Panama kanal

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Gatuni lüüsid.
Panama kanali laiendamine 2015. aastal.

Panama kanal on laevatatav kanal Kesk-Ameerikas, mis läbib Panama maakitsuse ühendades Vaikset ja Atlandi ookeani. Kanali pikkus on erinevatel andmetel 71–82 km. Kuigi Atlandi ookean on ida pool Vaikset ookeani, on kanali suund Vaiksest ookeanist Atlandisse Panama maakitsuse kujust tingitult kagust loodesse. Panama kanal koosneb lüüside ja tehisjärvede süsteemist. Kanal on merepinnast kõrgemal. Kanali mõlemas otsas on lüüsid ning laevatee kulgeb üle Gatuni paisjärve. Gatuni järve pind on merepinnast 26 m kõrgemal. Kanali Atlandipoolses otsas on Christóbali sadam ja Colóni vabamajandustsoon. Atlandilt Vaiksesse ookeani minnes tuleb läbida merepinna tasemel kanal lüüsideni, tõusta kolme lüüsiga Gatuni järve, ületada umbes 25-kilomeetrine Gatuni järv, läbida läbi mäeaheliku kaevatud Gaillardi kanal, läbida Pedro Migueli lüüs, ületada merepinnast 16,5 m kõrgem Mirafloresi paisjärv, läbida kaks Mirafloresi lüüsi, mis asuvad Panamá lähedal Balboa sadama juures. Kanalit Mirafloresi lüüsidest Vaikse ookeanini ületab Põhja- ja Lõuna-Ameerikat ühendav Pan-Ameerika kiirtee sild.

Kanalit hakkasid rajama 1881. aastal prantslased Suessi kanali ehitaja Ferdinand de Lessepsi juhtimisel. Esialgne plaan oli rajada kanal merepinna tasemel. Raske reljeefiga maastikul vihmaderohkes troopikas osutus töö plaanitust raskemaks. Õnnetustes ja haiguste tõttu kaotas elu 22 000 töölist. Ettevõtmine pankrotistus ja töö katkestati 1893. aastal.

Samal ajal pakuti Ameerika Ühendriikides välja plaan rajada 35 meetri kõrgune Gatuni tamm, millega tekitatakse 26 m merepinnast kõrgem vee reservuaar – Gatuni paisjärv. Lüüsidega tõstetakse laevad paisjärve tasemele ning teise ookeani kaldal viiakse tagasi merepinnale. Lüüside täitmiseks võetakse vesi Gatuni järvest. Lüüsid tühjendatakse ookeani. Nii ei ole vaja vett pumbata. Niisugune kava oli oluliselt väiksema töömahuga ja kiiremini teostatav. Merepinna tasemel kanaliga võrreldes oli mullatööde maht poole väiksem.

Ehitatava kanali maa-ala kuulus Kolumbiale. Ameerika Ühendriigid toetasid Panama eraldumist Kolumbiast, mis sai teoks 3. novembril 1903. Panama andis kanali tsooni kasutamiseks USA-le. 1904. aastal ostsid Ameerika Ühendriigid prantslaste rajatised ja varustuse ning jätkasid ehitust. Kanal valmis 1914. aastal ning avati laevaliiklusele 15. augustil 1914. Suurem tähelepanu sanitaartingimustele vähendas sellel ehitusperioodil suremust malaariasse ja kollapalavikku, üheteist aastaga kaotas elu umbes 5600 töötajat, mis kasvatas kogu kanali rajamisel hukkunute arvu 27 500-ni. Panama kanal oli valmides oma aja suurim insenerirajatis. Kanal kuulus koos seda ümbritseva Panama kanali tsooniga Ameerika Ühendriikidele.

1930. aastail ilmnesid probleemid kanali veevarustuses. Siis rajati veel üks tamm Chagresi jõele, mis aitas koguda veevarusid. 1939. aastal hakati rajama uusi suuremaid lüüse, mis suudaksid läbi lasta tollal ehitamisel olnud USA sõjalaevu, aga töö peatati pärast Teist maailmasõda. 31. detsembril 1999 anti Panama kanali haldamine üle Panamale.

Piirangud laevade suurusele seavad lüüside mõõtmed. Kõik lüüsid on 320 m pikad, 33,53 m laiad, laevade lubatud süvis on 12,6 m. Tänu kanalile väldivad laevad, mis mahuvad läbi kanali lüüside, 13 000-kilomeetrist ringi läbi Magalhãesi väina ümber Lõuna-Ameerika lõunatipu. Tänu paarislüüsidele kulgeb laevaliiklus mõlemas suunas samaaegselt. Igal aastal läbib kanali umbes 14 000 laeva.

Piirangud[muuda | muuda lähteteksti]

Topograafiline kaart

Panama kanali tsoonis ei tohi laevadel suitsetada.
Suurim aluse üldpikkus 965 jalga (294,13 m).
Suurim aluse laius 106 jalga (32,31 m).
Suurim aluse kõrgus 190 jalga (57,91 m).

Mõõtmisel arvestatakse troopiliseks mageveeks Gatuni järve vee tihedust 0,9954 g/cm3 vee temperatuuril 29,4 °C (85 °F).[viide?]

Arendus[muuda | muuda lähteteksti]

Arenduskavas 2005–2025 (inglise k. The Panama Canal Master Plan 2005–2025) kaalutakse kanali läbilaskevõime suurendamist ja mageda vee kao vähendamist.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]