Lenovo

Allikas: Vikipeedia
Lenovo Group Limited
联想集团有限公司
Tüüp börsiettevõte
Asutatud 1984
Peakorter Haidian, Hiina
Morrisville, USA
Tegevuspiirkond rahvusvaheline
Võtmeisikud Yang Yuanqing (nõukogu esimees ja tegevdirektor)
Valdkonnad arvutisüsteemid, arvutitarvikud, tarkvara
Tooted lauaarvutid, serverid, sülearvutid, tahvelarvutid, minisülearvutid, tarvikud, printerid, televiisorid, skannerid, kõvakettad
Käive 38,707 mld USD (2013/2014)
Tegevuskasum 0,817 mld USD (2013/2014)
Puhaskasum 1,014 mld USD (2013/2014)
Vara 16,88 mld USD (2013)
Omakapital 2,66 mld USD (2013)
Töötajaid 35 026 (2013)
Tunnuslause New World. New Thinking
'uus maailm, uus mõtlemine'

Lenovo Group Limited (lihtsustatud hiina kirjas 联想集团; traditsioonilises hiina kirjas 聯想集團) on Hiina päritolu rahvusvaheline mikrotehnoloogiafirma, mis töötab välja, toodab ja turustab lauaarvuteid ja sülearvuteid, tööjaamaarvuteid, servereid, kõvakettaid, IT haldustarkvara ning muid selliseid tooteid ja teenuseid. Lenovo hakkas tegutsema praegusel kujul aastal 1988 Hongkongis nime Legend all. Lenovo peamised harukontorid asuvad Morrisville'is (USA, Põhja-Carolina), Pekingis (Hiina) ja Singapuris.

Lenovo on maailma suuruselt teine personaalarvutite tootja. Lenovo turustab neid alates 2005. aastast, kui ta võttis IBM-ilt üle personaalarvutite tootmise, ThinkPadi sülearvutite sarja ja ThinkCentre'i sarja lauaarvutid. Lenovo müüb ka oma IdeaPadi sülearvutite sarja. Lenovo müüb oma tooteid nii eraklientidele kui ka väikestele ja suurtele ettevõtetele nii interneti, firmapoodide kui ka jaemüügivõrgustiku kaudu.

Tooted[muuda | muuda lähteteksti]

ThinkPad[muuda | muuda lähteteksti]

Uus Thinkpadi logo

ThinkPadi sülearvutisarja tootis algselt IBM; selle sarja arvutid on tuntud kandilise musta värvi disaini poolest, mille kujundamiseks saadi inspiratsiooni traditsiooniliselt Jaapani einekarbilt. Lenovo ostis 2005. aastal IBM-ilt selle personaalarvutite tootmisosakonna ja hakkas ise ThinkPade müüma. ThinkPadid on tuntud oma vastupidavuse, kvaliteedi, töökindluse ja tehnilise suutlikkuse poolest ning on seetõttu populaarsed ettevõtete, koolide ja eraisikutest kasutajate hulgas. ThinkPadi on kasutatud ka kosmoses ja see on ainus sülearvuti, mis on sertifitseeritud rahvusvahelises kosmosejaamas kasutamiseks.

IdeaPad[muuda | muuda lähteteksti]

Tarbijale suunatud IdeaPadi sülearvutisarjaga tuldi välja jaanuaris 2008. IdeaPad on täielikult Lenovo enda välja töötatud (R&D). Erinevalt ThinkPadi sarjast pole IdeaPadi kujundus IBM-ilt päritud. IdeaPad on äritegevusele mõeldes välja töötatud ThinkPadist erinevalt, on tarbijasõbralikum ja lihtsama kasutajaliidesega. Näiteks võeti kasutusele läikiva pinnaga ekraan ning loobuti ThinkPadile omase juhtkuuli (Trackpoint) kasutamisest.

ThinkCentre[muuda | muuda lähteteksti]

ThinkCentre'i lauaarvuteid hakkas IBM tootma aastal 2003, Lenovo omandas nende tootmise õiguse aastal 2005. Sellest ajast saati on jätkatud ThinkCentre'i sarja arendamist.

IdeaCentre[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene IdeaCentre'i lauaarvuti, IdeaCentre K210 toodi avalikkuse ette 30. juunil 2008. IdeaCentre on küll lauaarvuti, ent on tabatud teatavaid sarnasusi IdeaPadiga. Näiteks oli mõlemas kasutusel Veriface – algselt IdeaPadile ainuomane näotuvastusprogramm.

2011 toodi avalikkuse ette neli uut IdeaCentre'i mudelit: A320, B520, B320 ja C205. Kõik need mudelid on täislahendused – protsessor ja kuvar on mahutatud ühte korpusse. Tegu on mõnel määral Apple iMaci sarja laadsete arvutitega, mille üheks tähtsamaks omaduseks on disain.

LePad[muuda | muuda lähteteksti]

Lenovo-X61-Tablet

LePad on tahvelarvuti, mida müüb Lenovo Hiinas. LePadi turule toomine oli agressiivne katse haarata võimalikult suur osa kohalikust turust. 2011 suvel toodi USA-s turule kaks tahvelarvutit – kodukasutajatele suunatud tahvelarvuti, mida hakati turustama Idea kaubamärgi all, ja keerulisem, äriturule suunatud analoogne toode, mida esitleti ThinkPadi brändi all. Lenovo on öelnud, et nad ei hakka kasutama LePadi kaubamärki tahvelarvutite müügiks USA-s.

LePhone[muuda | muuda lähteteksti]

Lenovo tuli välja oma telefoniga, et võidelda koha pärast nutitelefoniturul. LePhone on küllaltki odav, hinnaks umbes pool iPodi hinnast ja on kohandatud Hiina turu tarvis. LePhonel on GSM-i, Hiinale omase TD-SCDMA 3G, WCDMA 3G ja Hiina Telekomi CDMA 200 tugi. See hõlmab Hiina kõiki suuremaid võrke.

Muud tooted[muuda | muuda lähteteksti]

Lenovo U8

Lenovo pakub arvukatel turgudel üle maailma suurt hulka erinevaid tooteid, nagu näiteks:

Finants ja turuosa[muuda | muuda lähteteksti]

Lenovo on globaalne Fortune 500 hulka kuuluv ettevõte, mis keskendub personaalarvutitele ja mille aastane müügitulu on üle 21 miljardi dollari. Lenovo on Mandri-Hiina domineerivaim arvutite tarnija. Pärast aastatepikkust laienemist ja arvukate firmade omandamist sai 2011. aasta kolmandas kvartalis Lenovost maailmas suuruselt teine personaalarvutite tarnija.

Tänu kiirele müügikasvule kõikidel turgudel, valdas Lenovo 2011. aasta oktoobris umbes 13,5% maailma arvutiturust. Ettevõtte laienemist võimendas osaliselt koostöö Jaapani ettevõttega NEC ning ka agressiivne turustamine. Lenovo tegevdirektor Yang Yuanqing ütles, et Lenovo jätkab oma laienemist keskendudes tehnoloogia koondumisele nutitelefonidele, tahvelarvutitele, personaalarvutitele ja "nutiteleritele".

2010. aasta teises kvartalis oli Lenovo maailmas suuruselt kolmas personaalarvutite müüja. 2010 kolmanda kvartali lõpuks oli ettevõtte turuosa kasvanud 8,6 protsendilt 10,4-le. Lenovo on kõige suurem personaalarvutite müüja Hiinas ja 2009. aastal tehtud uuringu järgi, kuulub sellele 28,6% Hiina turust. Lenovo 2008/2009. majandusaasta aruande järgi oli aastaseks müügituluks 14,9 miljardit dollarit.

2011. aasta esimeses kvartalis oli müüdud arvutite arvu järgi Lenovo käes 31,7% Hiina personaalarvutite turust. Lenovo teatas 98,3 protsendilisest kasumi tõusust: eelmise aasta esimese kvartali 54,86 miljonist dollarist oli kasum tõusnud 2011. aasta esimeseks kvartaliks 108,8 miljoni dollarini. Selles kvartalis paiskas Lenovo müüki 10,28 miljonit personaalarvutit.

Mais 2011 teatas Lenovo neljanda kvartali kasumiks 42 miljonit dollarit 4,88 miljardi dollarisest müügitulust. Thomson Reutersi sõnul oli Wall Street oodanud 5,08 miljardi dollarist aastatulu.

Omandus[muuda | muuda lähteteksti]

Oktoobris 2011 kuulus 58% Lenovo aktsiatest laiale üldsusele, 34% hiina investeerimisfirmale Legend Holdings Limited ja 8% teistele isikutele. 36% Legend Holdings Limitedist kuulub Hiina Teaduste Akadeemiale.

4. septembril 2009 ostis Oceanwide Holdings Group, Pekingi erainvesteeringute firma, 2,76 miljardi jüaani eest 29% Lenovo emafirmast Legend Holdings.

IBM omandas 2005. aastal 18,9% Lenovost seoses Lenovo IBM-i personaalarvutite osakonna ostuga. Sellest saadik on IBM järjekindlalt vähendanud oma osakut Lenovo aktsiates. Juulis 2008 langes IBM-i osak Lenovos alla 5% piiri, mis kohustab avalikkuse teavitamiseks.

Novembris 2010 ilmnes, et erainvesteeringute firmad TPG Capital ja General Atlantic soovivad lahkuda Lenovost 1,56 miljardi Hongkongi dollari suuruse aktsiate koguhinnaga.

