Kohila

Allikas: Vikipeedia
Kohila

Pindala: 3,85 km²
Elanikke: 3210 (1.01.2017)[1]

EHAK-i kood: 3268
Koordinaadid: 59° 10′ N, 24° 45′ Ekoordinaadid: 59° 10′ N, 24° 45′ E
Kohila (Eesti)
Kohila
Kohila mõisa peahoone

Kohila on alev Rapla maakonnas Keila jõe kaldal, Kohila valla keskus.

Kohilas on nii Kohila mõisa ja Tohisoo mõisa peahoone. Viimases asub Kohila Koolituskeskus, kus võimalik end erinevates valdkondades harida nii noortel kui vanadel. Õppida saab kunsti, muusikat, käsitööd, hooti korraldatakse ka muid koolitusi ja kursusi.. Kohilas tegutseb kaks üldhariduskooli: Kohila Gümnaasium, mis on Raplamaa suurim eestikeelne gümnaasium ja Kohila Mõisakool, mis tegutseb Kohila mõisahoones. Just viimane on viimastel aastatel osutunud eriti populaarseks. Tegemist on eraüldhariduskooliga, mis järgib Vanalinna Hariduskolleegiumi, MTÜ Miikaeli Ühenduse ja Püha Miikaeli Kooli põhimõtteid. Kooli missiooniks on läbi ühistegevuse luua lastele nende eripärasid arvestav, hooliv ning elukultuuri hoidev arengukeskkond.

Kohilas tegutseb ka mitu lasteaeda: Linnupesa, Männi, Põnnipere ja Sipsik. Lisaks Triinu ja Taavi ning Linnupoja päevahoiud.

Lisaks leiab Kohilast ka Keskkonnahariduse Keskuse, mis pakub igas vanuses inimestele keskkonnahariduslikku tegevust. Alevis on korralikult sisustatud spordikompleks, mis pakub palju erinevaid sportimisvõimalusi. Piirkonnas on kaks staadioni, skeitpark ja siseskeithall, välijõusaal, võrkpalli-, jalgpalli- ja tenniseväljak. Tegutseb JJ-Street tantsukool. Samuti on kohalik võrkpallinaiskond end heast küljest näidanud meistrivõistlustel.

Kohilas on olemas ka noortekeskus. Tegutsevad mitmed kultuuri ja käsitööga seotud ühingud, ühendused ja seltsid.

2006. aastast peetakse Kohilas emadepäevale eelneval laupäeval Põnnide Paraadi: põnnide vanemad veavad oma lapsed vankrites mööda Vabaduse tänavat lasteparki, kus peetakse kontsert ja autasustatakse eelmisel aastal sündinud laste vanemaid.

2007. aastast peetakse Kohilas kergejõustiku võistlussarja «Bigbank kuldliiga» üks suviseid etappe.

Tohisoo mõisapargis peetakse iga-aastaselt Kapa Muusikafestivali (siia alla kuuluvad nii Kapa Klassika kui Kapa Rock).

Enamik Kohila poode asub Vabaduse tänaval. Kohila alevis on palju parke. Vaatamist väärt on ka endine vesiveski, kus praegu töötab baar. Kohilal on hea rongiühendus Tallinnaga. Alevi serval paikneb EAÕK Angerja Issanda Taevaminemise kirik.

Kohilas asub 1939. aastal avatud Vabadussõja mälestussammas.

Kohilast on pärit jalgpallur Enar Jääger ning muusikud Kadi Toom, Birgit Õigemeel ja Vaiko Eplik.

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Kohila asub 20 km Raplast põhja pool ja 28 km Tallinnast (Järvelt) lõunas. Alevit läbib Tallinna–Rapla–Viljandi/Pärnu raudtee. Alevis on Kohila raudteejaam. Raudteed pidi on Balti jaamast Kohilasse 34 km.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kohila küla (Koil) mainiti esmakordselt saksakeelsetes allikates aastal 1241, see on kuulunud Hageri kihelkonda.

19. sajandi lõpuaastail rajati Kohilasse, tolleaegse nimega Kapa-Kohilasse (vene keeles Капа–Койлъ), puupapivabrik, mis aastal 1907 muudeti paberivabrikuks.

1901. aastal anti Kohilas käiku kitsarööpmelise raudtee Tallinna–Viljandi raudteeliini haru, mis hiljem vahetati laiarööpmelise vastu.

1945. aastal sai Kohila aleviks.

Üritused[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 2006. aastast toimub enne emadepäeva laupäevane põnnide paraad. Põnnide vanemad veavad vankrites oma lapsi mööda Vabaduse tänavat lasteparki, kus toimub kontsert ja eelmisel aastal sündinud laste vanemate autasustamine.

Alates 2007. aastast toimub Kohilas kergejõustiku võistlussarja "Bigbank kuldliiga" üks suviseid etappe.

Iga aasta suvel toimub Kohilas Kapa Muusikafestival (Kapa Klassika ja Kapa Rock).

Huvitavaid fakte[muuda | muuda lähteteksti]

Kohilast on pärit lauljad Kadi Toom, Vaiko Eplik ja "Eesti otsib superstaari 2007" võitja Birgit Õigemeel ning jalgpallur Enar Jääger.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Statistikaamet, vaadatud 30.05.2017.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]