Mine sisu juurde

Lanai

Allikas: Vikipeedia
Lanai saare satelliidifoto

Lanai on saar Vaikses ookeanis, üks Hawaii saartest. Pindala 363 km². Saar on mägine, kõrgus kuni 1027 meetrit.

Saar on Ameerika Ühendriikide haldusala, moodustab koos Maui, Molokai ja Kahoolawe saartega Hawaii osariigi Maui maakonna. Saar on Hawaii saartest väikseim, mis on avalikult ligipääsetav - Niihaule pääseb ainult saareomanike loal. Saar on eraomanduses, kuuludes Larry Ellisonile, kuid 2% saarest kuulub Hawaii osariigile.

Saarel elas 2010. aasta rahvaloenduse järgi 3135 inimest. Saarel on vaid üks linn - Lanai City, üks kool, kus õpetatakse kõiki klasse alates algkoolist (Kindergarten) kuni 12. klassini; üks haigla 24 kohaga. Saarel puuduvad valgusfoorid ja kaubanduskeskused; transporti pakuvad saare hotellid. Paljud saare vaatamisväärsused on ligipääsetavad ainult mudateede kaudu.

1921. aastal hakati Lanail kasvatama ananasse, järgmisel aastal ostis saare ananassikasvataja James Dole, kes oli ka Hawaiian Pineapple Company (täna Dole Food Company) president ning rajas saarele maailma suurima ananassiistanduse. Sealt sai saar ka oma nime "ananassisaar" (inglise keeles Pineapple Island).

1985. aastal sai saare omanikuks miljardär David H. Murdock, kui ta ostis Dole Food Company.

Oktoobris 1992 toimus saarel viimane ananassilõikus.

Juunis 2012 ostis Dole'i osa saarest 300 miljoni dollari eest Oracle Corporation'i president Larry Ellison, ülejäänud osa saarest on Hawaii osariigi haldusala. Ellison teatas, et ta kavatseb saare teha 100% keskkonnasõbralikuks, ning on plaaninud investeerida 500 miljonit dollarit saare infrastruktuuri arendamisse ja keskkonnasõbraliku põllumajanduse loomisesse.