskväljamängija. Ta esindas Prantsusmaa jalgpallikoondist aastatel 2006–2014 81 mängus ja lõi 14 väravat.

Klubikarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Franck Ribéry esimeseks jalgpalliklubiks sai 2000. aastal US Boulogne. Seejärel mängis ta alates 2002. aastast Olympic Ales, 2003. aastast Stade Brestois 29 ja 2004. aastast alates FC Metzis. Jaanuaris 2005 sõlmis ta lepingu Türgi klubiga Galatasaray, kust ta aga juba juulis suundus tagasi kodumaale Marseille Olympique'i. Marseille eest esines ta 68 korral ja lõi nendes 14 väravat, saavutades 2006/2007 Prantsusmaa kõrgliigas Olympique Lyoni järel teise koha.

7. juunil 2007 kirjutas Ribéry Saksamaa Bundesliga meeskonna Müncheni Bayerniga nelja aasta pikkuse lepingu rekordilise 25 miljoni euro eest. Riberyle anti seal särgi numbriks 7, mis vabanes, kui Mehmed Scholl sportlaskarjääri lõpetas. Bayerni eest mängis Ribéry esmakordselt liiga karikasarjas Bremeni Werderi vastu ja lõi selles kaks väravat.

Rahvuskoondis[muuda | muuda lähteteksti]

Ribéry mängis Prantsusmaa U-21 koondises, mis võitis 2006. aasta Euroopa U-21 meistrivõistluste valikgrupi. Järgnenud valikmängus Inglismaa U-21 koondise vastu jäi Prantsusmaa taha, kuid Ribéry lõi viigivärava ja Prantsusmaa võitis 2:1, pääsedes finaalturniirile. Aga finaalturniirile Portugali koondise peatreener René Girard teda ei võtnud, sest Ribéry oli selleks ajaks pääsenud juba riigi täiskasvanute koondisse ja valmistus MM-iks. Euroopa meistrivõistlustel võitis Prantsusmaa alagrupi täiseduga, aga poolfinaalis kaotas Hollandile.

Oma esimese rahvuskoondise mängu pidas Franck Ribéry 27. mail 2006 Mehhiko jalgpallikoondise vastu ja see võideti 1:0. Järgnevateski sõprusmängudes esines ta hästi ja koondise peatreener Raymond Domenech kutsus ta maailmameistrivõistlustele, mis toimusid Saksamaal. Seal osales Ribéry igas Prantsusmaa mängus ja ühe erandiga algrivistuses. Esimeses voorus 13. juunil viigistas Prantsusmaa 0:0 Šveitsi jalgpallikoondisega ja Ribéry mängis 70 esimest minutit. Teises voorus 18. juunil viigistas Prantsusmaa Lõuna-Korea jalgpallikoondisega ja Ribéry sekkus 60. minutil eduseisus 1:0. Kolmandas voorus 23. juunil Togo jalgpallikoondise vastu saavutas Prantsusmaa 2:0 võidu ja Ribéry mängis esimesed 77 minutit, pärast tema lahkumist väravaid ei löödud. Alagrupi võitis Šveits Prantsusmaa ees. Seejärel alistas Prantsusmaa 27. juunil 3:1 Hispaania jalgpallikoondise. Hispaania läks David Villa penaltist 28. minutil juhtima, aga Ribéry viigistas 41. minutil. 87. minutil sai Ribéry kollase kaardi. 1. juulil alistas Prantsusmaa veerandfinaalis Brasiilia jalgpallikoondise 1:0 Thierry Henry väravast ja Ribéry mängis 77 esimest minutit. Poolfinaalis alistas Prantsusmaa 5. juulil Portugali jalgpallikoondise ja Ribéry mängis 72 esimest minutit. Finaalis 9. juulil mängis Ribéry Itaalia jalgpallikoondise vastu kogu 1:1 lõppenud normaalaja ja vahetati lisaajal, 100. minutil välja, mistõttu ta ei saanud osaleda penaltiseerias, mille Prantsusmaa kaotas.

Alates 2008. aasta MM-iks valmistumisest on ta Prantsusmaa koondise esimene valik penaltilööjaks.

