Punk rock: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 670 baiti ,  14 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
[[4. juuni]]l [[1976]] mängis Ramones [[London]]is, andes sel moel suuna kätte [[Suurbritannia]] esimese laine punkbändidele. Paljud tulevased Inglismaa punkikoonid nagu [[Joe Strummer]], [[Captain Sensible]] ja [[Johnny Rotten]] tulid enne kontserti lava taha kiibitsema. Viimasele neist, juba tollal skandaalsele Johnny Rottenile pakkus Ramones proovilepanekuks õlle pähe uriini. Asjaosaliste mäletamist mööda olla Rotten küll klaasi tühjaks joonud, kuid püsinud seejärel pikalt vait.
 
Ramonesi 1976. aasta Londoni kontsert ja esimesed kohalikud punkbändid, nagu [[Sex Pistols]] ja [[The Clash]] said inspiratsiooniks paljudele Suurbritannia punk-ansamblitele. Enne aasta lõppu tekkis Inglismaal palju uusi punk-ansambleid, näiteks [[The Damned]], [[The Vibrators]], [[The Slits]], [[X-Ray Spex]], [[Siouxsie & the Banshees]], [[Eater]], [[The Subversives]] (hiljem [[UK Subs]]), [[The Adverts]], [[London (ansambel)|London]], [[Chelsea (ansambel)|Chelsea]] (hiljem [[Generation X]]), [[Subway Sect]], [[Stinky Toys]], [[Buzzcocks]], [[Tom Robinson Band]] ja [[Eddie & the Hot Rods]]. Pungilainega läksid kaasa ka mitmed varem tegutsenud bändid, näiteks [[The Stranglers]] ja [[The Jam]].
Laiemalt sai punk-rock tuntuks 1976 [[Inglismaa]]l: "[[Sex Pistols]]", "[[Subway Sect]]", "[[Siouxsie & The Banshees]]", "[[The Clash]]", "[[Stinky Toys]]", "[[Chris Spedding]]" & The "[[Vibrators]]", "[[Buzzcocks]]", [[Tom Robinson Band]], "[[Eddie & The Hot Rods]]". Varasemast ajast tegutsenud "[[The Stranglers]]" läks pungiga lihtsalt kaasa. 1976. aasta maikuus andis samuti varasemast ajast tegutsev punkansambel "The Damned" välja Suurbritannia esimese punksingli "''New Rose''". Ka "Sex Pistols" ei hiilanud oma mängutasemega, kuid nad tulid esile õigel ajal: siis, kui oli tekkinud nõudlus selle muusika järele. Juba mõnda aega edetabelites võimutsenud lihvitud ja taltsas [[disko]]muusika vajas vastukaaluks midagi karmimat ja agressiivsemat. Ka diskolaulude tekstid, mis keerlesid peamiselt armastuse ümber, ei pakkunud midagi neile noortele, kelle probleemideks olid vaesus, töötus, [[kuritegevus]] tänavatel ja kõige sellega kaasnev tüdimus.
 
Laiemalt sai punk-rock tuntuks 1976 [[Inglismaa]]l: "[[Sex Pistols]]", "[[Subway Sect]]", "[[Siouxsie & The Banshees]]", "[[The Clash]]", "[[Stinky Toys]]", "[[Chris Spedding]]" & The "[[Vibrators]]", "[[Buzzcocks]]", [[Tom Robinson Band]], "[[Eddie & The Hot Rods]]". Varasemast ajast tegutsenud "[[The Stranglers]]" läks pungiga lihtsalt kaasa. 1976. aasta maikuusoktoobris andis samuti varasemast ajast tegutsev punkansambel "The Damned" välja Suurbritannia esimese punksingli "''New Rose''". Ka "Sex Pistols" ei hiilanud oma mängutasemega, kuid nad tulid esile õigel ajal: siis, kui oli tekkinud nõudlus selle muusika järele. Juba mõnda aega edetabelites võimutsenud lihvitud ja taltsas [[disko]]muusika vajas vastukaaluks midagi karmimat ja agressiivsemat. Ka diskolaulude tekstid, mis keerlesid peamiselt armastuse ümber, ei pakkunud midagi neile noortele, kelle probleemideks olid vaesus, töötus, [[kuritegevus]] tänavatel ja kõige sellega kaasnev tüdimus.
Pungi eetiline tuum oli [[Mark Sinker]]i sõnul järgmine: “soov šokeerida kasvas välja hoopis utoopilisest püüdlusest, soovist, et need žestid ei tohiks šokeerida, et selle asemel nad ühtäkki lihtsalt on kohased. Et nad toimivad moraalse katalüsaatorina – või siis viitena aegadele, mil ärritumine reserveeritakse päris vägivallale, tõelisele obstsöönsusele, millele iganes meie pilk peatuma jääb (viletsus, [[sõda]], ebaõiglus, kõik ülejäänu); aga mitte [[soeng]]utele, ropendamisele, valjule muusikale või inetutele piltidele sobimatus paigutuses. /---/ Ja kui sa seda ei mõista, siis oled sa ära teeninud solvamise.“
 
