Erinevus lehekülje "Kõpu vald" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 8 baiti ,  5 aasta eest
P
vaatamisväärtus > vaatamisväärsus
(Fail Kõpu_vallamaja.jpg on eemaldatud, sest kasutaja JuTa kustutas selle Commonsist. Põhjus: No source since 23 January 2015.)
P (vaatamisväärtus > vaatamisväärsus)
Kõpu vald paikneb [[Sakala kõrgustik]]u lääneserval ja [[Pärnu]] tasandikul. Valla idaosa hõlmab põhiliselt [[Voor|vooreline]] ala, mida [[Kõpu ürgorg]] eraldab kõrgustikust. Läänealad on niisked ja metsarikkad, asustus levib seal vaid jõgede kallastel. Seal on palju säilinud inimeste poolt rikkumata loodust.
 
Kõpu valla pindalast 94,9 km² hõlmab [[Soomaa rahvuspark]], mis on ka valla põhiline turismiobjekt. Soomaa rahvuspargi külastuskeskus asub [[Tipu|Tipu küla]]s Kõrtsi-Tõramaal, mis on avatud alates 6. augustist [[1998]]. Külastuskeskus tutvustab külastajatele Soomaa rahvusparki ja korraldab ekskursioone. Hoones saab korraldada konverentse ja seminare. Valla territooriumile jäävad veel [[Öördi sookaitseala|Öördi]] (7154 ha) ja [[Kikerpera sookaitseala|Kikerpera]] sookaitsealad. Muudest vaatamisväärtustestvaatamisväärsustest võib esile tõsta [[Laiakivi]], Kullese künnapuu, Ristimänni, Upsi tamme, Torga männi ning [[Halliste puisniit|Halliste puisniidu]] botaanilise kaitseala. Turistidele pakuvad huvi ka Soomaal eelkõige kevadeti toimuvad ulatuslikud üleujutused.
 
== Ajalugu ==
== Suure-Kõpu mõis ==
[[Pilt:kõpu mõis.jpg|pisi|378x378px]]
Suure-Kõpu mõisa kivist kahekordne hilisklassitsistlikus stiilis härrastemaja valmis 1847. aastal. Mõisahoonele on iseloomulik suur keskne vestibüül, Pompei maalingutega söögisaal ja kunstmarmorist seintega ballisaal. Mõis pakub külastajale rahvusliku toidu elamust koos muusikaga ning mõisa ruumid sobivad hästi erinevate ajastute stiilipidude korraldamiseks.
 
== Kõpu Külastuskeskus ==
8. märtsil 2014. a avati Kõpu Külastuskeskus, mis asub Kõpu alevikus Viljandi-Pärnu maantee ääres endises meierei hoones. Külastuskeskus jagab infot Viljandimaa turismipiirkonna ja turismiettevõtjate kohta ning vahendab kohalike turismiettevõtjate teenuseid ja koostatud teenusepakette. Samuti kogutakse ja jagatakse teavet piirkonna vaatamisväärsuste ning sündmuste kohta.
 
== Vallavanemad ==
1991–1998 oli vallavanem [[Martin Alas]] ning, 1998. aastast on vallavanem [[Tõnu Kiviloo]].<ref>[http://vol.kovtp.ee/documents/121452/286543/Maakonna+omavalitsused+ja+juhid+alates+1992.a..pdf/fcfc6166-1c2f-42ad-945b-b2b9a95b3fe7?version=1.0 Viljandimaa Omavalitsuste Liit: Maakonna omavalitsused ja juhid alates 1992.a..pdf]</ref>
 
== Vaatamisväärsused ==
123 379

muudatust

Navigeerimismenüü