Biokeemia

Allikas: Vikipeedia

Biokeemia ehk bioloogiline keemia on teadus elava keemilisest koostisest, elusorganismi keemiliste komponentide muundumistest ja nende muundumiste seostest elusorganismide struktuuride spetsiifiliste funktsioonidega.

Biokeemia kui teadus uurib kõigi organismides (ka biokeemiline indiviid) olevate bioloogiliste makromolekulide e biomakromolekuli rühmade, millest enamik on monomeeridest koosnevad polümeerid, ja ka bioinformatsiooni kandjad, nagu: rasvad, valgud (sh ensüümid), sahhariidid, nukleiinhapped (sh desoksüribonukleiinhape e DNA ja ribonukleiinhape e RNA struktuur ja funktsioonid), biosünteesi, metabolismi, struktuuri ja keemiliste reaktsioonide mehhanisme.[1]

Biokeemia ja sellega integreerunud teadusharud uurivad ka organismides olevate bioloogiliste mikromolekulide, millest elusrakud enamasti koosnevad (v.a vesi), biosünteesi, metabolismi, struktuuri ja keemiliste reaktsioonide mehhanismide ning patoloogiaga seonduvat[2]

Biokeemia kui teadus uurib ka organismide elundkondi ehk elundisüsteeme ehk organsüsteeme ning elundkondade ja haiguslike seisundite vahelisi seoseid. Biokeemias, mis on orgaanilise keemia haru, kehtivad kogu keemias tuntud üldmõisted ja üldised seaduspärasused.

Biokeemia ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Varasem biokeemia areng oli seotud orgaanilise keemia arenguga. Omaette uurimisvaldkonnaks hakkas see kujunema 19. sajandi keskpaiku, kui hakkas tunnustust võitma seisukoht, et elusorganismide keemia ei erine põhimõtteliselt eluta aine keemiast. Sellele eelnes mitu olulist avastust – 1828 sai Friedrich Wöhler kunstlikul teel karbamiidi, 1850-ndatel sünteesis Marcelin Berthelot rasvhappe. Uus kvaliteet saavutati sajandivahetusel, kui hakkas selguma ensüümide roll biokeemilistes reaktsioonides. 1894 pakkus Hermann Emil Fischer välja tänapäevase seletuse ensüümide toimemehhanismi kohta, 1897 tõestas Eduard Büchner, et ensüümide katalüüsitud reaktsioonid toimuvad ka väljaspool rakku (ja on seega katseklaasis uuritavad).

20. sajandi esimesel poolel algas biokeemia kiirem areng. Võeti kasutusele kaasaegsed analüüsimeetodid, tehti kindlaks peamised ainevahetusrajad (O. Warburg, O. F. Meyerhof, H. A. Krebs, M. Calvin jpt). 1944 tõestasid Oswald Avery ja Colin MacLeod lõplikult nukleiinhapete seose geenidega. Järgnev biokeemia areng on toimunud tihedas seoses molekulaarbioloogia arenguga, olulisemateks sündmusteks näiteks valkude struktuuri avastamine 1951 Linus Paulingi poolt ning DNA struktuuri avastamine 1953 James Watsoni ja Francis Cricki poolt.

Biokeemia valdkonnad[muuda | muuda lähteteksti]

Biokeemia labor.

Biokeemia võib jagada staatiliseks biokeemiaks ja dünaamiliseks biokeemiaks. Staatilisel biokeemial on palju ühist orgaanilise keemiaga, uurides organismis leiduvate ühendite struktuuri, koostist ja omadusi. Dünaamiline biokeemia tegeleb ainete muutumisega üksteiseks ja nende järjestikuste muutuste radade omavahelise seosega kogu organismi seisukohalt. Sisuliselt omaette valdkonnaks on kujunenud ka analüütiline biokeemia, mis tegeleb organismis leiduvate ainete üksteisest eraldamise ja kindlakstegemise probleemidega. Peale selle on veel meditsiiniline biokeemia, mis uurib inimorganismi metabolismi ja inimese haiguste molekulaarseid aluseid.

Biokeemia on tihedalt seotud selliste teadusharudega nagu molekulaarbioloogia, taimebioloogia (rakumembraanid ja fotosüntees), mikrobioloogia, biotehnoloogia, geneetika, füsioloogia, farmakoloogia, kliiniline meditsiin, histoloogia, toitumisteadus jpt.

Etümoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Terminit "biokeemia" (eesliide "bio-" tähendab kreeka sõna βίος, bios ehk 'elu')[3] kasutas esmakordselt 1903. aastal saksa keemik Carl Neuberg.[4]

Biokeemialaborid[muuda | muuda lähteteksti]

Biokeemilised analüüsid[muuda | muuda lähteteksti]

Biokeemia teaduse raames tehakse analüüse nii in vitro kui ka in vivo meetoditega. Tuntuimad in vivo analüütilised tehnikad on:

Diagnostikaseadmed[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Rosen, Gothard 2009: 43
  2. Rosen, Gothard 2009: 28
  3. Francis Edward J. Valpy 1860
  4. Kulkarni, M.V. et al.2008

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]