Hugo Treffner

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hugo Treffner. Johann Köleri maal, 1886

Hugo Hermann Fürchtegott Treffner (17. juuli 1845 Kanepi13. märts 1912 Tartu (ukj.)) oli Eesti kultuuritegelane ja Hugo Treffneri Gümnaasiumi asutaja.

Elulugu[1][muuda | muuda lähteteksti]

Hugo Hermann Fürchtegott Treffner sündis 17. juulil 1845 Kanepis sealse köstri Ludvig Treffneri peres. Hugo Treffneril oli neli venda ja üks õde. Haridusteed alustas ta kodus, kus omandas algteadmised, hiljem jätkas õpinguid Tartu Kubermangugümnaasiumis ja Võrus Franz Sintenise I järgu poeglastekoolis. 1868. aastal astus ta pärast küpsuseksamite sooritamist Tartu Ülikooli filoloogiat õppima. Neli aastat hiljem läks Hugo Treffner üle usuteaduskonda, mille lõpetas 1880. aastal. Pea kogu enda koolitee vältel, kokku ligi 15 aastat, oli ta tegutsenud ka koduõpetajana.

Pärast Tartu Ülikooli lõpetamist üritas Treffner mitmes kohas saada tööd kirikuõpetajana, kuid vaatamata koguduste poolehoiule ei nõustunud baltisakslastest kirikujuhid aktiivse rahvuslasena tuntud meest ametisse kinnitama.

Hugo Treffner abiellus 1888. aastal Elsa Ermasega. Lapsi peres ei olnud ning see võimaldas mõlemal täielikult pühenduda Treffneri asutatud koolile. Elsa Treffner töötas kuni Hugo surmani kooli pansionaadi juhatajana, pärast mõnda aega ka kogu kooli juhatajana. Lisaks enda kooli juhtimisele oli Hugo Treffner kuni surmani seotud Tartu Pushkini Tütarlastegümnaasiumiga, kus ta andis alates 1899. aastast usuõpetuse tundi.

Hugo Treffneri Gümnaasiumi loomine[2][muuda | muuda lähteteksti]

Esimest korda taotles Hugo Treffner luba enda haridusasutuse loomiseks juba 1882, kuid nagu pastoriks nimetamisel, nii põrkus ta sel korralgi baltisakslaste vastuseisule. Loa kooli asutamiseks sai ta alles järgmisel aastal äsja ametisse asunud venelasest kuraatori Mihhail Kapustini kaudu. Treffnerile anti luba avada avada kolmeklassiline II järgu poeglaste kool. Kooli avamist lubaval dokumendil seisab kuupäev 7. detsember 1893 (vkj,), mis on ühtlasi Hugo Treffneri Gümnaasiumi sünnipäev. Õppetöö algas 1884. aasta jaanuaris ning esialgu saksa keeles. Sama kümnendi lõpul läks kool üle vene keelele. Treffneri haridusasutuse algne eesmärk oli valmistada õpilasi ette kroonugümnaasiumi astumiseks, kuid kooli asutaja visioon nägi ette iseseisva gümnaasiumi loomist. Nii läkski, et alates 1890. aastast hakkas Treffneri kool andma täiemahulist kaheksaklassilist gümnaasiumiharidust ning 1907. aastast oli õppeasutusel eragümnaasiumi nimi ning õigused.

Kooli asutaja eesmärk oli võimaldada hariduse omandamist eelkõige talupojaperedest pärit eesti poistele, kellel muidu oleks see olnud keeruline või isegi võimatu. Suurim takistus oli kõrge õppetasu, millele lisaks pidi pere leidma vahendid ülalpidamise ja söögi tarvis. Treffner lahendas selle takistuse tihti nii, et kehvematest oludest tulnud poisid olid kas täielikult või osaliselt õppemaksust priid, kuid pidid selle asemel tegema koolis tööd, näiteks köögis või pansionaadis. Kaasaegsed mäletavad, et Treffner olla vaesematele poistele ka tantsuõhtutel raha andnud, et need kaaslastele limonaadi ja kooki jõuaksid osta ning näitaksid, et "Treffneri poisil ikka raha on" [3]. Kuigi rahaasjades ebapraktiline, oli Treffner osav kõnemees ja poliitik. See tuli suureks kasuks asjaajamises võimudega, eriti venestamise perioodil. Ta teadis, et tsaarivõimuga hästi läbi saades on eestlastel suuremad võimalused ise enda elu üle otsustada. Olemuselt oli Treffner aktiivne, püsimatu ja täis tahtmist tegutseda. Ta osales aktiivselt nii koolielus kui ka tegevustes väljaspool: väljasõidud, paadireisid Emajõel, teatrikülastused jne. Just tänu Treffneri elujõulisusele, impulsiivsusele, ägemeelsusele ja aktiivsele suhtlemisele langes koolile suur tähelepanu. Ta ise ütles selle kohta nii: "Kui Treffnerit kiidetakse, siis kiidetakse ka tema kooli"[3].

