Nõo kirik

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib Nõo luteri kirikust; õigeusu kiriku kohta vaata artiklist Nõo Püha Kolmainu kirik

Nõo Püha Laurentsiuse kirik

Nõo Püha Laurentsiuse kirik on kirik Tartu maakonnas Nõo vallas Nõos. Tegu on ühe vanima Eesti tellispiirkonna maakirikuga, mille algkuju on erandlikult hästi säilinud.

Kirik ehitati 13. sajandi lõpul kaitseehitusliku kolmelöövilise kodakirikuna.[1] Esimesed teated hoone ehitamisest pärinevad 1250.–1260. aastatest.

Nõo Laurentsiuse kirik on krohvitud kolme lööviga kolmetraveeline kirik, mille pikihoonele liitub silmatorkavalt avar ruutjas kooriruum.[2] Kiriku kesklööv on peaaegu kaks korda laiem külglöövidest. Kesklööv on kaetud tugevate mõigasroietega 8-osaliste domikaalvõlvidega. Külglöövides on ristvõlvid, mille roideprofiil on lähedane kesklöövi omale. Eeskoda lääneportaali ees on lammutatud. Kiriku viilud on rikkalikult kujundatud. Käärkamber ja puidust torn on uuema aja lisandid.

Kirik on pühitsetud esidiakon märter Laurentsiusele.[3]

Nõo kiriku altarimaali "Kristus ristil" autor on Tõnis Grenzstein (arvatavasti koos Eduard Karl Franz von Gebhardtiga 1895).[4]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Fotosid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 EELK Nõo Püha Laurentsiuse kirik
  2. 2,0 2,1 Kultuurimälestiste Riiklik Register
  3. 3,0 3,1 "Sirje Simson, Nõo, Eesti Evangeelne Luteri Kirik, mai 2002". Originaali arhiivikoopia seisuga 31. detsember 2011. Vaadatud 17. veebruaril 2008.
  4. EKABL lk. 86

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Nõo kirik kultuurimälestiste riiklikus registris Muuda Vikiandmetes