Esna

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib külast Kareda vallas; samanimelise küla kohta Roosna-Alliku vallas vaata artiklit Esna (Roosna-Alliku); Egiptuse linna kohta artiklit Isnā.

Esna
Saun Esna allikajärve ääres
Saun Esna allikajärve ääres
Elanikke: 66 (31.12.2011)[1] Muuda Vikiandmetes

EHAK-i kood: 1655[2] Muuda Vikiandmetes
Koordinaadid: 58° 58′ N, 25° 47′ E

Esna on küla Järva maakonnas Järva vallas.

Enne Eesti omavalitsuste haldusreformi 2017. aastal kuulus küla Kareda valda.

Järvamaa viljakate põldude keskel asuvat Kareda küla (Carethen) on esmakordselt mainitud 1212. aastal Läti Henriku kroonikas. Ilmselt asus siin üks Järvamaa omaaegseid keskusi. Asulakohana pärineb küla tõenäoliselt juba I aastatuhandest. 19. sajandi keskpaigani püsis Kareda sumbkülana (taluhooned kobaras üksteise lähedal), talude päriseksostmise ja maadekruntimise käigus kujunes sellest 19. sajandi lõpuks ridaküla.

Ajalooliselt oli Kareda küla tihedalt seotud Esna mõisa ja selle omanikega ning hiljem 1920. aastatel väljakujunenud uue keskusega, Esna alevikuga, kus oli ka raudteejaam Tamsalu-Türi liinil.

Külas on mitmeid arhitektuuriväärtuslikke hooneid ja üksikobjekte – Esna vallamaja (1896), koolimaja (1867–1869), endine külapood, hästisäilinud 19. sajandi rehemajad ja aidad, kroonu- ja linnaarhitektuuri elementidega elamud, maa- ja paekivist kõrvalhooned. 1988. aastal püstitati Kareda külla mälestuskivi.

Esna raudteejaama läbis aastatel 1920–1972 Türi–Paide–Tamsalu raudtee.

Külas asub arheoloogiamälestisena kaitse alla võetud Villismägi.

2018. aastal avati külas raamatukogu, mis tegutseb endise Esna haigla surnukuuris.[3]

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]