Ettevõte

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib majandusüksusest; käitis võib tähendada ka mõistet keskkonnaõiguses, vaata Käitis (keskkonnaõigus)

Ettevõte on seadusandlikult ja korralduslikult vaadeldav kui iseseisev, eraldatud varaga tegutsev majandusüksus. Tsiviilseadustiku üldosa seadus defineerib ettevõtte kui majandusüksuse, mille kaudu isik (ettevõtja) tegutseb.

Varasemas eesti keeles on ettevõtte sünonüümina kasutatud ka terminit "käitis", alates 1950ndatest on terminist "käitis" ettevõtte tähenduses loobutud[1], kuid ka uuemas kirjanduses seda siin-seal leidub.

Ettevõtja on inimene, juriidikas füüsiline isik, kes kannab ettevõttesse tehtud isiklike investeeringute kaotamise rahalist riski ning kes pakub oma nimel tasu eest kaupu või teenuseid. Äriseadustiku alusel on ettevõtja füüsiline isik, kes pakub oma nimel tasu eest kaupu või teenuseid ning kellele kaupade müük või teenuste osutamine on püsiv tegevus, ning äriseadustiku alusel sätestatud äriühing, mis võib olla täisühing, usaldusühing, osaühing, aktsiaselts ja tulundusühistu. Ka füüsilisest isikust ettevõtja tegutseb äriseadustiku kohaselt ettevõtte kaudu.

Ärinimi ehk firmanimi on äriregistrisse kantud nimi, mille all ettevõtja tegutseb.

Varem on kasutatud terminit "ettevõte" ja "ettevõtja", s.o iseseisva juriidilise isiku tähenduses.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. U. Mereste, 2003. Majandusleksikon. Eesti Entsüklopeediakirjastus. Köide I (A–M).