Ühiskondlik tegevus[2][1][4][muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks enda kooli juhtimisele jagus Treffneril indu ja jaksu ka teistes ühiskondlikes ettevõtmises ja organisatsioonides kaasa lüüa. Alustas ta juba üliõpilasena ärkamisajal, olles 1870. aastal üks Eesti Üliõpilaste Seltsi asutajaliikmetest ja 1875. aastal esimees. 1870-72 aitas Treffner organiseerida Eesti Kirjameeste Seltsi, mida ta 1887-90 presidendina juhtis. Lisaks sellele oli Treffner mitme laulupeo toimkonnas ning tegev kodukoha Kanepi ettevõtmistes. Ta kuulus algusest lõpuni Aleksandrikooli peakomiteesse. Tartus kuulus Treffner mitme ühiskondliku seltsi (tuletõrje-, karskus-, heategevusselts, Eesti Nooresoo Kasvatuse Selts) liikmeskonda. Muude toimetuste kõrval jõudis Hugo Treffner olla tegev ka ajakirjanduses: 1886-91 oli ta Mihkel Veske asutatud ajakirja "Oma maa" vastutav toimetaja ja väljaandja, 1887 ajakirja "Linda" vastutav toimetaja ning 1887-88 "Eesti Postimehe" omanik ja toimetaja.

Hugo Treffneri pärand ja selle jäädvustamine[5][muuda | muuda lähteteksti]

Hugo Treffner suri 13. märtsil 1912 ning on maetud Tartu Raadi Uue-Jaani kalmistule. Pärast koolijuhi lahkumist võtsid gümnaasiumi juhtimise üle tema lesk ja osad õpetajad. Tsaarivalitsuse haridusministeerium nõudis Treffneri surmale järgnenud õppeaastal küll kooli sulgemist, kuid kooli vilistlaste toel moodustati Hugo Treffneri asutatud Gümnaasiumi ülalpidamise selts, kes hoolitses kooli ülalpidamise eest kuni 1935. aastani, kui selle funktsiooni võttis üle sihtasutus Hugo Treffneri selts[6]. 1917. aastal valiti direktoriks Hugo Treffneri sugulane Konstantin Treffner, kes oli varem koolis õpetajana töötanud. Tema juhtis kooli kuni 1940. aastani[7]. 1918. aastal täitus üks kooli asutaja unistusi: loodi Eesti Vabariik ning Treffneri gümnaasiumis sai õppekeeleks eesti keel. Hugo Treffneri mälestuseks on Tartusse püstitatud monument. Tema nime kannab Tartus endiselt tegutsev gümnaasium (Nõukogude ajal Tartu 1. Keskkool), mille seinal Rüütli tänaval on ka esimese koolidirektori Treffneri bareljeef. Treffneri kooli peetakse üheks Eesti eliitkoolidest.

Treffner oli Anton Hansen Tammsaare romaanisarja "Tõde ja õigus" teises osas kirjeldatud härra Mauruse prototüüp.

Hugo Treffneri abikaasa Elsa Treffner suri 10. aprillil 1944 ja on maetud oma mehe kõrvale Tartu Raadi Uue-Jaani kalmistul.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Hugo Treffneri Gümnaasium. "Hugo Treffner". 03.03.2016. Vaadatud 20.12.2019.
  2. 2,0 2,1 Erelt, Pekka. "Eesti Hugo". Eesti Ekspress, 4.12.2003. Vaadatud 20.12.2019.
  3. 3,0 3,1 "Hugo Treffner ja ta kool". Postimees, 11.12.1943. Vaadatud 20.12.2019.
  4. Paatsi, Vello. "Hugo Hermann Fürchtegott Treffner". Eesti Kirjandusmuuseum. Vaadatud 20.12.2019.
  5. Kase, Eeva-Eili; Käppa, Maia; Saar, Uve. "Kooli ajalugu". Hugo Treffneri Gümnaasium, 05.09.2016. Vaadatud 20.12.2019.
  6. ""Mauruse Kooli" kuuskümmend aastat". Postimees, 11.12.1943. Vaadatud 20.12.2019.
  7. "Konstantin Treffner". Wikipedia, 29.07.2017. Vaadatud 20.12.2019.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]