Pungi eetiline tuum oli [[Mark Sinker]]i sõnul järgmine: “soov"soov šokeerida kasvas välja hoopis utoopilisest püüdlusest, soovist, et need žestid ei tohiks šokeerida, et selle asemel nad ühtäkki lihtsalt on kohased. Et nad toimivad moraalse katalüsaatorina – või siis viitena aegadele, mil ärritumine reserveeritakse päris vägivallale, tõelisele obstsöönsusele, millele iganes meie pilk peatuma jääb (viletsus, [[sõda]], ebaõiglus, kõik ülejäänu); aga mitte [[soeng]]utele, ropendamisele, valjule muusikale või inetutele piltidele sobimatus paigutuses. /---/ Ja kui sa seda ei mõista, siis oled sa ära teeninud solvamise."
Kui punk Inglismaa moodi oli moelaine, mis käis kõrgelt ning jooksis kiirelt liiva, siis USAs jäi punkliikumine pikaks ajaks põranda alla. Konservatiivne USA ühiskond keeldus punki omaks võtmast, kuigi kohalikud ning kõigi asjaolude kiuste üllatavalt toimivad ''scene'id'' eksisteerisid pea igas suuremas keskuses. Enamus neist said inspiratsiooni liikumise algkodust, New Yorgist. Tõuke tegutsemiseks andis tihtipeale juhuslikult nähtud "Ramonesi" kontsert.
 
===Ameerika Ühendriikide ''punk rock''===
Olulistest [[USA punk|USA ''scene'idest'']] võib välja tuua California ''scene'', mis sünnitas ''hardcore punki''. Suunda näitasid ansamblid "Black Flag", "Circle Jerks" ning "Dead Kennedys". Omalaadseks inkubaatoriks kujunes paremkonservatiivne Orange County maakond, kust on pärit näiteks [[Mike Ness]]i ''country-punk'' ansambel "[[Social Distortion]]" ning "[[The Offspring]]".
Kui Inglismaa ''punk Inglismaarock'' moodi oli moelaine, mis käis kõrgelt ning jooksis kiirelt liiva, siis USAs jäi punkliikumine pikaks ajaks põranda alla. Konservatiivne USA ühiskond keeldus punki omaks võtmast, kuigi kohalikud ning kõigi asjaolude kiuste üllatavalt toimivad ''scene'id'<nowiki>'</nowiki>id eksisteerisid pea igas suuremas keskuses. Enamus neist said inspiratsiooni liikumise algkodust, New Yorgist. Tõuke tegutsemiseks andis tihtipeale juhuslikult nähtud "Ramonesi" kontsert.
 
Olulistest [[USAAmeerika Ühendriikide punk rock|USA ''scene'idest'<nowiki>'</nowiki>idest]] võib välja tuua [[California]] ''scene'', mis sünnitas ''[[hardcore punkipunk]]''<nowiki>'</nowiki>i. Suunda näitasid ansamblid "[[Black Flag" (ansambel)|Black Flag]], "[[Circle Jerks"]] ning "[[Dead Kennedys"]]. Omalaadseks inkubaatoriks kujunes paremkonservatiivne [[Orange County]] maakond, kust on pärit näiteks [[Mike Ness]]i ''[[country-punk]]'' ansambel "[[Social Distortion]]" ning "[[The Offspring]]".
Washington DC ''scene'' sünnitas ''straight-edge'' liikumise, suunanäitajaks [[Ian MacKaye]] oma ansamblitega "[[Minor Threat]]" ja "[[Fugazi]]". Toimis aktiivne põrandaalune info liikumine. Bändifirmad asutati tihti bändide poolt oma materjali välja andmiseks. Niimoodi alustasid Black Flagi label SST, Ian MacKaye label [[Dischord Records|Dischord]].
 
[[Washington DC]] ''scene''<nowiki>'</nowiki>is sünnitastekkis ''[[straight-edge]]'' liikumiseliikumine, suunanäitajaks [[Ian MacKaye]] oma ansamblitega "[[Minor Threat]]" ja "[[Fugazi]]". Toimis aktiivne põrandaalune info liikumine. Bändifirmad asutati tihti bändide poolt oma materjali välja andmiseks. Niimoodi alustasid Black Flagi label SST, ja Ian MacKaye label [[Dischord Records|Dischord]].
Bändid, kellest kunagi ametlikus muusikapressis ei kirjutatud, olid populaarsemad kui üldtunnustatud hüpiknukud-ikoonid. ''Punk rocki'' avastasid enda jaoks tollal "põranda all" olnud rulasportlased, kelle ajakiri "Trasher" pühendas nii mõnegi lehekülje mõne punkbändi tutvustamisele ning väiksestes tiraazides levitatud rulavideotes mägis tihti taustaks tempokas ''punk rock''. Rulatamisest inspireeritud või rulatajate poolt austatud valdavalt ''hardcore-punk'i'' viljelevaid bände nimetati ''skate-punk'iks''. Esimeste skate-punk bändide hulka kuuluvad Suicidal Tendencies, The Hunns, US Bombs ning NOFX:
 
