Hawaii saared

Allikas: Vikipeedia
Hawaii saarte asend Vaikses ookeanis
Hawaii saared
Krabi O'ahu saare rannal

Hawaii saared (eesti keeles ka Havai, varem Havai saarestik, Havaii; inglise; havai Hawai‘i või ka Kō Hawai‘i Pae ‘Āina) on saarestik Polüneesias. Saared kuuluvad Ameerika Ühendriikidele, moodustades Hawaii osariigi.

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Hawaii saared moodustavad pika loode-kagusuunalise saarteaheliku. Vulkaanilise tekkega saarte kogupindala 16 600 km2. Kagupoolsemad saared on nooremad. Saarestiku kõrgeim mägi on Hawaii saarel asuv 4207 meetri kõrgune Mauna Kea.

Hawaiil elavate lindude arvukuse vähenemist kiirendab malaaria, mis pärineb 19. sajandil Hawaii saartele koos vaalaküttidega saabunud sääskedelt. Linnud nakatusid malaariasse, kuna neil ei olnud selle vastast immuunsust. Hawaiil elab 42 ainult seal levivat linnuliiki, millest kolmveerand kuulub ohustatud liikide hulka. Ameerika linnukaitse ühingu sõnul on Hawaii lindude väljasuremise üleilmne pealinn.[1]

Kaheksa suuremat saart on:

Hawaii saar kunstis[muuda | muuda lähteteksti]

Kuulsat kirjanikku Mark Twaini lummas Hawaii loodus sedavõrd, et ta võrdles neid saari maailma kõige hiilgavama laevastikuga, mis eales kusagil ookeanis ankrusse on heitnud.

Hawaii saarte lähedal on filmitud "Veemaailm" peaosas Kevin Costneriga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. How the DNA Revolution Is Changing Us, vaadatud 4. septembril 2016.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]