Kasutaja:Emmahuttunen/liivakast

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Londoni metroo ehitamine aastal 1861. Londoni metroo on maailma vanim metroosüsteem.
Shanghai metroo

Kiirraudtee, tuntud ka kui metroo või allmaaraudtee, on tavaliselt linnapiirkondades kasutatav suure võimsusega ühistransport. Erinevalt bussidest või trammidest on kiirraudteesüsteemid elektriraudteed, mis sõidavad ainuõigusega sõiduteel, kuhu ei pääse jalakäijad ega muud sõidukid. Metrooliinid on rajatud maa-alustesse tunnelitesse või tänavate kohale estakaadidele. Paljudes linnades on metroo kesklinnast kaugemal ka maa peal, kuid sel juhul samatasandiliste ristumisteta muu transpordiga.

Maailma esimene kiirraudteesüsteem oli osaliselt maa-alune Metropolitan Railway, mis avati tavapärase raudteena 1863. aastal ja nüüd on see osa Londoni metroost. 1868. aastal avas New York kõrgendatud West Side'i ja Yonkersi Patent Railway, mis oli esialgu kaabli abil veetav liin, kus kasutati staatilisi aurumasinaid. Hiinas on kõige rohkem kiirraudteesüsteeme - kokku 31, ning üle 4500 km raudteeliine. Hiina vastutab suurema osa kiirraudtee laienemise eest viimase kümne aasta jooksul.

Maailma pikim ühe operaatoriga kiirraudteesüsteem marsruudi pikkuse järgi on Shanghai metroo (743 km). Maailma vanim metroo on Londoni metroo (avati 1890), vanuselt teine on Budapesti metroo (avati 1896); järgnesid Glasgow (1896), Chicago (1897), Pariis (1900), Boston (1901), Berliin (1902), Ateena (1904), New York (1904) jne.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Londonis asuva Metropolitan Railway avamine 1863. aastal oli kiirraudteesüsteemide alguseks. Esimesed kogemused aurumasinatega olid ebameedlivad hoolimata olemasolevast ventilatsioonist. Ka katsed pneumaatiliste raudteedega nurjusid, kui linnad neid laiemalt kasutusele võtsid. Elektriline veojõud oli tõhusam, kiirem ja puhtam kui aur ja osutuks paremaks valikuks tunnelites sõitvate rongide ja teenuste jaoks. 1890. aastal oli City & South Londoni raudtee esimene elektritranspordiga kiirraudtee, mis asus täielikult maa all. Enne avamist kandis liin nime "City and South London Subway", tuues sellega raudtee terminoloogiasse mõiste subway. Mõlemad raudteed koos teiste raudteedega liideti lõpuks Londoni metrooga.

Alates 1960. aastast võeti Euroopas, Aasias ja Ladina- Ameerikas kasutusele palju uusi süsteeme. 21. sajandil asub enamik uuemaid laiendusi ja süsteeme Aasias, tehes Hiina maailma metrooliikluse liidriks - 60 linna, milles ehitatakse või kavandatakse kiirraudteesüsteeme.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]