Hardcore punk

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hardcore punk
Stilistiline päritolu punk rock
Kultuuriline päritolu 1980ndate USA
Instrumendid vokaal, elektrikitarr, basskitarr, trummikomplekt
Allžanrid crust punk, D-beat, grindcore, meloodiline hardcore, power violence, skate punk, thrashcore, youth crew
Tuletised alternatiivrokk, grunge, emo, post hardcore
Sulamžanrid üleminek thrash'ile, funkcore, metalcore
Vaata lisaks Straight Edge, Do it yourself, Hardcore dancing, Hatecore, Posi

Hardcore punk (harilikult lihtsalt hardcore või hXc) on punk rock'i alažanr, mis on harilikust 1970ndate punk rock'ist kiirem ja karmim. Hardcore-muusika lugusid võib kirjeldada kui kirglikke, lärmakaid ja lühidaid.

Tihtipeale kasutatakse sõna hardcore ilma endale teadvustamata, et see sisaldab ka nimetust punk. ning seega nimetatakse hardcore-muusikaks kõiki žanreid, mis on hardcore pungiga kokku sulatatud või sellest edasi arenenud. Seega vaadatakse asjale tihti, põhjendatult või mitte, seisukohast, et hardcore-muusika on laiem mõiste kui vaid hardcore punk, vaid kätkeb endas kõike, mis on kuidagi hardcore pungiga seotud.

Suur kolmik[muuda | muuda lähteteksti]

Michael Azerrad oma raamatus "Our Band Could Be Your Life" uurib hardcore punki kolme selle suurima ja mõjutuslikuma algeni. Nendeks bändideks on Black Flag, Minor Threat ja Bad Brains.

Black Flag[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Black Flag (ansambel)]

Black Flag on ansambel, millel oli väga lai mõju Los Angelese skeenele ning hiljem ka kogu Põhja-Ameerikale. Ansambel on tuntud oma DIY-eetiliste ehk isetegemist pooldavate seisukohade poolest, millega nad suutsid mõjutada ka suurt osa teisi hardcore-bände, et need võtaksid omaks selliseid seisukohti nagu näiteks teha ise oma kontsertidele reklaami ja rahastada ise oma plaadiprojekte.

Bad Brains[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Bad Brains

Bad Brains on afroameerika ansambel, mis tegutses põhiliselt Washingtonis. Bändi liikmete taust on seotud souli, funki ja džässiga ning bänd tervikuna on saanud suuremaid mõjutusi sellistelt rokkbändidelt nagu Black Sabbath ja Sex Pistols. Hoolimata sellest, et nende esimesel, 1981. aastal ilmunud albumil on kolm reggae-stiilis lugu, võib nende ülejäänud loomingu liigitada hardcore pungiks.

Minor Threat[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Minor Threat

Minor Threat, mis on ka pärit Washingtonist, on ansambel, mis on suures osas inspireeritud Bad Branisist. Minor Threat mängis agressiivset ja kiiret hardcore pungi stiili. Bänd on tuntud sellega, et pani aluse ja andis palju hoogu straight edge'i liikumisele. Bändi mõju edaspidisele hardcore-muusika edasiarendustele võib veelgi tähtsamaks pidada arvestades asjaolu, et kui bänd laiali läks, asutasid Minor Threati liikmed Jeff Nelson ja Ian MacKaye bändi kontserditulude eest plaadifirma Dischord Records, mis andis väga palju hoogu post hardcore'i ja emo žanri tekkele.

Slam dancing[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Mosh

Hardcore punk andis 1980ndate alguspoolel suure hoo moshimisele ja stage-divimisele. Mõned thrash'ile ülemineku bändidest, näiteks Anthrax, aitasid populariseerida moshimist ja muid sarnaseid tegevusi ka metal'i austajate seas.

Avalikkus ei vaadanud alati asjale positiivselt. Raske aru saada, kas põhjendatult või mitte, seostati hardcore punki tihtipeale vägivallaga, seda eriti Los Angelese kandis. Pahatihti muutusid hardcore-kontserdid vägivaldseiks lahinguiks politsei ja kontserdikülastajate vahel. Henry Rollins, üks Black Flagi asutajaliikmetest, kommenteeris sündmusi oma kogemusele tuginedes sõnadega, et politsei põhjustas ise rohkem probleeme, kui nad lahendada suutsid.

Mõjutused ja edasiarendused[muuda | muuda lähteteksti]

Üleminek thrash'ile[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Thrash metal

Hardcore pungil oli väga suur mõju teistele rokkmuusika vormidele. Näiteks San Franciscost alguse saanud Metallica, mis oli üks esimesi üleminekuansambleid, kombineeris metal'i tehnilist ülesehitust ja viimistletust hardcore pungi agressiivsuse ja kiirusega. Uus stiil sai nimeks thrash metal ja hiljem speed metal. Ka selliseid tuntud nimesid nagu Megadeth, Anthrax ja Slayer võib pidada üleminekubändideks.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]