Mine sisu juurde

Makedoonia muusika

Allikas: Vikipeedia
Makedoonia flöödimängijad

Makedoonia muusika on Põhja-Makedooniast pärinev või makedoonlaste loodud või esitatud muusika.

Makedoonia muusikal on palju ühist teiste Balkani maade muusikaga. Makedoonia rahvamuusika võib jagada kaheks: traditsiooniline pärimuslik muusika ja uuemal ajal loodud rahvalik muusika. Pärimuslikku muusikat saab omakorda jagada maapiirkondade ja linnade muusikaks. Sinna kuuluvad lüürilised ja eepilised laulud, töölaulud, rituaalsed laulud, naljalaulud, ringtantsud, jne. Rahvusvaheliselt tunnustatud makedoonia rahvakunstiansambel on Tanec (Танец).

Balkani muusika on tuntud keerukate rütmide ja taktimõõtude poolest, erand pole ka makedoonia muusika. Rahvalauludel võib olla nii keeruline taktimõõt kui 22/16, mis jaguneb kaheks 11-löögiliseks osaks: 2+2+3+2+2 ja 3+2+2+2+2. Teatud löökide rõhutamiseks mängitakse tihti neid teistega võrreldes pikemalt.

Kõige levinum pill makedoonia kultuuris oli torupill gajda. Tänapäeval mängitakse seda peamiselt kontsertidel.

Uuemal ajal loodud rahvamuusika põhineb traditsioonidel, kuid sellel on kindlad autorid, kellel on nüüdisaegse seaduse järgi autoriõigused. Enamasti on selle loojateks ja esitajateks professionaalsed muusikud. Eakamate muusikute loodu sarnaneb rohkem pärimusliku muusikaga, nooremate looming on modernsem.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]