Veterinaaria

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Koera põlveoperatsioon Eesti Maaülikooli loomakliinikus

Veterinaaria (ladina keeles veterinaria) ehk loomaarstiteadus ehk veterinaarmeditsiin on teadus, mis uurib looma (välja arvatud inimese) organismi normaalset ja patoloogilist ehitust ja talitlust, haiguslikke seisundeid, ravi, diagnostikat. Lisaks tegeleb loomaarstiteadus loomade toiduainete kontrolliga seotuga.[1] Arsti, kes ravib loomi, nimetatakse veterinaararstiks (või lihtsalt veterinaariks) ehk loomaarstiks. Veterinaariaga tegelev teadlane on veterinaar ehk loomaarstiteadlane.

Veterinaarmeditsiini eriala[muuda | muuda lähteteksti]

Loomaarstiõppe raamistik on Eestis korraldatud valitsuse määrusega "Arstiõppe, loomaarstiõppe, proviisoriõppe, hambaarstiõppe, ämmaemandaõppe, õeõppe, arhitektiõppe ja ehitusinseneriõppe raamnõuded".[2]

Intradermaalse allergiatesti tegemine koeral

Veterinaarmeditsiini harud[muuda | muuda lähteteksti]

DermatoloogiaIhtüopatoloogiaKardioloogiaKirurgiaNefroloogiaPreventiivne veterinaaria

Õigusraamistik[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Maailma Loomade Tervise Organisatsioon

Maailma Loomade Tervise Organisatsioon (ingl k World Organization of Animal Health, lühend OIE), kuhu kuulub ka Eesti, tegeleb maismaa- ja veeloomi puudutava seadusloomega.[3]

Veterinaaria standard[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 2012 võtsid OIE liikmesmaad vastu uue veterinaaria standardi, kus sisalduvad [4] Maismaaloomade Tervisekoodeks[5] ja Veeloomade Tervisekoodeks[6], mis reguleerivad loomade tervise ja heaolu tagamise, loomahaigustest teavitamise korra, leviku ja raviga seotud kriteeriumid. Samuti rahvusvahelised loomsete saaduste ja nende käitlemise, kauplemise (tootmine, töötlemine, turustamine lõpptarbijale jne) eeskirjad ja loomatervishoiualased veterinaarnõuded.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. P.Bogovski, R.Kull, S.Ootsing, L. Trapido. Meditsiinisõnastik, lk 434, 2004, ISBN 9985-829-55-7
  2. "Arstiõppe, loomaarstiõppe, proviisoriõppe, hambaarstiõppe, ämmaemandaõppe, õeõppe, arhitektiõppe ja ehitusinseneriõppe raamnõuded", valitsuse määrus, 3 peatükk "Loomaarstiõpe", § 9–13.Veebiversioon (vaadatud 14.04.2013)
  3. Member Countries. World Organization of Animal Health. Veebiversioon (vaadatud 27.04.2013)
  4. World Organization of Animal Health. "New standard on veterinary legislation", Pariis, mai 2012 Veebiversioon (vaadatud 27.04.2013)
  5. World Organization of Animal Health 2012, "Terrestrial Animal Health Code" Veebiversioon (vaadatud 27.04.2013)
  6. World Organization of Animal Health 2012, "Aquatic Animal Health Code" Veebiversioon (vaadatud 27.04.2013)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]