Bändid, kellest kunagi ametlikus muusikapressis ei kirjutatud, olid populaarsemad kui üldtunnustatud hüpiknukud-ikoonid. ''Punk rockirock''<nowiki>'</nowiki> avastasid enda jaoks tollal "põranda all" olnud rulasportlased, kelle ajakiri "Trasher" pühendas nii mõnegi lehekülje mõne punkbändi tutvustamisele ning väiksestes tiraazides levitatud rulavideotes mägis tihti taustaks tempokas ''punk rock''. Rulatamisest inspireeritud või rulatajate poolt austatud valdavalt ''hardcore- punk'i'<nowiki>'</nowiki>i viljelevaid bände nimetati ''[[skate-punk]]'iks'<nowiki>'</nowiki>iks. Esimeste ''skate-punk'' bändide hulka kuuluvad [[Suicidal Tendencies]], [[The Hunns]], [[US Bombs]] ning [[NOFX:]].
USA ühiskonna konservatiivsed kihid aga võitlesid pidevalt pungi vastu. Ansambleid süüdistati ühiskonna moraali ning väärtushinnangute õõnestamises. Suuresti just kohtuasjade tõttu läksid peaaegu samal ajal laiali eelmainitud "Dead Kennedys" ja "Black Flag". Vastukaaluks paljude meelest liiga macho'ks muutunud ''hardocre punk'ile'' tekkis emo liikumine, mis algselt oli rangelt põrandaalune ning võimalikult antikommerts. Kui ''hardcore scene'' kaheksakümnendate teisel poolel oma otsa leidis, pöördus USA punkliikumine tagasi algse New Yorki pungi juurde. Märksõnaks sai meloodilisus. Tekkis mõiste ''punk-pop (pop-punk)'', mis algselt tähendas "Ramonesi" muusikalise lihtsuse ja tempokuse ühendamist "Beach Boysi" meloodilisusega. Olulistest ja tuntud nimedest toome siinkohal ära anamblid "The Queers" ja "Green Day".
 
USA ühiskonna konservatiivsed kihid aga võitlesid pidevalt pungi vastu. Ansambleid süüdistati ühiskonna moraali ning väärtushinnangute õõnestamises. Suuresti just kohtuasjade tõttu läksid peaaegu samal ajal laiali eelmainitud "Dead Kennedys" ja "Black Flag". Vastukaaluks paljude meelest liiga ''macho''<nowiki>'</nowiki>ks muutunud ''hardocrehardcore punk'ile'<nowiki>'</nowiki>ile tekkis ''[[emo]]'' liikumine, mis algselt oli rangelt põrandaalune ning võimalikult antikommertsantikommertsiaalne. Kui ''hardcore scene'' kaheksakümnendate teisel poolel oma otsa leidis, pöördus USA punkliikumine tagasi algse New Yorki pungistiilis ''punk rock''<nowiki>'</nowiki>i juurde. Märksõnaks sai meloodilisus. Tekkis mõiste ''punk-[[pop punk]]'' (pop-ka ''punk) pop''), mis algselt tähendas "Ramonesi" muusikalise lihtsuse ja tempokuse ühendamist "[[The Beach Boysi"Boys]]i stiilis meloodilisusega. Olulistest jaselle tuntudstiili nimedestesindajateks toomeolid siinkohalansamblid ära anamblid "[[The Queers"]] ja "[[Green Day"]].
 
[[1980. aastad|1980. aastate]] lõpus ja [[1990. aastad|1990. aastate]]l tekkis ''[[indie rock]]''<nowiki>'</nowiki>i ''underground''<nowiki>'</nowiki>is ''punk rock''<nowiki>'</nowiki>i taaselustav uus stiil ''[[garage punk]]''.
 
[[1990. aastad|1990-ndate. aastate]] keskpaigas, pärast [[USA punkGrunge|grungelainet]], Ameerika Ühendriikide punk kommertsialiseerus. Meedia haibimasin ning plaadifirmad korjasid pärast grunge-lainegrungelaine liivajooksmist üles sellised bändid nagu "Green Day" ja "The Offspring", mis vahelduva eduga tänaseni kuulsust naudivad. Punkringkondade austuse on nad aga minetanud. Suurplaadifirmade poolt üles korjatud punkbände liigitatakse ''pop-pungi punk''<nowiki>i</nowiki> alla. Lahjendades mässumeelsuse oma muusikas olematuks ning esitades kärisevate kitarride saatel armastuslaule, pole sellel liikumisel midagi ühist algse punkliikumise ega tõekspidamistega.
 
==Vaata ka==
*[[Punk]]
 
== Välislinke ==
 
*[http://www.unitedpunk.com United Punk Resource Directory]
*[http://www.bandnews.org/Punk/ Genre: Punk at Bandnews.org]
512

muudatust

Navigeerimismenüü