Knock Nevis

Allikas: Vikipeedia
Knock Nevis 1979
"Knock Nevis" võrdluses maailma kõrgeimate hoonetega
"Knock Nevis" võrdluses veel mõne suure objektiga

Knock Nevis oli supertanker, maailma suurim tanker. Selle pikkus oli pärast ümberehitust 458 meetrit.

Oma kasutusaja jooksul on laev kandnud järjekorras nimesid "Oppama", "Seawise Giant", "Happy Giant", "Jahre Viking", "Knock Nevis" ja "Mont".

Tehnilised andmed[muuda | muuda lähteteksti]

Laev oli 458,45 m pikk, 68,8 m lai ja tema süvis oli 24,61 m. Laeva kogumahutavus oli 260 941 ja dedveit 564 763 t. Laeva suurim kiirus oli 16 sõlme.

Laeva kapteni S.K. Mohani hinnangul suutis laev hea ilmaga arendada kiirust 16½ sõlme. Sellelt kiiruselt oli laeva peatumisteekond 8,9 km. Hea ilma korral suutis laev sooritada täisringi, mille raadius oli 3,2 km.

Ta oli kõigi aegade raskeim laev. Suure süvise tõttu polnud tal võimalik sõita läbi Panama kanali, Suessi kanali ega La Manche'i.

Laeva tüür kaalus 230 t, sõukruvi 50 t ja ankur 36 t. Ankur on säilinud ja seda saab näha Hongkongi meremuuseumis.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Knock Nevis, toonase nimega Seawise Giant, Singapuri sadamas (1990)

Laev telliti 1974. Ta ehitati Jaapanis Kanagawa prefektuuris Yokosukas asuvas Oppama laevatehases. Laeva ehitas ettevõte Sumitomo Heavy Industries (SHI). Laeva tellija oli pärit Kreekast.

Kaua aega ei olnud laeval nime ja teda tunti üksnes tehasenumbri 1016 järgi. Proovireisi ajal ilmnes laeval 1016 tagurpidi sõites niisugune vibratsioon, et tellija keeldus laeva vastu võtmast. Järgnes pikk kohtuprotsess, aga lõpuks vabanes tellija kohustusest sellist laeva osta ja SHI sai õiguse müüa see ükskõik kellele. Ühtlasi SHI ristis laeva ja andis sellele nimeks "Oppama".

SHI sai kokkuleppele Hongkongi ettevõtte Orient Overseas Conteiner Line (OOCL) asutaja ja omaniku Tung Chao Yungiga, kelle tellimusel laeva pikendati ja tema dedveiti suurendati 156 tuhande tonni võrra. Selleks lõigati laev põiki pooleks ja tema keskele lisati suur vahetükk. Ümberehitus kestis 2 aastat. OOCL andis laevale uue nime "Seawise Giant". Laev võeti kasutusele 1979 ja ta hakkas sõitma Libeeria lipu all.

Iraani-Iraagi sõja ajal 14. mail 1988 ründas Iraagi lennuvägi "Seawise Giantit" Hormuze väinas, sest laev vedas Iraani toornaftat. Teda tabasid laevade uputamiseks mõeldud raketid "Exocet". Laeval puhkes mitu tulekahju, mida ei saadud kontrolli alla, ja ta uppus Iraanile kuuluva Laraki saare lähedal madalates vetes. Laev kanti täielikult maha.

Pärast sõja lõppu ostis ettevõte Norman International laeva vraki, tõstis selle merepõhjast üles ja parandas ära. 1989 andis ta laevale uueks nimeks "Happy Giant". Laevaremonditööd tehti Singapuris Keppel Company dokis. 1991. aasta oktoobris hakkas laev taas merd sõitma.

Norra reeder ja Norra Olümpiakomitee esimene esimees Jørgen Jahre ostis samal aastal laeva 39 miljoni USA dollari eest ja andis talle nimeks "Jahre Viking". Laeva omanikuks sai Loki Stream AS ja laev hakkas sõitma Norra lipu all.

2004 ostis laeva Norra laevanduskompanii First Olsen Tankers, andis talle nimeks "Knock Nevis" ja muutis ta Kataris alaliselt ankrus seisvaks kütusehoidlaks.

2009 müüdi laev lammutamiseks ettevõttele Amber Development Corporation, mis andis selle kasutada ettevõttele Prayati Shipping. Laev hakkas sõitma Sierra Leone lipu all ja sai nimeks "Mont". 2010. aasta jaanuaris tegi ta viimase reisi Indiasse. India lääneosas Gujarati provintsis asuva Alangi linna lähedal juhiti laev tahtlikult rannikule ja seejärel lammutati.