Kurisoo

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kurisoo

Elanikke: 66 (1.01.2019)[1] Muuda Vikiandmetes

EHAK-i kood: 3673[2] Muuda Vikiandmetes
Koordinaadid: 59° 9′ N, 25° 46′ E
Kurisoo (Eesti)
Kurisoo

Kurisoo (Kurrisal) on küla Järva maakonnas Järva vallas.

Enne Eesti omavalitsuste haldusreformi 2017. aastal kuulus küla Ambla valda.

Elanike arv 91 (seisuga 1.01.2013).

1977. aastal liideti Kurisoo külaga Aravete-Saunaküla.[3]

Asukoht[muuda | muuda lähteteksti]

Küla asub poolkaares ümber Aravete asula piirnedes lisaks veel Sääsküla, Raka, Rava ja Märjandi külaga. Omab ühist piiri veel lisaks Albu valla Orgmetsa ja Ahula küladega. Külal puudub keskus. Küla praegune territoorium on kujunenud osalise Aravete asula ja Kurisoo küla liitmisel. Küla läbivad Piibe maantee ja Sõmeru- Pärnu maantee. Halduskuuluvused läbi aegade: Käravete mõis, Albu mõis, 1866 Seidla vald, 1894 Albu vald, 1945 Aravete Külanõukogu, 1977 Ambla Külanõukogu, 1991 Ambla vald, 2017 Järva vald.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Kurisoo külas asub Aravete Moto ja Vabaajakeskus rahva seas rohkem tuntud kui Aravete Kardikeskus. Aravete kardirada on kompleksina üks paremaid Eestis. Seal toimuvad suve jooksul mitmed rahvusvahelised spordivõistlused ja kardisõiduvõimalust pakutakse ka tavapuhkajale.

Piibe maantee äärses põlises lookuusikus asub Orgmetsa loopealne, 30–40 ha suurune ala, kus pinnakatte paksus ei ületa 0,2 m, kohati isegi puudub ja paljandub Porkuni lademe lubjakivi. Pätsiniidu paekärgastik on ainulaadne, osaliselt paljas, osalt kamardunud karstiala Aravete–Rava maanteest ca 1 km põhja pool, endise Pätsiniidu küla juures, piklikul paekõrgendikul, põldudevahelises hõredas metsatukas. Karstiala suuruseks on ca 8 ha. Siin esineb rohkesti mitmesuguseid väikseid lookarsti vorme – avalõhed, karrid, lohud. Karstilohkude laius on kuni 10 m ja sügavus kuni 0,6 m. Avalõhede pikkus on 3–6 m ja vahekaugus kohati kuni 2 m. Suurim paljaskarsti esinemispaik on 60 m lai ja 80 m pikk. Paljandunud paekivide vahel kasvab kaitsealune sõnajalgmüür-raunjalg

Viited[muuda | muuda lähteteksti]