Lainefunktsioon

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Lainefunktsioon (ingl wave function, tähis või , vastavalt "suur psii" ja "väike psii") on Schrödingeri võrrandi lahend.[1] See aitab kirjeldada näiteks elektroni asukohta aatomis.[2]

Lainefunktsioon sõltub ruumikoordinaatidest. Kolmemõõtmelises ruumis esitatakse lainefunktsioon kujul . Üldjuhul sõltub see ka ajast ning esitatakse kujul , kus on aeg. Aatomorbitaalide kirjeldamisel kasutatakse lainefunktsiooni argumentidena sfäärilisi polaarkoordinaate , mis kirjeldavad aatomi tuuma ümber paiknevat ruumipunkti.

Lainefunktsiooni väärtus üldjuhul on komplekssuurus, millel puudub otsene füüsikaline tähendus.[3] Osakese tõenäosustiheduse leidmiseks mingis ruumiosas tuleb võtta lainefunktsioonist ruut samas ruumipunktis. Lainefunktsiooni mooduli ruut on reaalarv ning see väljendab osakese leidmise tõenäosust kindlas ruumipunktis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Peter Atkins, Loretta Jones (2012). Keemia alused. Teekond teadmiste juurde. Neljas väljaanne. New York: W.H. FREEMAN & Co. Lk 965. 
  2. Peter Atkins, Loretta Jones (2012). Keemia alused. Teekond teadmiste juurde. Neljas väljaanne. New York: W.H. FREEMAN & Co. Lk 155. 
  3. Peter Atkins, Loretta Jones (2012). Keemia alused. Teekond teadmiste juurde. Neljas väljaanne. New York: W.H. FREEMAN & Co. Lk 147. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]