Mine sisu juurde

Nötsch im Gailtal

Allikas: Vikipeedia
Nötsch im Gailtal
Peaväljak ja Dobratschi mägi
Vapp

Pindala 42,2 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke 2233 (1.01.2018)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 46° 35′ N, 13° 37′ E
Asend Villachi maaringkonnas
Nötsch im Gailtal (Austria)
Nötsch im Gailtal

Nötsch im Gailtal (sloveeni: Čajna) on turulinn Austria Kärnteni liidumaa Villachi maaringkonnas.

Asudes Villachist läänes, ulatub omavalitsusala piki alumist Gaili orgu Lõuna-Kärntenis Villacher Alpe (Dobratschi) massiivi jalamile, mis on Gailtali Alpide idapoolne jätk. Omavalitsuse osad on Kerschdorf (Črešnje), Saak (Čače) ja Sankt Georgen (Šentjurij).

Nötschi pääseb Villachist ja Süd Autobahnilt (A2) Gailtal Straße (B111) maanteed kaudu. Põhjas viivad mägiteed üles Bad Bleiberg kõrgorgu. Nötschi jaam on peatus Gailtalbahni raudteeliinil Arnoldsteinist Kötschach-Mauthenisse.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Wasserleonburgi loss

Asulat Kärnteni hertsogkonnas on esmamainitud 1253. aasta dokumendis koos Lewenburgi lossiga (tänapäeva Wasserleonburg), siis Bambergi piiskoppide vasall. Piirkonda laastas 1348. aasta Friuli maavärin, mis põhjustas tohutu maalihke Dobratschi mäelt ja Gaili jõe üle kallaste tõusmise.

Wasserleonburgi loss, mis asub kõrgel Saaki küla kohal, ehitati 14. sajandil ümber. Mitmete Villachi kaupmeheperekondade omandiõiguse ajal laiendati seda 16. ja 17. sajandil märkimisväärselt, sealhulgas renessansshoov avatud lodžaga, maneristlik fassaad ja lossikabel. Kuni tänaseni on kompleks eraomandis ja seda kasutatakse hotellina; pärast troonist loobumist veetsid Windsori hertsog Edward VIII ja tema naine Wallis Simpson seal oma mesinädalad 5. juunist 7. septembrini 1937.

Alates 20. sajandi algusest võõrustas Nötsch ajutiselt rühma ekspressionistlikke maalikunstnikke ümber Anton Koligi (1886–1950). "Nötschi ring" oli ühenduses Hagenbundi kunstnike rühmaga ümber Oskar Kokoschka, Anton Faistaueri ja Egon Schiele.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]