Kohila

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel on asulast; samanimelise rahvatantsurühma kohta vaata Kohila (tantsurühm).

Kohila
Kohila mõisa peahoone.jpg
Kohila mõisa peahoone
Pindala: 3,85 km²
Elanikke: 3170 (1.01.2020)[1] Muuda Vikiandmetes

EHAK-i kood: 3268[2] Muuda Vikiandmetes
Koordinaadid: 59° 10′ N, 24° 45′ E
Kohila (Eesti)
Kohila

Kohila on alev Rapla maakonnas Keila jõe kaldal, Kohila valla keskus. Tallinna piirini on Kohilast 27 km ja Raplani 20 km.

Kohilas on nii Kohila mõisa ja Tohisoo mõisa peahoone. Viimases asub Kohila Koolituskeskus, kus võimalik end erinevates valdkondades harida nii noortel kui vanadel. Õppida saab kunsti, muusikat, käsitööd, hooti korraldatakse ka muid koolitusi ja kursusi. Kohilas tegutseb kaks üldhariduskooli: Kohila Gümnaasium, mis on Raplamaa suurim eestikeelne gümnaasium, ja Kohila Mõisakool, mis tegutseb Kohila mõisahoones. Tegemist on eraüldhariduskooliga, mis järgib Vanalinna Hariduskolleegiumi, MTÜ Miikaeli Ühenduse ja Püha Miikaeli Kooli põhimõtteid. Kooli missiooniks on läbi ühistegevuse luua lastele nende eripärasid arvestav, hooliv ning elukultuuri hoidev arengukeskkond.

Kohilas tegutseb ka mitu lasteaeda: Linnupesa, Männi, Põnnipere ja Sipsik. Lisaks Triinu ja Taavi ning Linnupoja päevahoiud.

Lisaks leiab Kohilast ka Keskkonnahariduse Keskuse, mis pakub igas vanuses inimestele keskkonnahariduslikku tegevust. Alevis on korralikult sisustatud spordikompleks, mis pakub häid sportimisvõimalusi. Piirkonnas on kaks staadioni, skeitpark ja siseskeithall, välijõusaal, võrkpalli-, jalgpalli- ja tenniseväljak. Tegutseb JJ-Street tantsukool. Samuti on kohalik võrkpallinaiskond end heast küljest näidanud meistrivõistlustel.

Kohilas on ka noortekeskus ja Noortevolikogu. Tegutsevad mitmed kultuuri ja käsitööga seotud ühingud, ühendused ja seltsid.

Enamik Kohila poode asub Vabaduse tänaval. Kohila alevis on palju parke. Vaatamist väärt on ka endine vesiveski, kus praegu töötab baar. Kohilas on olemas kohalik tervisekeskus, kiirabi (Pärnu Haigla SA Kohila Kiirabi), tuletõrje (Raplamaa Päästeteenistuse Kohila Tugikomando) ja politsei (Lääne Politseiprefektuur Rapla Politseijaoskonna Kohila Konstaablipunkt). Alevi serval paikneb EAÕK Angerja Issanda Taevaminemise kirik. Alevis tegutseb ka Kohila raamatukogu.

Kohilas asub 1939. aastal avatud Vabadussõja mälestussammas.

Alevit läbib Tallinna–Rapla–Viljandi/Pärnu raudtee. Alevis on Kohila raudteejaam. Raudteed pidi on Balti jaamast Kohilasse 34 km. Kohilal on hea rongiühendus Tallinnaga.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kohila küla (Koil) mainiti esmakordselt saksakeelsetes allikates aastal 1241, see on kuulunud Hageri kihelkonda.

19. sajandi lõpuaastail rajati Kohilasse, tolleaegse nimega Kapa-Kohilasse (vene keeles Капа–Койлъ), puupapivabrik, mis aastal 1907 muudeti paberivabrikuks.

1901. aastal anti Kohilas käiku kitsarööpmelise raudtee Tallinna–Viljandi raudteeliini haru, mis hiljem vahetati laiarööpmelise vastu.

1945. aastal sai Kohila aleviks.

Üritused[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 2006. aastast toimub enne emadepäeva laupäevane põnnide paraad. Põnnide vanemad veavad vankrites oma lapsi mööda Vabaduse tänavat lasteparki, kus toimub kontsert ja eelmisel aastal sündinud laste vanemate autasustamine.

Alates 2007. aastast toimub Kohilas kergejõustiku võistlussarja "Bigbank kuldliiga" üks suviseid etappe.

Igal suvel toimub Kohilas muusikasündmus Kapa Festival. Seda peetakse Tohisoo mõisapargis.

Tuntud inimesi[muuda | muuda lähteteksti]

Kohilast on pärit ettevõtja Urmas Sõõrumaa, botaanik Urmas Laansoo, lauljad Kadi Toom, Vaiko Eplik ja "Eesti otsib superstaari 2007" võitja Birgit Õigemeel, korvpallitreener Andres Sõber ning jalgpallur Enar Jääger.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Statistikaamet, vaadatud 10.11.2020.
  2. Eesti haldus- ja asustusjaotuse klassifikaator, vaadatud 9.06.2014.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]