Urmas Sõõrumaa

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Urmas Sõõrumaa (sündinud 29. novembril 1961 Kohila külanõukogus) on Eesti ettevõtja ja Eesti Olümpiakomitee president.

Haridus- ja teenistuskäik[muuda | muuda lähteteksti]

Urmas Sõõrumaa on lõpetanud Hageri algkooli ja Kohila keskkooli. Aastal 1980 lõpetas ta Tallinna Ehitus- ja Mehaanikatehnikumi autode tehnilise teenindamise ja remondi erialal[1] ja 2000 Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, BA.

Aastail 1980–1981 teenis Urmas Sõõrumaa Eesti NSV Siseministeeriumi Riikliku Autoinspektsiooni Valitsuse liiklusjärelevalve erirühmas liiklusmiilitsana.

1981.–1983. aastal läbis ta ajateenistuse Nõukogude armees, teenides sisevägede reamehena.

Aastail 1983–1991 teenis Urmas Sõõrumaa Eesti NSV Siseministeeriumi miilitsa üksikdivisjonis juhtivinspektorina.

Äri- ja heategevus ning liikmesus[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1991 asutas Sõõrumaa turvateenuste ettevõtte Julgestusteenistuse AS ESS, hiljem on ta olnud sama ettevõtte järglaste AS-i ESS ja Falck Eesti juhatuse esimees.[1]

Pärast osaluse müümist turvaettevõttes Falck Eesti ja selle juhi kohalt lahkumist on ta tegutsenud kinnisvara valdkonnas ettevõtete US Invest ja Manutent kaudu. Lisaks sellele on Sõõrumaa olnud ESS Kinnisvarahoolduse, ESS Kinnisvara ja Hermann Reiside suuraktsionär ning Audentese Erakooli aktsionär.[1]

Eesti Päevaleht on nimetanud Sõõrumaad Eesti mõjukaimaks ettevõtjaks.[2] 

Märtsis 2016 on Urmas Sõõrumaa U.S. INVEST AS-i nõukogu esimees (alates 1999), USS Ukraine nõukogu esimees (alates 2007), USS Security Eesti AS-i nõukogu esimees (alates 2010), U.S. Real Estate OÜ ja Rotermann Grupp OÜ nõukogu esimees (alates 2001), Tondi Tennisekeskus OÜ nõukogu liige, AS-i Audentes nõukogu liige, Eesti Raudtee AS-i nõukogu liige. 

Esimese eesti ärimehena asutas Urmas Sõõrumaa Tartu Ülikooli Sihtasutuse juurde omanimelise stipendiumi, mille eesmärgiks on toetada õigusteaduskonna silmapaistvaid üliõpilasi nende õppe- ja teadustöös, erialastel reisidel ja välismaal stažeerimisel. Igal aastal antakse välja kaks 1600 euro suurust stipendiumi.

Urmas Sõõrumaa on Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liige, ta on olnud Eesti Tennise Liidu president, Eesti Võrkpalli Liidu juhatuse liige, Eesti Autospordi Liidu juhatuse liige, Eesti Suurettevõtjate Assotsiatsiooni juhatuse liige.

Mittetulundusühing Kapa-Kohila on Kohila vallast pärit ärimehe Urmas Sõõrumaa algatusel asutatud. MTÜ Kapa-Kohila ühendab kümmet piirkonnaga seotud inimest, kel huvi Kohila kandi arengut (põhirõhk on haridusel) õhutada ja toetada. Ka annab see mittetulundusühing välja aastastipendiume.

2001. aastal asutas Urmas Sõõrumaa heategevusfondi Dharma, mille eesmärk on toetada laste ja noorte kasvamist. Dharma alla on loodud stipendiumid, et ärgitada asenduskodudes kasvavaid noori koolis rohkem pingutama ja anda ka suurperedest pärit noortele võimalus õppida ülikoolis, ja allfondid, et parandada erivajadustega laste eneseteostuse võimalusi ja suurendada ühiskonnas vaimse tervise alast teadlikkust. Dharma pakub teadmisi, oskusi ja tuge vanematele, kes on laste eest hoolitsemisega kimpus ning aitab peresid majanduslikult.

2012. aasta sügisel ilmus noorsookirjanik Allan Keiani krimitriloogia esimene osa "Kuidas rikkaks saada?", mille eessõna autor on Urmas Sõõrumaa.

Tema omandusse kuulus Väo elektrijaam[3], aga 2009. aastal ta müüs oma osaluse Dalkiale[4]

Urmas Sõõrumaa on American Society for Industrial Security (ASIS) liige.

15. aprillil 2016 valiti ta Eesti Olümpiakomitee presidendiks.

2017. aasta kohaliku omavalitsuse volikogude valimised[muuda | muuda lähteteksti]

2017. aasta kohaliku omavalitsuse volikogude valimistel kandideeris ta Edgar Savisaare valimisliidu ja Tegusa Tallinna nimekirjas ning sai 734 häält.[5][6]

Haridus ja varasem karjääri kronoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1991–1995 Estonian Security Service, asutaja ja tegevjuht
  • 1995 Eesti Vabariigi Siseministeerium, siseministri nõunik
  • 1995–1998 Estonian Security Service (hilisem ESS Group-Falck Baltics), nõukogu esimees
  • 1998–1999 Eesti Vabariigi Siseministeerium, siseministri nõunik
  • 2000–2008 AS ESS (hilisem G4S Baltics), juhatuse esimees

...

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema elukaaslane on Kätlin Maran.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]