EM-valikgruppi loositi Itaalia ja Prantsusmaa taas kokku. Prantsusmaa võitis kodus 3:1 ja viigistas võõrsil 0:0, aga Prantsusmaa kaotas Šotimaa jalgpallikoondisele 0:1 nii kodus kui võõrsil, mistõttu Itaalia võitis alagrupi Prantsusmaa ees. Ribéry lõi valikturniiril ühe värava, 2. juunil 2007 avavärava kodus Ukraina jalgpallikoondise vastu (Prantsusmaa võitis 2:0). Finaalturniirile pääses kaks paremat meeskonda.

Finaalturniirile loositi Itaalia ja Prantsusmaa jällegi kokku ja nende alagruppi nimetati surmagrupiks. Ribéry osales kõigis Prantsusmaa koondises, kahes esimeses mängus algusest lõpuni. 9. juunil viigistas Prantsusmaa Rumeenia jalgpallikoondisega 0:0 ja 13. juunil kaotas 1:4 Hollandi jalgpallikoondisele. 17. juunil sai ta viimases alagrupimängus Itaaliaga juba 8. minutil põlvevigastuse, mis jättis ta 2 kuuks jalgpallist eemale, ja vahetati välja. Prantsusmaa kaotas 0:2 ja jäi alagrupis viimaseks, Holland võitis täiseduga Itaalia ees.

2010. aasta MM-valikturniiril jäi Prantsusmaa Serbia jalgpallikoondise järel teiseks, kuigi omavahelistes kohtumistes oli parem (kodus 2:1, võõrsil 1:1). Ribéry lõi valikturniril kolm väravat, neist Leedu jalgpallikoondise vastu nii võõrsil kui kodus mängu ainsa värava. Leedu on ainus rahvuskoondis, kelle vastu Ribéry on üle ühe värava löönud. Tuli pidada lisavalikmängud Iirimaa jalgpallikoondise vastu, kust Prantsusmaa tänu William Gallase väravale finaalturniirile pääses (Ribéry lisavalikmängudel ei osalenud). Finaalturniiril sai Ribéry 11. juunil esimeses mängus Uruguay jalgpallikoondise vastu juba 19. minutil kollase kaardi, mis polnudki Prantsusmaa esimene. Arvulisse ülekaalu jäämisest hoolimata ei jõudnud Prantsusmaa väravani ja mäng lõppes 0:0. 17. juunil kaotas Prantsusmaa Mehhikole 0:2 ja 22. juunil LAV-i jalgpallikoondisele 1:2 ning langes välja, jäädes alagrupis viimaseks. Ribéry mängis kõik Prantsusmaa kohtumised algusest lõpuni kaasa.

2012. aasta EM-valikgrupi suutis Prantsusmaa võita, kuigi kaotas avakohtumise 0:1 kodus Valgevene jalgpallikoondisele. Ribéry ei löönud valikturniiril väravaid. Finaalturniiril Ukrainas mängis Ribéry kõik Prantsusmaa kohtumised algusest lõpuni kaasa. 11. juunil viigistas Prantsusmaa alagrupis Inglismaa jalgpallikoondisega 1:1, 15. juunil alistas Ukraina 2:0 ja 19. juunil kaotas 0:2 Rootsi jalgpallikoondisele. Alagrupi võitis Inglismaa Prantsusmaa ees. Veerandfinaalis kaotas Prantsusmaa 23. juunil 0:2 Hispaaniale ja langes välja.

Ribéry valiti küll 2014. aasta MM-i esialgsesse koondisse, kuid 6. juunil kinnitas rahvuskoondise peatreener Didier Deschamps, et Ribéry ei saa vigastuse tõttu turniiril osaleda.[1]

Eraelu[muuda | muuda lähteteksti]

Kaheaastaselt elas Franck koos oma vanematega läbi raske autoõnnetuse Boulogne-Sur-Meris.

Franck Ribéry on moslem, mida väljendab ka tema mängueelne rituaal, kus ta tõstab käed taeva poole – vana moslemite palvekomme.

Franck Ribéry on abielus alžeeria päritolu prantslanna Wahibaga ning neil on 4 last, kaks tütart, Hizya ja Shakinez ning kaks poega Salif ja Mohammed.

Auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "World Cup 2014: France's Franck Ribery out injured". BBC Sport. 06.06.2014. Vaadatud 06.06.2014.