Juhan Maiste

Allikas: Vikipeedia
Professor Juhan Maiste pidamas aktusekõnet Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna magistriõppe lõpuaktusel TÜ aulas 21. juunil 2008

Juhan Maiste (sündinud 10. augustil 1952) on eesti kunstiajaloolane ja alates 2007. aastast Tartu Ülikooli kunstiajaloo professor.

Maiste õppis 19711976 Tartu Ülikoolis kunstiajalugu ja 1995. aastal kaitses ta Eesti Kunstiakadeemia juures doktorikraadi, väitekirja teema oli "Klassikaline suund Eesti ehituskunstis. 1530–1830. Stiil ja retseptsioon" ning juhendaja Soome ehitusajaloolane Henrik Lilius.

19932007 oli Maiste Eesti Kunstiakadeemia professor ning 20022007 samas Muinsuskaitse ja Restaureerimise teaduskonna dekaan.

Tal on suuri teeneid Eesti kultuuripärandi (eriti mõisaarhitektuuri) inventeerimisel, kaitsmisel ja väärtustamisel.

Tsitaat[muuda | muuda lähteteksti]

„Oleme seal, kus kunagi alustasime. Paljud mõisad on vahepeal lagunenud. Paljudest on järele jäänud vaid pargitukk ja paar rohelusest esile kerkivat müürinurka. Paljud on siiski aga korras. Elu on neis läbi aastakümnete jätkunud. Otsekui ei olekski midagi olnud. Otsekui astuksime tõesti piki põlispuudega palistatud mõisaalleed tulevikku. Milliseks see kujuneb, on praegu raske otsustada. Unistadagi ei söanda. Ilmselt kujuneb Eesti mõisaarhitektuuri ilme paljuski sarnaseks siin elava inimese näoga.

Ja ometi helgib puiestee lõpus midagi ― see on otsekui peegel, mis pimestab. Pikkamööda hakkame aga tajuma esimesi kontuure. Vaatevälja ilmuvad vanakreeka templid ja germaani mägilinnused, ilmub Euroopa aastatuhandete pikkune ajalugu. Siis teravneb aga pilt veelgi ning erakordselt selgelt näeme omaenda maad ― madalaid mägesid ja väikesi järvi, vahelduvaid metsatukki ja põlde. Õrn tuuleiil on pannud värelema lehed puiestee ladvus, löönud võbelema tiigivee.“

Juhan Maiste. Eestimaa mõisad. Kunst, Tallinn 1996, lk. 421

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]