Ruse

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib taimede perekonnast; linna kohta Bulgaarias vaata artiklit Ruse (Bulgaaria)

Ruse
Kolmisruse (Bidens tripartita)
Kolmisruse (Bidens tripartita)
Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Hõimkond Õistaimed Magnoliophyta
Klass Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts Astrilaadsed Asterales
Sugukond Korvõielised Asteraceae
Perekond Ruse Bidens
L.
Kiirjas ruse

Ruse (ladina keeles Bidens) on astrilaadsete seltsi korvõieliste sugukonda kuuluv taimede perekond.

Teaduslikult kirjeldas ruskmeid esimesena Linnaeus.

Ruskme kõige lähedasem sugulasperekond on Ameerikas kasvav Coreopsis. Liikide jaotumine nende kahe perekonna vahel ei ole veel lõplikult kindlaks määratud.

Taime rahvapärased nimetused on seotud tavaliselt tema haakuvate seemnistega, millest enamik on kisadega. Sellest pärineb ka taime ladinakeelne nimi: bi 'kaks' + dens 'hammas'.

Ruskmeid leidub kõikjal maailmas peale Antarktika. Kõige rohkem leidub neid Ameerikas ja Aafrikas. Umbes 60 liiki kasvab üksnes Okeaanias ja neist umbes 40 on Hawaii saartel endeemsed.

Ruskmed on ühe- ja mitmeaastased rohttaimed. Leheseis on vastastikune, mis on astrilaadsetele ebatavaline. Mõnel liigil asuvad kõige ülemised lehed siiski vastakuti. Lehed võivad olla sulgjad või jagunemata. Viimasel juhul on leheserv saagjas.

Enamikul ruskmeliikidel koosnevad õied putk- ja keelõitest. Mõnel liigil on keelõied mandunud või puuduvad täiesti. Sel juhul ümbritsevad õisi õielehesarnased tupplehed. Õisik on tavaliselt kollane, aga tuleb ette ka valge, roosa või punase õisikuga liike.

Ruskmed on zoohoorid ehk levivad loomade abil. Seemniste pappus on sageli moondunud 2–6 haagisarnaseks karvaks, mis loomade karvastiku külge kinni jäävad. Siis viivad loomad seemnised emataimest kaugele uude kohta. See on võimaldanud ruskmetel levida laialdaselt, isegi üksikutele ookeanisaartele. Kuid teiselt poolt on mõned liigid, eriti üksnes ookeanisaartel leiduvad, väga piiratud levilaga ja neid ähvardab väljasuremine. Ookeanisaartel pole ka kuigivõrd loomi, kes taimi levitaksid, sellepärast on sealsetel liikidel seemniste küljes olevad haagid taandarenenud ja selle asemel on nad kohastunud tuule abil levimiseks, näiteks võib kogu pappus olla suurenenud ja muundunud suletaoliseks.

Mõned ruskmeliigid on ilutaimed, näiteks feerulalehine ruse.

Ameerika ruset ei ole Uus-Meremaal küll kantud invasiivsete liikide loendisse, kuid sellegipoolest peetakse seda seal umbrohuks.

Liigid[muuda | muuda lähteteksti]

Perekonda kuulub umbes 200 liiki.

Eestis leidub nelja liiki ruskmeid:

Ülejäänud ruskmeliikide hulka kuuluvad: