Suvepealinn: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P näpukaid
19. rida: 19. rida:
* [[Talvepealinn]]
* [[Talvepealinn]]
* [[Metsapealinn]]
* [[Metsapealinn]]
* [[Päikesepealinn]]


[[Kategooria:Poliitiline geograafia]]
[[Kategooria:Poliitiline geograafia]]

Redaktsioon: 1. mai 2017, kell 07:45

Suvepealinn on linna aunimetus, mis valiti ametlikult või mitteametlikult riigipea suveresidentsiks.

Varem nimetati troopilistes maades kuuma ja niiske suvega suvepealinnaks seda linna, kus oli kliima jahedam ja kuivem. Tavaliselt see linn asub merepinnast kõrgemal või põhja pool ekvaatori suhtes. Aastatel 19101975 oli Filipiinide suvepealinn Baguio (mitteametlikult on see suvepealinn ka praegu), aastatel 19121947 oli India suvepealinn Shimla. India osariigis Jammu ja Kashmir on suvepealinn Srinagar tänapäeval. Hiina mitteametlik suvepealinn on Xining.

Kuuma ja kuiva kliimaga riikidel on ka oma suvepealinnad. Tavaliselt kohtades, kus on kliimatingimused soodsamad. Näiteks on suvepealinnad Saudi Araabias Ta’if ja Omaanis Salalah.

Mõnedes Euroopa riikides valiti suvepealinnaks mereäärseid kuurorte, mis muutuvad mitteametlikult riigi presidendi suveresidentsiks.

Eestis on aastast 1996 suvepealinn Pärnu, LätisJūrmala, LeedusPalanga, PoolasSopot. Kõik need linnad asuvad Läänemere rannikul.

Musta mere rannikul on ka mitu suvepealinna – Ukrainas on suvepealinn Jalta, Venemaal Sotši, Bulgaarias Varna.

Teistes Euroopa riikides on ka suvepealinnad kuurordilinnad. Hispaania suvepealinn on San Sebastián, PrantsusmaalDeauville, TürgisAntalya. Kogu Euroopa suvepealinnaks arvatakse olevat Baden-Baden.

Vaata ka