Tohi Distillery

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ettevõtte toodang. Tohi Cloudberry Mist Gin pudelid

Tohi Distillery OÜ on Rapla maakonnas Kohilas asuv džinnivabrik, mis rajati 2017. aastal. Tootmine toimub Tohisoo mõisa ajaloolises viinaköögi hoones, mis pärineb 18. sajandi keskpaigast.[1].

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tohisoo mõisa (saksa keeles Tois) asutasid tõenäoliselt 17. sajandil von Burdt´id ja see kuulus erinevatele saksa aadlikele kuni 1919. aasta mõisate võõrandamiseni. Tolleaegsed mõisad koosnesid erinevatest hoonetest ja tootmisüksustest. Üheks mõisade tulusamaiks tootmiseks oli viina valmistamine. Viina müüdi kohalikele kõrtsidele ja edasimüüjatele Tallinnasse, sealt liikus see edasi Euroopasse ja Venemaale. Näiteks, oli 1794. aastal oli Tohisoo ümbruskonnas 15 viinakööki ja toodeti aastas 1102 aami ehk 168 000 liitrit viina. Tohisoo panus ei olnud väga suur- 5355 liitrit aastas. 19. sajandi teisel poolel veeti Venemaale kuni 90% viinatoodangust. 1870. aastail hakati viinaköökide asemele rajama moodsaid piiritusevabrikuid ja mõisate viinaköökide arv vähenes suuresti.

1923. aastal ehitasid vennad Salomon ja Hirsch Šimšilevitš (Schimschilewitsch) Tohisoo viinakööki nahaparkimise vabriku, mis töötas seal 1933. aastani. 1933–1964 tegutsesid viinavabrikus, vahelduva eduga, erinevad nahaparkimise ettevõtted, kuni 1964 loodi nahkgalanteriikombinaadi Linda Kohila tsehh, kus valmistati kohvreid, käekotte, kiivri-sisusid jms. Parimatel päevadel töötasid majas kuni 150 naist ja mõni mees. 1991 moodustati  galanteriiettevõtte töötajate poolt AS Loone-Linda[2]. Kogu vara täielikuks omanikuks sai ettevõte 1994, kui lisaks varem omandatud hoonetele osteti ka seadmed RAS Lindalt. Toodeti ca 1000 keskmise keerukusega kotti kuus. Viimaseks ettevõtteks, mis Tohisool nahast tooteid valmistas, jäi Tricon Grupp OÜ, mis pankrotistus lõplikult 2017.

2017. aastal omandas Tohi Distillery OÜ viinaköögi hoone ja alustas hoone rekonstrueerimist. Esmalt korrastati tootmisruumid esimesel korrusel ja seejärel ülejäänud maja. Vanast hoonest sai kasutada vaid seinu ja lagesid. Ehituse käigus leidsid töömehed põranda seest vana mahuti, mis on arvatavasti vana viinvabriku surve/auru mahuti. Seda saab näha täna Tohi Distillery terassil.

Tohi Distillery džinnid[muuda | muuda lähteteksti]

TOHI LondonDryGin pudel vürtsidega

Tohi Cloudberry Mist Nordic Dry Gin[3] on destilleeritud murakadžinn, milles kasutatakse murakaid, Eesti piiritust[4], kadakamarju, kirevilja ja palju muud. Tohi Cloudberry Mist džinn on maailmas enim hinnatud murakadžinn, mis on mitmel korral tunnustatud World Gin Awards[5] tiitliga kui ka Eesti Parim Käsitöönaps 2020, Eesti Joogifestival 2019 võitja, The Gin Guide Awards[6] 2020 finalist; San Francisco World Spirts Competition 2020 pronksmedal[7]; Nordic Spirits Awards 2020 [8]pronksmedal. Tohi Cloudberry Mist džinn on parim serveerituna[9] džinntoonik kokteilis kvaliteetse tooniku, ohtra jää ja apelsiniviiluga.

Tohi London Dry Ginger & Sichuan Pepper[10] on destilleeritud London Dry stiilis džinn, mille retseptis on 13 erinevat vürtsi (cassia, ingver, angelica, kadakamari, Sichuani pipar, kardemon jt) segatud Eesti piiritusega[4]. Retsept on valminud London Dry džinni reeglite kohaselt [11]- vaid naturaalsed komponendid, null lisatud suhkrut. Seda džinni on paslik kasutada erinevates džinnikokteilides [12]või lihtsalt kvaliteetse tooniku, ohtra jää ja sidruniviiluga.

Tohi Aronia Infused Gin

Tohi Aronia Infused Gin[13] – Aroonia[14] on teada-tuntud vitamiinirikas supermari, mille omapärane maitse jääb meelde ning keelele. Džinniretseptis on aroonia kokku pandud džinniga ja tulemuseks on tummine ja rikas maitse. Arooniamarjad on kogutud Eestimaa aedadest, mahl välja tambitud jalgadega täpselt nagu väikestes veinimajades Euroopas. Seejärel segatakse marjade, kestade ja mahla segu spetsiaalse retsepti järgi valminud džinniga ning jäetakse puhkama pooleks aastaks. Retsepti pole lisatud suhkrut ega muud kunstlikku. Peale seda segu filtreeritakse ja rubiinpunane arooniadžinn on valmis pudeldamiseks. Arooniadžinni gin & tonicu kokteiliks[15] pane klaasi ohtralt jääd, lisa kvaliteetne toonik ning garneeri apelsiniviiluga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]