Garage punk

Allikas: Vikipeedia

Garage punk ('garaažipunk') on punk rock'i alamstiil, mis on tihedalt seotud garage rock'iga.

Mõiste ei ole täpselt määratletud. Sageli arvatakse garage punk'i alla garaažibändid, mille muusikat annavad välja sõltumatud plaadifirmad või mille muusikat antakse välja väljaspool firmasid, ning mis mängivad muusikaliselt algeliselt ja viletsalt punk rock'i ja rock'n'roll'i segu. Selles mõttes on garage punk'i alged vastandkultuurse muusikalise liikumisena 1960. aastate garage rock'is ja 1970. aastate lõpu ja 1980. aastate alguse punk rock'is ja new wave'is.

1980. aastate lõpus ja 1990. aastatel tekkis indie rock'i underground'is punk rock'i taaselustav uus stiil, mida nimetataksegi garage punk'iks. Garage punk on olnud tihedalt seotud garage rock'i taaselustamisega, kuid garage punk-ansambleid on lisaks 1960. aastate garage rock-ansamblitele, mida arvatakse tihti protopunk'i alla, (The Sonics, The Monks) mõjutanud ka 1970. aastate alguse protopunk-ansamblitest (The Stooges, MC5, New York Dolls), toorest hardcore punk'ist, briti pub rock'ist, power pop'ist ja varajasest new wave'ist. Paljud garage punk-ansamblid on tugevalt mõjutatud ka 1950. aastate ja 1960. aastate alguse rhythm and blues'ist ja primitiivsest rock'n'roll'ist, mis on samuti aidanud eristada seda stiili teistest punk rock'i stiilidest. Mõned ansamblid (näiteks The Mummies, Phantom Surfers ja The Bomboras) olid mõjutatud ka instrumentaalsest surf rock'ist.

Garage punk ei püüdnud niivõrd kopeerida 1960. aastate saundi ja ilmet kui mängida pretensioonitut ja metsikut kolmeduurilist punk rock'i. Teatud hoiak ja primitiivne odavuse esteetika olid stiili arengus palju olulisemad kui kergesti meeldejäävad meloodiad ja modide stiilis kirevad rõivad. See suhtumine peegeldus ka muusikas: saund oli primitiivne, määrdunud, toores, räpakas, seksikas, ähvardav, kärarikas ja lausa inetu.

Esimeste garage punk'i ansamblite seas olid DMZ, The Dwarves, The Stomachmouths, Thee Mighty Caesars, Poison 13, Pussy Galore, The Gories, The Devil Dogs, Supercharger, The Mummies, The Makers, Teengenerate, The New Bomb Turks ja The Oblivians.

Eesti ansamblitest on selle stiili alla arvatud Les Diamants.

Garage punk'i ansamblite loend[muuda | muuda lähteteksti]