Vastates väidetele, et Lenovo on riigi osalusega äriettevõte, ütles tegevdirektor Yang Yuanqing, et Hiina Rahvavabariigile kuuluv Hiina Teaduste Akadeemia investeeris Lenovosse selleks, et kommertsialiseerida oma uurimistööde tulemusi ja et pärast seda investeeringut on ettevõtet juhtinud ainult asutajad ja juhtkond, ilma valitsuse sekkumiseta.

2011. aastal suurendas Yang oma osalust Lenovos, omandades 797 miljonit aktsiat ja juunist 2011 kuulub talle 8% osalus Lenovos. Avalduses ütles ta, et ta otsus peegeldab tema usku ettevõtte tulevikku.

Liitumised ja omandamised[muuda | muuda lähteteksti]

IBM[muuda | muuda lähteteksti]

IBM-i logo

Lenovo omandas IBM-i keset Ameerika Ühendriikide Kongressi vastuaktsiooni USA ärisid ostvate Hiina ettevõtete vastu. Hiina bensiiniettevõte CNOOC jättis püüded Unocali osta ja seadmevalmistaja Haier Group lõpetas oma katsed omandada Maytag. Lenovo kolis oma peakorteri Purchase'i New Yorgis ja jättis tööle enamuse endisest IBM-i arendusosakonna koosseisust Põhja-Carolinas.

Lenovo Mobile[muuda | muuda lähteteksti]

2008. aastal müüs Lenovo oma mobiiltelefoni osakonna, et pöörata kogu oma tähelepanu personaalarvutitele, seejärel maksis 200 miljonit dollarit, et osta see tagasi 2009. aasta novembris. Lenovo omandas oma mobiiltelefoni osakonna, et keskenduda mobiilsetele internetiseadmetele, nagu nutitelefonid ja tahvelarvutid. Lenovo Mobile on nüüd hiina mobiiltelefonide turul ühikute arvult kolmas.

Lenovo investeeris 100 miljonit jüaani stardiraha oma veebirakenduste poele LeGarden mobiilseadmete rakenduste arendamiseks. 2010. aastal pakkus LeGarden LePhone'i kasutajatele allalaadimiseks enam kui 1000 programmi. Samal ajal pidas LeGarden 2774 arendajat ja 542 arendusfirmat oma liikmeks.

NEC[muuda | muuda lähteteksti]

27. jaanuaril 2011 alustas Lenovo koostööd jaapani arvutitootja NEC-iga. Osana tehingust, ettevõtted asutavad Lenovo NEC Holdings B.V., uue firma, mis registreeritakse Hollandis. NEC saab aktsiate kaudu Lenovolt 175 miljonit dollarit. Lenovo saab ühisest ettevõttest 51%, NECile jääb 49% osalus. Lenovol on viis aastat õigus suurendada oma osalust ühises ettevõttes.

Koostöö NEC-iga peaks tõstma Lenovo ülemaailmset müüki suurendades ta võimalusi Jaapanis, mis on personaalarvutite turgudest üks tähtsamaid. 2010. aastal kontrollis NEC 20% jaapani personaalarvutite turust, Lenovo osa oli 5%. Lenovo ja NEC on nõustunud uurima koostöö võimalikkust ka teistel aladel nagu serverid ja tahvelarvutid.

Medion[muuda | muuda lähteteksti]

Lenovo kuulutas juunis 2011, et plaanib üle võtta Medioni, saksa elektroonikavalmistaja. Lenovo ütles, et see omandus kahekordistaks nende osa saksa arvutiturul, tõstes nad Aceri ja Hewlett-Packardi järel kolmandaks. See tehing, mis peaks sõlmitama selle aasta kolmandas kvartalis, oleks esimene kord, kui hiina ettevõte ostab tuntud saksa firma. Tehingu tagajärjel oleks Lenovo käes 14% saksa arvutiturust.

Juhtkond[muuda | muuda lähteteksti]

Liu Chuanzhi[muuda | muuda lähteteksti]

Liu Chuanzhi (hiina keeles 柳传志) on Lenovo asutaja ja on jäänud firma olulisimaks juhiks. Liu ja kümme teist inseneri asutasid Lenovo (algne ingliskeelne oli Legend , hiina keeles 联想 Lianxiang) 200 000 jüaaniga 1984. aastal Pekingis. Registreeritud valdusühing muudeti aktsiaseltsiks 1988. aastal Hongkongis.

Yang Yuanqing[muuda | muuda lähteteksti]

Yang Yuanqing

Yang Yuanqing (hiina keeles 杨元庆) on Lenovo praegune tegevdirektor. Veebruaris 2009 võttis ta ameti üle eelmiselt tegevdirektorilt Bill Ameliolt. Ta oli Lenovo juhatuse esimees aastatel 2004–2008. Enne IBM-i personaalarvutite osakonna omandamist 2004. aastal, oli ta Lenovo president ja tegevdirektor. Üheks tema suurimatest saavutustest oli 1997. aastal Lenovo tõstmine kõige müüdavamaks personaalarvutibrändiks Hiinas. 2001. aastal nimetas Business Week ta üheks tõusvaks täheks Aasias.

