Histoloogia

Allikas: Vikipeedia

Histoloogia ehk koeõpetus on mikroanatoomia, botaanika, bioloogia, zooloogia, ja meditsiiniteaduse allharu, mis uurib hulkraksete organismide rakkude ja kudede struktuuri, ehitust, arenemist ja talitlust ning patoloogiat. Histoloogia eriteadlane on histoloog.

Histoloogia on tihedalt seotud anatoomia allharudega, nagu süstemaatiline anatoomia, funktsionaalne anatoomia,embrüoloogia, ealine anatoomia, rakendusanatoomia e kliiniline anatoomia ja patoanatoomia jpt.

Histoloogiaga on tänapäeval seotud paljud teadusharud, nagu bioloogia, dermatoloogia, endokrinoloogia, farmakoloogia, geneetika,hematoloogia, histopatoloogia, kardioloogia, onkoloogia, pulmonoloogia, tsütoloogia jne.

Erinevate riikide teadus- ning meditsiinisüsteemides võivad histoloogia klassifikatsioonid, diagnostilised meetodid (laboratoorne diagnostika), õpetusteooriad ja teraapilised meetmed ning bioloogilised ja meditsiinilised terminid erineda.

Histoloogiat saab liigitada, uuritavate ning õpetusse kuuluvate hulkraksete organismide kaudu:

Histoloogid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ajaloolist[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • 1819 kasutas Mayer esmakordselt sõna histoloogia.[2]

Histoloogia aredamisse on panustanud paljude erinevate valdkondade teadlased nagu Robert Hooke, Marie François Xavier Bichat, mitmed anatoomid Meckeli suguvõsast, patoloog Thomas Hodgkin (17981866), Johannes Evangelist Purkinje, Friedrich Gustav Jakob Henle, Filippo Pacini jpt.

Etümoloogia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Histoloogia tuleneb kreeka sõnadest ἱστός (histos) 'kude' ja λογος (logos) 'õpetus, sõna'.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. E-kursuse "Histoloogiline tehnika" materjalid, Marina Aunapuu (Tartu Ülikool), 2012, Veebiversioon (vaadatud 03.11.2013)
  2. Bracegirdle, B., The History of Histology: A Brief Survey of Sources, History of Science, Vol. 15, p.77-101, Bibliographic Code: 1977HisSc..15...77B, Veebiversioon (vaadatud 03.11.2013) (inglise keeles)

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välisallikad[muuda | redigeeri lähteteksti]