Charles Gounod

Allikas: Vikipeedia
Charles Gounod (1890) by Nadar.jpg

Charles-François Gounod (17. juuni 1818 Pariis – 18. oktoober 1893 St. Cloud) oli prantsuse helilooja. Tuntud ladina palvuse Ave Maria järgi, mis lähtus Bachi teosest Méditation sur le Premier Prélude de Piano. Ooperite Faust ja Roméo et Julia alusel hinnatud 19. saj teise poole edukaimaks ja rahvusvaheliselt tuntuimaks prantsuse ooperikomponistiks.

Õpingud[muuda | muuda lähteteksti]

Pärit väheeduka maalikunstniku (isa) ja muusikaõpetaja (ema) perekonnast. Oli lapsena andekas nii joonistamises kui ka muusikas. Ema oli ta esimene muusikaõpetaja. Innustus Rossini ooperist Otello nii, et hakkas 13-aastaselt ka komponeerima. Õppis Pariisi konservatooriumis Antoine Reicha, Fromental Halévy, Pierre Zimmermani (tema tütre Anne’ega abiellus hiljem) ja Jean François Le Suœri juures. Võitis kantaadiga Fernand 1839. aastal ihaldatud Prix de Rome’i, mis andis võimaluse õppida muusikat Roomas. Keskendus seal 16. sajajandi vaimuliku muusika tundmaõppimisele, millest kujunes tema eluaegne huvi.

Vaimulik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

1842–43 reisis Austrias ja Saksamaal, kus tutvus Felix Mendelssohn-Bartholdy-ga. Esimene edu komponistina tuli 1843, võeti vaimustatult vastu tema Symphonie en ré majeur. Pidas plaani liituda kirikuga. Oli 1843–47 Missions Étrangéres’ muusikaline juht ja komponeeris vaimulikku muusikat. 1847. aastal liitus noviitsina karmeliitide kloostriga. Kuid ei suutnud täita kõiki vaimulikke reegleid ja olla kirikule pühendunud. Pööras sedavõrd suurt tähelepanu naistele, et saihüüdnimeks „kurameerija munk”. Tolle aja Prantsusmaa parima metsosoprani Pauline Viardot’ õhutusel hakkas  komponeerima oopereid. Viardot’ sai oma autoriteediga  Pariisi Opéra nii kaugele, et see mainekas ooperimaja tellis Gounod’lt ooperi Sapho, mis oli Viardot’ga tiitelrollis väga edukas.

Charles Gounod klaverit mängimas

„Faust” valmib raskustega[muuda | muuda lähteteksti]

Abiellus 1852 Anne Zimmermanniga, kelle isa oli kuulus pianist ja muusikaõpetaja. Äia toel sai tulusa direktori ameti Pariisi orbude kommunaalkoolis Orphéon de la Ville de Paris. Direktoriamet jättis piisavalt aega ooperitega tegelemiseks. Kuid järgmine oopus La nonne sanglante (Verine nunn) Pariisi Opérale kukkus läbi. Alustas 1856. aastal alustas tööd ooperiga Faust, kuid pidi selle kõrvale panema, sest Opéra administratsioon andis talle teksti ooperi Ivan le terrible (Ivan Julm) komponeerimiseks, kuid pärast Louis Napoléon-ile tehtud atentaadikatset ühe Opéra etenduse ajal jaanuaris 1858 leping tühistati. Gounod kasutas hiljem loodud muusikat ooperites La reine de Saba (Saba kuninganna) ja Mireille. Töö Faustiga jätkus 1858 aprillis. Proovid Pariisi Théâtre Lyrique’is algasid juba sama aasta sügisel. Väga edukas esietendus oli märtsis 1859. Teos saavutas suure rahvusvahelise tähelepanu ning 19.sajandi teisel poolel mainekate ooperimajade standardrepertuaaris. Faust kindlustas heliloojale kindla koha tolle aja Euroopa populaarseimate ooperiheliloojate hulgas ja tagas materiaalse kindlustatuse. Fausti muusika on väga meloodiline ja pakub lauljatele häid võimalusi demonstreerida oma vokaalseid võimeid.

