Tennessee Williams

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Tennessee Williams

Thomas Lanier Williams III (paremini tuntud pseudonüümiga Tennessee Williams; 26. märts 191125. veebruar 1983) oli 20. sajandi üks prominentsemaid USA näitekirjanikke.

Nime "Tennessee" sai ta kolledžikaaslastelt oma lõunapärase aktsendi poolest, samuti oli tema isa seotud Tennessee osariigiga. Aastatel 1948 ja 1955 võitis ta Pulitzeri preemia teostega "Tramm nimega "Iha"" ja "Kass tulisel plekk-katusel".

Tema näidendeid "Klaasist loomaaed" ja "Iguaani öö" premeeriti New Yorgi näitekirjanduskriitikute Circle Awards'iga.

Williamsi näidend "The Rose Tattoo" (mis oli pühendatud tema poiss-sõbrale Frank Merlole) pälvis Tony auhinna, kategoorias "parim näidend".

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Ta sündis Columbuses Mississippi osariigis. Kirjutamist alustas ta vahetult pärast ülikooli lõpetamist. Esimene tähelepanuväärseim teos ilmus 1940. aastal – näidend "Inglite taplus", mis pälvis ka Rockefelleri fondi preemia.

Teosed eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Klaasist loomaaed ja teisi näidendeid" ("Kaks eelmängu", "Klaasist loomaaed", "Tramm nimega "Iha"", "Iguaani öö" ja "Kaks järelmängu"). Inglise keelest tõlkinud ja järelsõna lk 315–333 "Tennessee Williams ameerika teatri taustal": Jaak Rähesoo. Eesti Raamat, Tallinn 1976

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]