Männilised

Allikas: Vikipeedia
Männilised
Harilik mänd (Pinus sylvestris)
Harilik mänd (Pinus sylvestris)
Taksonoomia
Riik: Taimed Plantae
Hõimkond: Paljasseemnetaimed Pinophyta
Klass: Okaspuud Pinopsida
Selts: Okaspuulaadsed Pinales
Sugukond: Männilised Pinaceae
Lindley 1836

Männilised (Pinaceae) on okaspuude klassi okaspuulaadsete seltsi kuuluv sugukond.

Männiliste sugukonda kuulub 220–250 liiki 11 perekonnast. Sinna kuuluvad paljud levinud okaspuud: mänd, kuusk, lehis, nulg, tsuuga ja seeder, samuti paljud vähelevinud puud. Peamiselt kasvavad nad põhjapoolkeral ning eriti parasvöötmes, kuid nad võivad kasvada ükskõik mis kliimavöötmes peale arktilise ja antarktilise. Taigas, ranniku- ja mägimetsades on nad sageli domineerivad taimeliigid.

Enamasti on nad puud ja kasvavad 2–100 meetrit kõrgeks. Vahel harva, eriti karmis kliimas, võivad kasvada põõsastena.

Männilised on kaetud okastega, mis on muundunud lehed. Okkad on rohelised, pikad ja peenikesed, nõeljad, mõnel liigil lamedad, mõõkjad. Okkad on tavaliselt teravad, mõnel liigil ka pehmed. Paljudel liikidel kasvavad okkad kahe-kolmekaupa. Enamik puudest (kõik peale lehiste ja ebalehise) on igihaljad. Kuna okaste pind on väga väike võrreldes lehtpuude lehtede pinnaga, ei auru nende kaudu kuigipalju vett ja neid pole vaja ebasoodsaks aastaajaks langetada.

Puud on ühekojalised: samal puul on nii isas- kui emasõied. Vili on käbi, mis on 2–60 cm pikk ja tavaliselt puitunud. See koosneb arvukatest spiraalselt paiknevatest soomustest ja iga soomuse vahel on tilluke kahe tiivakesega seeme. Isaskäbid on väikesed (pikkust 0,5–6 cm) ja langevad maha varsti pärast tolmlemist. Männilised on tavaliselt tuultolmlejad.

Seemned levivad harilikult tuule abil, aga mõnel liigil on suured seemned taandarenenud tiivakestega ja need on kohastunud levimiseks lindude abil. Puud, mille seemne mass on alla 90 mg, on tavaliselt kohastunud levimiseks tuule abil, puud, mille seemne mass on üle 100 mg, pigem lindude-loomade abil. Piirkondades, kus puude otsas elab palju oravaid, ei ole männilised üldiselt kohastunud lindude abil levimiseks.

Perekonnad[muuda | muuda lähteteksti]

Perekondi ja liike eristatakse eeskätt okaste ja käbide põhjal, kasutades teisigi tunnuseid.

Männilisi kasvatatakse sageli kultuurmaastikul, näiteks heki saamiseks, samuti ilutaimena. Nende okkad on märksa väiksemad kui lehtpuude lehed, mistõttu männilised sobivad bonsai jaoks lehtpuudest paremini.

Paljusid männilisi kasvatatakse jõulupuude saamiseks. Selleks otstarbeks on rajatud isegi eraldi istandusi.

Rekordiomanikud[muuda | muuda lähteteksti]