Sõja jalust Inglismaale[muuda | muuda lähteteksti]

Järgmised ooperid ei suutnud ületada Fausti taset ja populaarsust. Ise pidas ta oma parimaks ooperiks La reine de Saba, mis aga ei saanud ei kriitikutelt ega publikult erilist soosingut. Läbi kukkus ka Mireille. Suurte raskustega õnnestus lavastada Roméo et Juliette, mida on hiljem hinnatud Gounod paremuselt teiseks ooperiks. Viimase veerandsaja aasta jooksul on seda teost esitatud tunduvalt rohkem kui Fausti.

Prantsuse-Preisi sõja puhkemine 1870 viis oma perekonna sõja jalust Inglismaale. Elas seal kapten George Weldoni majas ning heitis silma tema abikaasa Georginale, tekitades sellega briti ühiskonnas suure skandaali. Mehe armuseiklustest häiritud abikaasa Anne pöördus 1871. aastal Pariisi tagasi. Gounod käis Pariisis küll aeg-ajalt mõningaid tööülesandeid täitmas, kuid tema teoste populaarsus Prantsusmaal oli sel ajal tunduvalt kesisem kui Inglismaal. Naasis Pariisi alaliselt alles 1891. aastal.

Gounod organistina 1893

Elutegevuse tulemused  [muuda | muuda lähteteksti]

Elu viimastel aastatel loobus lavamuusika kirjutamisest ja pöördus tagasi vaimuliku muusika komponeerimise juurde. Suhtumine Gounod’ ooperitesse oli nii 19. sajandi II poolel kui ka kogu 20. saj jooksul lainetanud tohutust vaimustusest jäise ükskõiksuseni. See on suuresti vähendanud tema tööde üldist rahvusvahelist mainet. Paljud tänapäeva ooperikriitikud ei pea tema teoseid eriti kõrge tasemega muusikadraamadeks. Üksmeelselt tuuakse esile, et teostes domineerivad rõhutatult religioossed tendentsid. Teda kiidetakse aga, et oskas hästi lihtsate muusikaliste vahenditega iseloomustada oma kangelasi.

Kirjutas memuaarid Mémoires d’un artiste (Pariis, 1896). Sai juulis 1888 Prantsusmaa valitsuselt Commander  Ordre national de la Légion d'honneur aunimetuse.

Gounod matusetalitus viidi läbi Pariisi Madeleine kirikus. Camille Saint-Saëns mängis orelit ja Gabriel Fauré juhatas orkestrit. Matusetalitusel esitati ka rahvalaulupõhine sopraniaaria "Que ferons-nous avec le ragoût de citrouille?" ooperist Sapho. Gounod on maetud Pariisi Auteuil'i kalmistule.

Eestis on Fausti esitatud üheksas lavastuses (Estonias 1915, 1921, 1931, 1949, 2012; Vanemuises 1938, 1953, 1965, 1996) ning Romeo ja Juliat kolmel korral (Est 1928, 1938, 2013 kontsertetendus). Komponeeris 13 ooperit, milledest Ivan le terrible (alustatud 1856), George Dandin (alustatud 1873), Maître Pierre (alustatud 1877)  jäi mitmesugustel põhjustel pooleli.

Gounod hauamonument Pariisi Auteuil'i kalmistul

Ooperid[muuda | muuda lähteteksti]

Sapho (1851), La nonne sanglante (1854), Le médecin malgré lui (1858), Faust (1859), Philémon et Baucis (1860), La colombe (Baden-Baden, 1860), La reine de Saba (1862), Mireille (1864), Roméo et Juliette (1867), Cinq Mars (1877), Polyeucte (1878), Le tribute de Zamora (1881).