Urmas Sõõrumaa

Allikas: Vikipeedia

Urmas Sõõrumaa (sündinud 29. novembril 1961) on Eesti ettevõtja.

Urmas Sõõrumaa on lõpetanud Hageri algkooli ja Kohila keskkooli. Aastal 1980 lõpetas Sõõrumaa Tallinna Ehitus- ja Mehhaanikatehnikumi autode tehnilise teenindamise ja remondi erialal[1] ja 2000 Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, BA.

Aastail 1980–1981 teenis Urmas Sõõrumaa vabariikliku autoinspektsiooni liiklusjärelevalve erirühmas liiklusmiilitsana.

1981.–1983. aastal läbis ta ajateenistuse Nõukogude armees, teenides sisevägede reamehena.

Aastail 1983–1991 teenis Urmas Sõõrumaa ENSV siseministeeriumi miilitsa üksikdivisjonis juhtivinspektorina.

Aastal 1991 asutas Sõõrumaa turvateenuste ettevõtte Julgestusteenistuse AS ESS, hiljem on ta olnud sama ettevõtte järglaste AS-i ESS ja Falck Eesti juhatuse esimees.[1]

Pärast osaluse müümist turvaettevõttes Falck Eesti ja selle juhi kohalt lahkumist on tegutsenud kinnisvara valdkonnas ettevõtete US Invest ja Manutent kaudu. Lisaks sellele on Sõõrumaa olnud ESS Kinnisvarahoolduse, ESS Kinnisvara ja Hermann Reiside suuraktsionär ning Audentese Erakooli aktsionär.[1]

Eesti Päevaleht on nimetanud Sõõrumaad Eesti mõjukaimaks ettevõtjaks.[2] 

Märtsis 2016 on Urmas Sõõrumaa U.S INVEST AS, nõukogu esimees (alates 1999), USS Ukraine, nõukogu esimees (alates 2007), USS Security Eesti AS, nõukogu esimees (alates 2010), U.S. Real Estate OÜ ja Rotermann Grupp OÜ, nõukogu esimees (alates 2001), Tondi Tennisekeskus OÜ, nõukogu liige, AS Audentes, nõukogu liige, Eesti Raudtee AS, nõukogu liige. 

Esimese eesti ärimehena asutas Urmas Sõõrumaa Tartu Ülikooli Sihtasutuse juurde omanimelise stipendiumi, mille eesmärgiks on toetada õigusteaduskonna silmapaistvaid üliõpilasi nende õppe- ja teadustöös, erialastel reisidel ja välismaal stažeerimisel. Igal aastal antakse välja kaks 1600 euro suurust stipendiumi.

Urmas Sõõrumaa on Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liige, on olnud Eesti Tennise Liidu president, Eesti Võrkpalli Liidu juhatuse liige, Eesti Autospordi Liidu juhatuse liige, Eesti Suurettevõtjate Assotsiatsiooni juhatuse liige.

2001. a asutas Urmas Sõõrumaa heategevusfondi Dharma, mille eesmärgiks on toetada laste ja noorte kasvamist. Dharma alla on loodud stipendiumifondid, et utsitada asenduskodudes kasvavaid noori koolis rohkem pingutama ja anda ka suurperedest pärit noortele võimalus õppida ülikoolis ja  allfondid, et parandada erivajadustega laste eneseteostuse võimalusi ja suurendada ühiskonnas vaimse tervise alast teadlikkust. Dharma pakub vanematele, kes on laste eest hoolitsemisega kimpus, teadmisi, oskusi ja tuge ning aitab peresid majanduslikult.

2012. aasta sügisel ilmus noorsookirjanik Allan Keiani krimitriloogia esimene osa "Kuidas rikkaks saada?", mille eessõna autor on tema.

Urmas Sõõrumaa on American Society for Industrial Security (ASIS) liige.

15. aprillil 2016 valiti ta Eesti Olümpiakomitee presidendiks.

Haridus ja varasem karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

1991–1995 Estonian Security Service, asutaja ja tegevjuht

1995 Eesti Vabariigi Siseministeerium, siseministri nõunik

1995–1998 Estonian Security Service (hilisem ESS Group-Falck Baltics), nõukogu esimees

1998–1999 Eesti Vabariigi Siseministeerium, siseministri nõunik

2000–2008 AS ESS (hilisem G4S Baltics), juhatuse esimees

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 Verni Leivak. Urmas Sõõrumaa: suurim üksikisikust maksumaksja. SL Õhtuleht, 5. aprill 2000. (Kasutatud 17. märtsil 2011.)
  2. Ann-Marii Nergi: "Mõjukaim ettevõtja Urmas Sõõrumaa. Noored mehed jooksevad, vanemad teavad, kuhu minna" Eesti Päevaleht, 8. detsember 2015