Jehoova

Allikas: Vikipeedia

Jehoova on Jumala nime Jahve (YHWH; JHWH; JHVH; יהוה) üks hääldusvariante, mille tunnustamise lõpetasid keeleteadlased 20. sajandil.

Nimi Jehoova tekkis piiblitõlgetesse sellepärast, et judaismis on nime JHVH hääldamine keelatud. JHVH hääldamisel kasutatakse pigem nime Jahve, kuna vana testamendi tekstides on ka teisi sedalaadi vorme (nt Jah, Jaah).

Hääldus jehoova on oletuslik. Seepärast ei saa ka väita, et vanemates piiblitõlgetes olev Jumala nimekuju Jehoova oleks täpne. Uuemates ristiusukiriku tõlgetes kasutatakse JHVH või Jehoova asemel Issand.

Sellegipoolest pole piiblis nime JHVH hääldamine keelatud. Seda nime tohib kasutada, kuid mitte asjatult. Sama kehtib häälduse jehoova kohta.

Tegemist on kahe erineva sõna häälikute kombinatsiooniga. JHVH kohal öeldakse juudi pärimuse kohaselt Adonai ('mu Isand'). Nime יהוה kohale paigutatakse tekstis sõna Adonai vokaalimärgid, et lugejale meenuks öelda Adonai. Kui lugeda nime יהוה nende vokaalimärkidega, saadaksegi Jehoova.

Jehoova tunnistajad on võtnud omale nimetuse kirjakoha Jesaja 43:10 põhjal, kus on sõnad "Teie olete minu tunnistajad, ütleb Jehoova" (1968. aasta piiblitõlge).