Hardcore punk

Allikas: Vikipeedia
Hardcore Punk
Stilistiline päritolu Punk rock
Kultuuriline päritolu 1980ndate USA
Instrumendid Vokaal, elektikitarr, basskitarr, trummikomplekt
Allžanrid Crust punk, D-beat, Grindcore, Meloodiline hardcore, Powerviolence, Skate punk, Thrashcore, Youth crew
Tuletised Alternatiiv rock, Grunge, Emo, Post-hardcore
Sulamžanrid Üleminek thrashile, Funkcore, Metalcore
Vaata lisaks Straight Edge, Do it yourself, Hardcore dancing, Hatecore, Posi

Hardcore Punk (harilikult lihtsalt tähistatud kui hardcore või hXc) on punk rocki alažanr, mis on harilikust 70ndate punk rockist kiirem ja karmim. Hardcore muusika lugusid võib kirjeldada kui kirglikke, lärmakaid ja lühidaid.

Tihtipeale kasutatakse sõna hardcore ilma endale teadvustamata, et see sisaldab ka nimetust punk ning seega nimetatakse hardcore muusikaks kõiki žanreid, mis on hardcore pungiga kokku sulatatud või on sellest edasi arenenud. Seega vaadatakse asjale tihti põhjendatult või mitte, seisukohast et hardcore muusika on laiem mõiste kui vaid hardcore punk, vaid kätkeb endas kõike, mis on kuidagi hardcore pungiga seotud.

Suur kolmik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Michael Azerrad oma raamatus Our Band Could Be Your Life uurib hardcore punki kolme selle suurima ja mõjutuslikuma algeni. Nendeks bändideks on Black Flag, Minor Threat ja Bad Brains.

Black Flag[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Black Flag (ansambel)]

Black Flag on bänd, millel oli väga laialdane mõju Los Angelese scenele ning hiljem ka kogu Põhja-Ameerikale. Tuntud on bänd oma DIY eetiliste seisukohade poolest, millega nad suutsid mõjutada ka suurt osa teisi hardcore bände võtmaks omaks samasugused seisukohti nagu näiteks ise promoma enda konserdeid ja rahastama enda plaadiprojekte.

Bad Brains[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Bad Brains

Bad Brains on afro-ameerika bänd, mis tegutses põhiliselt Washingtonis. Bändi liikmete taust on seotud soul muusika, fungi ja džässiga ja bänd tervikuna on saanud suuremaid mõjutusi rockbändidelt nagu Black Sabbath ja Sex Pistols. Hoolimata sellest, et nende esimesel 1981 aastal ilmunud albumil on kolm reggae stiilis lugu võib nende ülejäänud loomingut lugeda hardcore pungiks.

Minor Threat[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Minor Threat

Minor Threat, mis on ka pärit Washingtonist, on bänd, mis on suures osas inspireeritud Bad Branisist. Minor Threat mängis agresiivset ja kiiret hardcore pungi stiili. Bänd on tuntud sellega, et pani aluse ja andis palju hoogu straight edge liikumisele. Bändi mõju edaspidisele hardcore muusika edasiarendustele võib veelgi tähtsamaks pidada arvestades asjaolu, et hiljem kui bänd laiali läks asutasid Minor Threati liikmed Jeff Nelson ja Ian MacKaye bändi konserditulude eest plaadifirma Dischord Records, mis andis väga palju hoogu post-hardcore ja emo žanrite tekkele.

Slam dancing[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Mosh

Hardcore punk andis 80ndate algupoolel suure hoo moshimisele ja stage-divimisele. Mõned thrashile ülemineku bändidest, näiteks nagu Anthrax aitasid populariseerida moshimist ja muud sarnaseid tegevusi ka metali austajate seas.

Avalikkus ei vaadanud alati asjale positiivselt. Raske aru saada, kas põhjendatult või mitte seostati hardcore punki tihtipeale vägivallaga, seda eriti Los Angelese kandis. Pahatihti muutusid hardcore konserdid vägivaldseiks lahinguiks politsei ja konserdikülastajate vahel. Henry Rollins, üks Black Flagi asutajaliikmetest, kommenteeris sündmusi omadele kogemusele tuginedes sõndadega, et politsei põhjustas ise rohkem probleeme, kui nad lahendada suutsid.

Mõjutused ja edasiarendused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Üleminek Thrashile[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Thrash metal

Hardcore pungil oli väga suur mõju teistele rokkmuusika vormidele. Näiteks San Franciscost alguse saanud Metallica, mis oli üks esimesi ülemineku artiste, kombineeris metali tehnilist ülesehitust ja viimistletust hardcore pungi agresiivsusega ja kiirusega. Uus stiil sai nimeks Thrash metal ja hiljem speed metal. Ka selliseid tuntud nimesid nagu Megadeth, Anthrax ja Slayer võib pidada ülemineku bändideks.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]