Füsioteraapia

Allikas: Vikipeedia
Füsioteraapia

Füsioteraapia (inglise physical therapy või physiotherapy) on meditsiini haru.

Füsioteraapiaga tegelev spetsialist on füsioterapeut. Füsioteraapia aitab taastada inimese liikumisvõime pärast operatsiooni või spordivigastust ning on abiks ka neile, keda vaevab näiteks liigesevalu, lihasepinge või seljavalu. Ambulatoorne füsioteraapia võib osutuda vajalikuks erinevate haigusseisundite puhul nagu lihas- ja liigeseprobleemid, valud ja kasvueas tekkivad korrigeerimist vajavad seisundid.

Füsioteraapia on tervishoiuala haru, mis tegeleb liikumisvõime ja funktsionaalse võimekuse hindamise, säilitamise, parandamise ning taastamisega erinevate terviseprobleemide korral. Füsioteraapia eesmärk on aidata inimestel saavutada maksimaalne liikuvus ja iseseisvus, võttes arvesse nende individuaalseid vajadusi ja tingimusi.

Füsioteraapia võib hõlmata mitmesuguseid meetodeid ja tehnikaid:

  • harjutusravi – spetsiaalselt kohandatud harjutuste ja treeningute abil parandatakse lihasjõudu, liikuvust, tasakaalu ja koordinatsiooni.
  • manuaalteraapia – füsioterapeudid võivad kasutada käsi, et manipuleerida liigeseid ja kudesid, leevendades valu ja parandades liikuvust;
  • massaaž – massaažitehnikad võivad aidata lõdvestada lihaseid, parandada vereringet ja vähendada valu.
  • elektroteraapia – elektrivoolu kasutatakse valu leevendamiseks, lihaste stimuleerimiseks ja põletiku vähendamiseks.
  • ultraheliravi – kõrgsageduslikke helilaineid kasutatakse pehmete kudede raviks, aidates vähendada turset ja kiirendada paranemisprotsesse.
  • nõustamine ja õpetamine – füsioterapeudid võivad patsiente nõustada ja õpetada neile enesehoolduse harjutusi ning jagada teadmisi keha biomehaanikast ja ohutust liikumisest.

Füsioteraapial on oluline osa taastusravis, vigastuste ennetamisel ning teatud terviseseisundite, nagu näiteks liigeste ja lihaste haigused, neuroloogilised häired, südame-veresoonkonna probleemid ja hingamiselundite haigused, ravis. Oluline roll on teadlikkuse tõstmisel, sobiva liikumiseharrastuse leidmisel ja koormuse tagamisel.

Eesti füsioterapeudid[muuda | muuda lähteteksti]

Kui Eestis soovitakse osutada füsioteraapia teenust siis on füsioterapeudi tegevusluba kohustuslik. Seda sõltumata kas teenust osutatakse Tervisekassa rahastusel või patsiendile tasulisena.

Eestis saab füsioterapeudi tegevusluba ja kutsetunnistus kontrollida Eesti Füsioterapeutide Liidu leheküljelt külalisele, valides füsioterapeutide register ja sisestades otsingukasti füsioterapeudi nime. Füsioterapeudi nime järel on EI/JAH, vastavalt sellele kas füsioterapeudil on füsioteraapia kõrgharidus/kehtiv kutsetunnistus.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Füsioterapeutide Liit