Turundus[muuda | muuda lähteteksti]

Olümpiasponsorlus[muuda | muuda lähteteksti]

2008. aasta Pekingi suveolümpiamängude ametlik tõrvik Vilniuses

Lenovo toetas rahaliselt 2006. aasta taliolümpiamänge Torinos Itaalias ning kaks aastat hiljem ka 2008. aasta suveolümpiamänge, mis toimusid Lenovo peakontori lähedal Pekingis.

Kaubamärgiteadlikkus[muuda | muuda lähteteksti]

Kui firma juhatuse esimehelt (tol ajal veel mitte küll tegevjuhilt), Yang Yuanqingilt küsiti 2008. aastal brändi maine kohta, vastas ta: "Väljaspool Hiinat on meil veel pikk maa minna, ning seepärast oleme me ka väga palju tähelepanu pööranud mainekujundusele, eriti liituvatel turgudel. Mainekujundust on nendes riikides lihtsam teha kui vanadel, väljaarenenud turgudel. Pekingi olümpia oli suurepärane brändi mainele maades nagu Ameerika Ühendriigid ja Argentina, kuid siiski mitte piisaval määral. Kui ma oleksin tegevjuht, kulutaksin ma kindlasti rohkem raha väljaspool Hiinat brändi maine tõstmiseks, kasutades ära hiljutisi olümpiamänge." Aasta pärast sai Yang Yuanqingist Lenovo Group Limitedi tegevjuht.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Rajamine[muuda | muuda lähteteksti]

1. novembril 1984 rajasid 11 inimest 200 000 jüaaniga Hiina Teaduste Akadeemia Arvutitehnoloogia Instituudi, uue tehnoloogiaarenduse ettevõtte. 1985. aastal laskis firma käiku esimese Hiinas valmistatud emaplaadi, millel oli kasutatud Lenovo tehnoloogiat. Sündis praegune nimi Lenovo. 23. juunil 1988 Hongkongis ühines Lenovo aktsiaseltsiks. Uus tehnoloogiaarendusfirma ja hiina tehnoloogiaülekande firma rajasid Hongkongis koos Lenovo. Lenovo Groupi inglise nimeks oli alguses Legend.

Kui Legend laskis käiku oma personaalarvuti 1990. aastal, oli tal juba tugev jaotusvõrgustik. Tänu sellele jaotusvõrgustikule ja 30% madalamatele hindadele kui välismaa firmadel nagu Hewlett-Packard, sai Legend 1996. aasta lõpus hiina arvutituru suurimaks müüjaks, mida ta on siiani. Legend saavutas seda tänu väliskonkurentide hindadest madalamatele hindadele ning kohalikest konkurentidest paremale kvaliteedile ja tehnoloogilisele toele.

Börsileminek[muuda | muuda lähteteksti]

Lenovo rahastas enda moodustamist Hongkongi börsile minekuga 1994. aastal, kogudes ligi 30 miljonit dollarit. Lenovo aktsiatega kaubeldi esimest korda ka välismaa finantsturgudel. 1. aprillil 2001 korraldas Lenovo oma varad ümber ja pani oma aktsiad uuesti Hongkongi börsile.

Nimevahetus[muuda | muuda lähteteksti]

2004. aastal muutis Lenovo Group oma inglise nime Lenovo Group Limitediks. "Lenovo" on ühendsõna – "Le-" nimest "Legend" ja "novo" ladinakeelsest sõnast, mis kannab tähendust 'uus'. Hiina nimi Lianxiang tähendab ühendust või ühendatud mõtlemist, samuti ülekantud tähenduses loomingulisust. Algne nimi Legend muudeti seepärast, et see nimi oli Läänes juba kaubamärgina registreeritud.

Superarvuti[muuda | muuda lähteteksti]

Lenovo Pekingi teadus- ja arendustööhooned

Augustis 2002 tutvustas Lenovo superarvutit, mis suudab teha kvadriljon arvutust sekundis. See on esimene high-performance arvuti, mille kiirus on ületanud kvadriljonit arvutust sekundis ka päris katsetel.

Peakorterid ja hooned[muuda | muuda lähteteksti]

Lenovo peakorterid asuvad Pekingis, Morrisville'is ja Singapuris. Neis paikades asuvad ka teadus- ja arenduskeskused. Arenduskeskused asuvad ka Shanghais, Shenzenis, Xiamenis, Chengdus Hiinas ja Jaapanis Yamamotos Kanagawa prefektuuris.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]